Бюджет 2017: заплатять всі!

1876 0

Ми у соцмережах:

Бюджет 2017: заплатять всі!

Майже всі бюджети за часів незалежності України приймали вночі. Державний бюджет на 2017-й — документ, який визначає, як і за що ми житимемо цьогоріч, за що і кому будемо платити і скільки заробляти, Верховна Рада схвалила також вночі — з 20 на 21 грудня.

Rada-byudzhet7-e1482325399709

Депутати спали у Верховній Раді, приймаючи бюджет
Ніколи не міг зрозуміти наших народних депутатів. За кілька місяців профільні міністерства формують пропозиції, пишуть супровідні листи й аргументацію, чому саме стільки потрібно на той чи інший напрям. Чому саме такий відсоток має значитись, чому саме такий рівень інфляції… І ще багато таких «чому». Потім це все зі сварками і дискусіями проходить через профільні комітети парламенту і врешті-решт, після схвалення Бюджетним комітетом Верховної Ради, вноситься на розгляд у сесійну залу. Тут знову дискусії та правки. Сотні правок. Голосування документа «у першому читанні» і відправлення його на доопрацювання. І знову весь шлях спочатку: міністерства, пропозиції, аргументації, профільні депутатські комітети… А потім за ніч депутати вносять приблизно 1200 (так, саме тисячу двісті) правок у документ, після безсонної ночі тиснуть на кнопки і потім дуже тим пишаються. Мовляв, бюджет не ідеальний, але ми його прийняли до Нового року. От тут мені хочеться завжди спитати: «І що з того?». Це ніби будівельники зводили житловий будинок, але в них вийшов туалет. Нічого страшного, зате вклались у терміни.

Хто «за»?

Але то все лірика, а ми подивимося на те, що ж наприймали народні обранці. І те, хто ж за цей документ голосував і, відповідно, несе за нього відповідальність. Отож документ набрав 274 голоси: 74 — фракція «Народного фронту», 24 — депутатська група «Відродження», 18 — фракція Радикальної партії Ляшка, 13 — депутатська група «Воля народу», 5 — об'єднання «Самопоміч» та 122 — Блок Петра Порошенка «Солідарність», 18 — позафракційних. Цікаво, що у президентській фракції загалом 143 депутати, але 21 з них — не підтримали бюджет. В основному, це так звана група «єврооптимістів». Не підтримали бюджет на 2017 рік фракції ВО «Батьківщина» та Опозиційний блок. Майже повністю утрималась фракція об'єднання «Самопоміч».

Дали і забрали

Пам'ятаєте, є таке слово «децентралізація»? Це коли центральна влада делегує на місця більше повноважень і обов'язків. Під це почали створювати об'єднані територіальні громади. Так-от, коли дивишся на бюджет 2017 року, починає складатись враження, що від самої децентралізації залишається лише слово. Торік у місцеві бюджети віддали акциз з продажу цигарок, алкоголю та 5% від акцизу пального. Села, на території яких знаходяться АЗС, відразу відчули ефект. Подекуди місцеві депутати навіть розгубились, не знаючи куди витратити гроші, які на них «впали». Тепер їм буде легше — більше не впадуть, бо акциз від пального тепер буде йти в столицю. І вже потім за якимось принципом розподілятиметься на місця. Вже таке бачили, знаємо. Як кажуть в народі: запийте холодною водою. Залишається акциз на цигарки та алкоголь. Його, до речі, знову підняли: на цигарки — на 40%, на алкоголь — на 15%. Це означає, що пачка цигарок подорожчає приблизно на 4-10 гривень, залежно від марки. А спиртне і пиво — на 1-15 гривень. Та я скептично ставлюсь до того, що від цього наповниться бюджет сіл і селищ. Селяни як не пили «казьонки», так її пити й не будуть. Хіба якусь «пальонку», розлиту в одному з гаражів найближчого райцентру. Але цей товар акцизом не обкладається і в бюджет прибутку не дає. Приблизно така ж ситуація й з цигарками: контрабандні цигарки з Молдови будуть ще більш популярними в українських селах. Що ж стосується міст, то тут ситуація дещо інша. Алкоголю споживається менше. Одні менше споживають, а інші переходять на самогон марки «у менетатовселітакудобруробить». З цигарками ще цікавіше. Серед моїх знайомих все більше тих, які покинули курити. Здоровий спосіб життя все більше входить у моду. Тим більше, що курити без фільтра — поганий тон, а платити 30 гривень за пачку — не по кишені. Звісно, це має свій позитив — нація стане здоровішою. Однак питання наповнення бюджету, а відтак будівництво якісних доріг, розбудова інфраструктури тощо залишається відкритим. Ще один цікавий момент. При створенні об'єднаних територіальних громад на їхній розвиток має виділятись чимала сума. Це було одним зі стимулів для об'єднання та проведення адмінреформи. У бюджеті на 2017 рік вказано, що цей напрям фінансуватиметься за рахунок доходу від проведення спецконфіскацій. По-простому: грошей Януковича та його команди. Але ні закону, за яким має проводитись конфіскація, ні самих грошей в наявності поки що немає. І не зрозуміло, чи будуть взагалі.

Платіть за все!

З нинішнього року місцевим бюджетам доведеться багато за що платити самим. Наприклад, утримання всіх навчальних закладів включно з профтехучилищами буде повністю за рахунок місцевої влади. Звідки знайдуться на це гроші? Запитання без відповіді. Пільговий проїзд у громадському транспорті тепер теж «головний біль» місцевої влади. А раніше компенсація за перевезення пенсіонерів і пільгових категорій надходила з державного бюджету. Тобто маєте гроші — возите, а не маєте — хай пільговики і пенсіонери платять. І тут у мене виникає запитання: як і хто платитиме? Пільговики і пенсіонери є в кожному селі. От їде маршрутка, автобус, електричка чи тролейбус (є такі, що їдуть за межі міста через прилеглі села), і в нього сідають пільговики і пенсіонери. За них платитиме кожне село чи місто, де вони живуть, чи тільки те, де «прописаний» громадський транспорт. Як це визначатимуть? А може, возитимуть за паспортом? Зайшов у тролейбус, показав прописку: місцевий — їдь, приїжджий — плати. Але не бюджетом єдиним «порадували» місцеву владу у 2017 році. Додала «радості» місцевим радам і НКРЕКП своєю постановою від 23 грудня за номером 2358. Раніше вуличне освітлення, яке фінансується за рахунок місцевої скарбниці, оплачувалось за спеціальним, значно нижчим тарифом, ніж для інших споживачів. Тепер же — за звичайним тарифом. А це майже вдвічі більше, ніж за нього платили раніше. Це все схоже на ситуацію, коли ви прийшли у рибний ресторан, в якому вам пропонують самому зловити собі рибу. Але вудки не дають і до ставка не пускають. Зате приносять чек до оплати за замовлену вами страву. Із чималенькою сумою. Чи вистачить грошей і що буде, якщо не вистачить — побачимо наприкінці 2017 року.
Олексій КРИВОШЕЄВ.


ПОВІДОМЛЯЙТЕ СВОЇ НОВИНИ В РЕДАКЦІЮ "РІВНЕ ВЕЧІРНЄ": Тел./Viber/Telegram: +380673625686

Читайте також