Івана Купала - стародавнє народне свято східних слов'ян. За календарем воно збігається з християнським святом – Різдвом Іоанна Предтечі.
Найбільше значення має ніч на Івана Купала, оскільки всі обряди були пов'язані саме з нею.
Вважалося, що до заходу сонця напередодні свята потрібно обов'язково скупатися – в лазні, в річці або озері. Вночі починали палити багаття і проводити ритуали ворожіння. На воду дівчата пускали вінки, ворожачи на долю.
Вірили в цілющі властивості купальської роси, у ній качалися, нею умивалися.
У стародавні часи вірили, що саме в цей період на землю виходила вся нечиста сила – лісовики, відьми та злі духи. А вода і вогонь допомагають від них захиститися.
Біля купальського багаття зазвичай збиралася молодь, яка водила хороводи і танцювала. Закохані стрибали через багаття, взявшись за руки, й вважалося, якщо вони не розтиснули руки – кохання буде міцним.
У купальське багаття також кидали речі хворих людей - спалювали хвороби.
На Івана Купала вночі збирали трави - вважалося, що саме в цю ніч вони наділені цілющою силою. Їх збирали, сушили та використовували цілий рік для лікування, захисту і як оберегів.
Найщасливішою травою вважався папороть, який цвіте раз на рік – в купальську ніч. Хто зможе знайти квітучу папороть і втекти від злих духів – навчиться розуміти мову рослин і тварин, а також – обов'язково знайде скарби.
Заборони на Івана Купала
У ніч на Івана Купала спати не можна - в цей час прокидається вся нечиста сила.
Із 6 на 7 липня від води потрібно триматися подалі вагітним, дітям і людям похилого віку. Вважається, що нечиста сила може завдати їм шкоди.
На Івана Купала не можна нічого віддавати, продавати, брати або давати в борг – це все призведе до бідності.
Якщо цього людина знайде гроші на дорозі, навіть велику суму – брати не можна ні в якому разі.
Жінки на Івана Купала повинні обов'язково святкувати і виходити до багаття. У стародавні часи багаття на свято стороною обходили тільки відьми.
Не можна по лісі ходити на самоті після заходу сонця - можна не повернутися.
Купатися у водоймах можна тільки до заходу сонця або на світанку – вночі можуть потягнути русалки або водяний під воду.