Генеральний прокурор Юрій Луценко у властивій йому манері заявив про розкриття вбивства рівнянина Івана Мамчура, назвав ім'я убивці та ще багато чого наговорив. Досвід показує, що гучні заяви Луценка практично ніколи не збігаються з дійсністю. Саме тому сподіватися на заслужене покарання злочинця ще зарано. Наш генпрокурор ще не таке обіцяв!
Івана Мамчура, працівника Рівненського слідчого ізолятора, знайшли застреленим 16 вересня
Нагадаємо, тіло 37-річного рівнянина Івана Мамчура виявили 16 вересня на сходинковому майданчику шостого поверху будинку на вулиці Відінській, 35-А у Рівному, в якому він проживав зі своєю дружиною та неповнолітньою донькою. Біля мертвого чоловіка лежали покинутий вбивцею пістолет з глушником та вісім гільз. Судово-медичні експерти з'ясували, що кілька куль з восьми потрапили у життєво важливі органи. І навіть якби чоловіка знайшли одразу після поранення, врятувати його життя навряд чи вдалося б.
Мешканці будинку тоді розповіли поліції, що напередодні бачили біля будинку підозрілого чоловіка з чорним пакетом. А перед тим, як був виявлений вбитим їхній сусід, чули в під'їзді якісь глухі хлопки, але не звернули на них уваги.
Як з'ясувала тоді «РВ», Іван Мамчур раніше служив у військовій розвідці, проте звільнився зі Збройних сил України в 2009 році, а в 2011-му влаштувався на роботу у слідчий ізолятор у Рівному. Через рік його призначили начальником відділу інженерно-технічних засобів охорони, зв'язку та інформатизації СІЗО. На момент вбивства в майора закінчувалась відпустка, на службу він мав вийти 20 вересня.
За фактом вбивства було відкрито кримінальне провадження, поліція почала встановлювати всі обставини, мотиви вбивства та особу ймовірного злочинця. Основних версій було три. Чиясь особиста неприязнь на фоні якогось побутового конфлікту, хоч близькі та знайомі покійного стверджували, що він був спокійним, врівноваженим, чудовою людиною та зразковим сім'янином. Помста засуджених чи підозрюваних, які утримувались в СІЗО, попри те, що в управлінні Державної пенітенціарної служби запевняли, що майор відповідав у СІЗО тільки за інженерно-технічне забезпечення установи, жодних безпосередніх зв'язків із засудженими не мав і ніколи не був на цьому помічений. А також розглядалася й третя версія — про те, що вбивство може бути пов'язане із минулим чоловіка, із його колишньою службою спецпризначенцем військової розвідки.
За два місяці справа щодо вбивства Івана Мамчура тихо розслідувалась місцевою поліцією й з кожним днем мала все менше шансів залишитись розкритою. Аж поки про неї не згадав інший відомий рівнянин, генпрокурор Юрій Луценко. Минулої п'ятниці під час спільного брифінгу із ще одним відомим земляком, головою СБУ Василем Грицаком (народився в селі Буща на Дубенщині) він сенсаційно заявив про затримання одного з підозрюваних у вбивстві Івана Мамчура.
З під'їзду Мамчур вийти не зміг
— В ході досудового слідства були визначені ймовірно підозрювані особи. За допомогою ДНК-аналізу їхніх близьких було встановлено, що це саме ці особи. Їхні сліди залишилися на недопалках сигарет, на пістолеті, на інших предметах, і 17 листопада під час спроби перетину державного кордону був затриманий один із цих підозрюваних, Смородінов. Він житель Маріуполя, а пробував перейти на територію Російської Федерації з території Харківської області.
Смородінов у бесіді зі слідчими, яка зафіксована на відео, повідомив, що вчинив вбивство Мамчура на замовлення органів ФСБ Російської Федерації, оскільки Мамчур раніше проходив військову службу у спецпідрозділах українських Збройних сил в зоні антитерористичної операції, - повідомив Луценко. Після чого додав: — Тому, на жаль, мушу сказати, що Росія явно розгортає мережу терористичних актів на нашій території, і це ще раз означає, що суспільство має завжди пам'ятати, кожен день пам'ятати — Україна в стані війни, в стані неоголошеної, але реальної війни, де є жертви. Не тільки на Донбасі, але й на всій території України.
Про затримання вбивці Івана Мамчура після Луценка того ж дня повідомив і в.о. глави Нацполіції України Вадим Троян. Але за його версією убивця не втікав у Росію, а навпаки, приїхав в Україну, щоб… ще когось застрелити.
— Ми розробляли групу кілерів, які були завербовані ФСБ. Сьогодні один з кілерів прибув в Україну і був заарештований. Будуть проведені повні слідчі дії, і Нацполіція повідомить, кого, як і де він хотів вбити в Україні. Про одне із вбивств, яке він скоїв, ми вже знаємо зараз, він відправляється в Рівне, де буде обрана санкція на його арешт, — повідомив Вадим Троян.
Як розповів «РВ» в.о. начальника ГУ Нацполіції в Рівненській області Олександр Панасюк, підозрюваний, про якого говорили Луценко і Троян — це одна й та ж людина, і цей чоловік ще в п'ятницю був доставлений у Рівне:
— Підозрюваний, якого затримали на Харківщині під час перетину державного кордону з території РФ до України, вже в Рівному. Суд обрав йому міру запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, і зараз він в СІЗО. Ведеться слідство. За вбивство йому загрожує до 15 років або довічне ув'язнення.
Як стало відомо «РВ», міру запобіжного заходу для підозрюваного Смородінова обирала суддя Рівненського міського суду Кристина Ореховська, вона арештувала його поки на два місяці. Також, за не перевіреною поки інформацією, вбивця не відмовляється від скоєного, але каже, що проти Івана Мамчура не мав «нічого особистого», просто, мовляв, така в нього «робота». І що офіцера «замовили» за його колишню участь в бойових діях у Грузії. Можна вірити вбивці чи ні, покаже час. Але вже відомо, що в зоні АТО на сході України (хоч на цьому факті наголошував генпрокурор) Іван Мамчур не служив та не воював.
Прес-служба прокуратури Рівненської області повідомила:
— Прокуратура області здійснює процесуальне керівництво у кримінальному провадженні за фактом умисного вбивства, вчиненого за попередньою змовою групою осіб (ознаки кримінального правопорушення, передбаченого п.12 ч. 2 ст. 115 КК України). Досудовим розслідуванням встановлено, що два жителі м. Маріуполя Донецької області 16.09.2016 вчинили із застосуванням вогнепальної зброї умисне вбивство начальника відділу Рівненського слідчого ізолятора управління Державної пенітенціарної служби України в Рівненській області.
Під час спроби перетину Державного кордону України у Харківській області був затриманий один із співучасників злочину. Процесуальному керівнику досудового розслідування та слідчим він повідомив, що вчинив вбивство працівника СІЗО на замовлення органів ФСБ Російської Федерації, оскільки останній раніше проходив військову службу у підрозділі спеціального призначення. Затриманому повідомлено про підозру у вчиненні злочину та за ініціативи прокуратури Рівненської області обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою. Нині проводяться слідчі дії з метою встановлення місця перебування та затримання іншого співучасника злочину.