Сотні колбочок і пробірок, магічних різнокольорових рідин і небезпечних речовин, стерильна чистота, запаморочливий запах і термінологія, яку годі зрозуміти звичайним людям.
Це хімічна лабораторія Рівненського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру. Нещодавно лабораторію оснастили новими приладами, на які витратили понад 3 мільйони гривень. Ці аналітичні прилади дозволяють робити експертизи швидше і більше, і без втручання людей.
Судовий експерт Ігор Ляшецький саме проводить експертизу надісланого слідчим зразка. Увесь процес фільмує спеціально встановлена камера в лабораторії. Схожу на канабіс речовину експерт зважує, поміщає у пробірку, нагріває і наносить на спеціальну алюмінієву фольгу.
— Поряд наносимо лабораторний розчин. Після цього пластинку поміщаємо в спеціальну хроматографічну камеру з витяжною шафою. В камері міститься суміш розчинників, під дією випарів яких складна суміш розділяється на окремі компоненти. Після цього речовину поміщаємо у хроматограф, — коментує свої дії судовий експерт Рівненського НДЕКЦ Ігор Ляшецький.
— Хроматограф дозволяє більш якісно проводити всі дослідження, які ми виконуємо, а також скоротити час на проведення експертиз, що, в свою чергу, дуже допомагає слідчим підрозділам, в яких є визначений термін розслідування кримінальних проваджень. Хроматограф автоматизований і унеможливлює втручання в процес людини, — розповідає завідувач відділу Рівненського НДЕКЦ Ігор Кондратюк.
Хроматограф може досліджувати спирти, продукти вибуху, пострілу, пально-мастильні матеріали, наркотики, прекурсори і психотропні речовини.
— Прилад визначає вміст компонентів, ототожнюєя їх наявність, — каже головний судовий експерт Рівненського НДЕКЦ Олександр Мотовильський. — Хроматограф сам забирає колбочки, сам промиває рідину, сам аналізує і потім фіксує детектором. Експерт лише аналізує висновок. Одночасно цей пристрій може провести до сотні експертиз!
Серед нових аналітичних приладів у хімічній лабораторії — й спектрометр «Джаско». Він працює завдяки інфрачервоним променям. «Джаско» робить експертизу лакофарбових покриттів. Якщо, наприклад, в результаті ДТП є нашарування лакофарбового покриття на одязі потерпілого і зразки фарби з авто, то цей прилад їх сканує, порівнюючи.
Щодня у хімічній лабораторії проводять десятки експертиз. Без висновків експертів-хіміків будь-які докази — лише припущення.
Світлана ПРОКОПЧУК.