Чому з віком стає складніше висипатися. Біологічний годинник дає збій

2650 0

Ми у соцмережах:

Чому з віком стає складніше висипатися. Біологічний годинник дає збій

З роками сон перестає давати відчуття повноцінного відновлення. Це не просто «ознаки старіння» — це наслідок конкретних змін у роботі організму.

Мозок людини має так зване супрахіазматичне ядро, яке керує циклами сну і неспання. З віком це ядро втрачає чутливість до сигналів світла і темряви, тому внутрішній годинник починає «йти не за графіком». У результаті часто відчувається сонливість вже у першій половині дня, а ввечері дуже складно заснути. Або людина прокидається посеред ночі і вже не може заснути.

Крім того, з віком в організмі мелатоніну виробляється все менше, що призводить до складнощів із засинанням, уривчастого поверхневого сну і зменшення фази глибокого сну. Тому людина може прокинутися знесиленою, бо лише за глибокого сну можна повністю відновитися.

Не сприяють повноцінному нічному відпочинку й хвороби. Це можуть бути болі при артриті, часте сечовипускання, серцево-судинні проблеми, хвороби нервової системи. До цього додаються препарати, які можуть порушувати сон: сечогінні, антидепресанти, ліки від тиску.

Чим старша людина, тим більше думок крутиться в її голові. Відчуття тривоги стимулює нервову систему — ту саму, яка активується у стані стресу. У такому режимі тіло не готове до сну.

Що робити, щоб повернути сон? Частіше бувайте на сонці — особливо вранці. Додайте активності вдень, але уникати фізичних навантажень за 2 години до сну. Вимикати телевізор щонайменше за годину до відбою. Лягайте спати і вставайте в один і той самий час. Не пийте багато кави після обіду.

Порушення сну — це не просто дискомфорт, а фактор, що впливає на тривалість життя, пам’ять, імунітет та емоційний стан людини.


ПОВІДОМЛЯЙТЕ СВОЇ НОВИНИ В РЕДАКЦІЮ "РІВНЕ ВЕЧІРНЄ": Тел./Viber/Telegram: +380673625686

Читайте також