На Рівненщині історична подія: різні конфесії підписали Меморандум про Українську помісну церкву. Московський патріархат засудив агресію Росії

52145

Запізнилися на півтори години з підписанням, оскільки змінювали текст Меморандуму

Фотоальбом:

Меморандум про Єдину і помісну церкву
Меморандум про єдину Україну та єдину Українську помісну православну церкву мали підписати о 15-й, проте представники релігійних конфесій не підіймалися – на першому поверсі драмтеатру вони ще дискутували та узгоджували текст Меморандуму. Як виявилося, півтори години їм знадобилося, аби включити у текст п’ятий пункт та роздрукувати новий текст. Меморандум про Єдину і помісну церкву Отож, п’ять представників різних конфесій та двоє представників Рівненської обласної державної адміністрації таки підписали історичний документ. Бо вперше за історію незалежної України представники різних релігійних конфесій на регіональному рівні офіційно погодилися створити робочу групу, яка намагатиметься напрацювати механізм об’єднання конфесій. Меморандум про Єдину і помісну церкву У Меморандумі йшлося про те, що всі православні Церкви Рівненської області визнають та моляться за цілісну і єдину державу Україну, що вони виступають за створення Української помісної православної церкви, засуджують дії Росії як агресора та інших держав щодо захоплення території України і посягання на цілісність і державний суверенітет України, засуджують розпалювання міжрелігійної ворожнечі і захоплення православних храмів однієї конфесії іншою. І п’ятим пунктом додали, що вони не заперечують релігійне волевиявлення жителів Рівненщини щодо конфесійної незалежності згідно із законом України «Про свободу совісті та релігійні організації».
Меморандум про Єдину і помісну церкву
Меморандум підписали керуючий Сарненською єпархією УПЦ митрополит Сарненський та Поліський Анатолій, керуючий Рівненською єпархією УПЦ митрополит Рівненський та Острозький Варфоломій, керуючий Рівненською єпархією УПЦ-КП митрополит Рівненський та Острозький Іларіон, керуючий Рівненсько-Волинською та Таврійською єпархіями УАПЦ митрополит Львівський Макарій, правлячий єпископ Луцького екзархату УГКЦ Йосафат, голова Рівненської ОДА Сергій Рибачок та його заступник Олександр Савчук. Під час підписання меморандуму було помітно, що Варфоломій нервує. Опісля підписання він заявив, що сподівається, що церквам таки вдасться домовитися та утворити Помісну церкву. І на запитання, чи знають про Меморандум у Києві та Москві, зазначив, що ні, що це його власна ініціатива.
Меморандум про Єдину і помісну церкву Меморандум про Єдину і помісну церкву
Варфоломій зазначив:
- Це велика історична подія, яка склалася не зовсім легко. Але, як в народі кажуть, гуртом і батька легше бити, тому ми зібралися, переговорили і прийшли до такого висновку, що цей Меморандум потрібно підписати. Україна вже 23 роки є незалежною державою, шлях до цього був дуже важкий. Ми тикалися, микалися у різних напрямках, були під владою різних держав, поки не було волі Божої. Ми не знаємо, чи буде з Меморандуму, який ми підписали, якийсь добрий результат, але у нас благі наміри – ми хочемо, аби в Україні була єдина православна церква. Відтепер ми прикладатимемо свої зусилля, аби ту Українську помісну церкву створили – це нелегке і важливе завдання. Але для цього потрібно, щоб зусилля прикладали не лише архієреї та ОДА, а й усі мешканці області.
Натомість Іларіон, схоже, не надто погоджувався на пункт про не захоплення храмів:
- Сьогодні дійсно історичний момент. Уперше з 1992 року представники усіх конфесій - не без спірних моментів – ми підписали цей Меморандум, як перший крок до обговорення і реальних дій для створення Української помісної православної церкви. Незважаючи на те, що у кожного представника релігійної конфесії є свої інтереси, свої позиції, з яких важко зійти, але заради цілісної України, заради світлого майбутнього наших дітей та внуків, заради того, щоб ми нарешті отримали не тільки фізичну, але й духовну перемогу, заради того, щоб наша Українська помісна церква нарешті зайняла достойне місце серед всіх християнських конфесій світу… Хочу наголосити, що процес об’єднання вже давно почався в наших душах, в наших серцях, в нашому розумі. Кожен крок до об’єднання відбувається по-різному. І нехай нині ніхто не переживає за те, що одна конфесія переходить до іншої, тому що коли буде єдина православна церква, тоді все стане на свої місця. Але для відновлення історичної справедливості всі процеси, які зараз відбуваються на Рівненщині, вони є добрі. В тому числі, і повернення громад в лоно церкви Київського патріархату. Хай в цьому нам допоможе Бог.
Загалом усі намісники церков дякували Сергію Рибачку та один одному. А голова РОДА висловив сподівання, що приклад Рівненщини наслідують інші регіони і що це зупинить війну. Митрополит Анатолій наприкінці додав, що Меморандум обов’язково повинні побачити керівники парафій у Києві та Москві.
А Макарій зазначив, що лише єдина церква дасть змогу побороти північного ворога. Йосафат, у свою чергу, радісно додав, що нині - 13-те число, а воно завжди було благодатним для українців, тож він сподівається, що Меморандум таки відіграє свою роль.