Депутати міської ради Рівного знову «прославилися». Та якщо два місяці тому вони намагалися заборонити Хелловін, на що не мали права, і цим додали святу популярності, то тепер сесія прийняла рішення заборонити у Рівному гей-парад, якого насправді ніхто і не збирався проводити. Тим самим міські депутати Рівного знову представили наше місто як таке, де вороже ставляться до усього, що увесь світ давно вважає нормою. Ну хіба не підараси?
Почалося з того, що на адресу міської ради від імені якоїсь Катерини Омельчук надійшов лист, в якому авторка повідомляє про намір провести у Рівному 1 січня ЛГБТ-марш. Дата лише на перший погляд виглядає дивною. Насправді цього дня у Рівному проходить організована «Свободою» смолоскипна хода, присвячена дню народження Степана Бандери, і саме «Свобода» раніше виступала проти гей-парадів.
Невдовзі з’ясувалося, що ніякої Катерини Омельчук не існує і що це ім’я — лише бот, яким скористався хтось у Києві. Питання про заборону ЛГБТ-маршів у порядку денному сесії міськради 24 грудня не було. Того дня мали затверджувати бюджет міста на 2020 рік та розглянути низку земельних питань. Його зачитав член фракції «Свобода» у міській раді Олег Карпяк. Депутати навіть взяли перерву, поки їм роздали текст цього рішення, а потім майже одноголосно проголосували за заборону в Рівному маршів рівності, прайдів, гей-парадів тощо, бо вони можуть «завдати шкоди моральному благополуччю дітей». Разом зі своїм заборонним рішенням міськрада вирішила, що коли надходитимуть повідомлення про проведення чогось подібного у Рівному, то «відповідний орган» має звернутися до суду.
— Я це рішення не підписував і не підпишу, і дуже радий з того, — прокоментував міський голова Рівного Володимир Хомко. — Того дня я перебував у Києві на зустрічі з президентом, обов’язки голови виконував секретар міськради Сергій Паладійчук, він проводив сесію. Тому саме Паладійчук має підписувати чи не підписувати це рішення. Але воно — повна дурня! Депутати вдруге після заборони Хелловіна показали себе темними й затурканими. Забороняти подібні заходи — не функція міської ради, це може зробити лише суд. Рішення юридично нікчемне, і я вважаю, що це провокація «Свободи», яка в такий спосіб працює на свого виборця, а депутати проголосували, бо працюють у фарватері популізму.
Особисто я вважаю, що незалежно від нашого ставлення гомосексуальність була і буде. У моєму оточенні таких людей немає, та я й не збираюся когось на цьому виявляти.
Олег Карпяк заявив, що він, як спікер фракції, лише оголосив проект рішення, що його не готував і гадки не мав про жодні повідомлення до міськради на тему проведення маршу ЛГБТ-спільноти. Мовляв, вже після голосування взнав, що повідомлення було фейкове, а чи є зв’язок — не знає. За це рішення він проголосував і дуже, каже, здивований тим, який резонанс воно отримало. Фактично ж, повторив те, що заявляли лідери «Свободи» кілька років тому з приводу гей-парадів.
— Я спокійно ставлюся до членів ЛГБТ-спільнот як до людей, але чому вони мають при всіх демонструвати свій спосіб життя? — запитує Карпяк. — Я не проти гомосексуалістів, а проти саме таких заходів, бо це провокація.
Це рішення міськради спровокувало інші заяви. Одразу після його прийняття представники окремих громадських організацій надіслали звернення до Нацполіції, в якому повідомляють, що проводитимуть «по всій території міста Рівного» безстрокову акцію на тему «ЛГБТ+». Бо вважають, що заборона проведення суперечить Конституції. Правозахисник та активіст руху «Межа» Євген Бондаренко каже, що його організація хоче привернути увагу до права людей висловлювати свою думку шляхом мирних зібрань. З цією метою на електронну адресу рівненської поліції надіслано повідомлення про проведення акції. З форматом та датою ще не визначилися, але пан Бондаренко вважає, що не це головне — мовляв, це перевірка роботи поліції як органу, адже вона жодним чином заборонити акцію не може.
Олександр Довжаниця — один з двох депутатів міськради, які не підтримали рішення про заборону гей-парадів.
— Це рішення суперечить Конституції та регламенту міськради, — каже депутат. — Його мали опублікувати на сайті міськради за 20 днів до сесії, і головуючий Сергій Паладійчук не мав права ставити це питання у порядок денний та виносити на голосування. Я вважаю, що рішення порушує права представників ЛГБТ-спільноти, серед яких маю знайомих. Не вбачаю в їхньому способі життя нічого протизаконного. Одностатеві сім’ї виконують соціальну роль в суспільстві — беруть на всиновлення дітей, позбавлених батьківського піклування. У Фінляндії дівчинка, яку виховували в такій сім’ї, нині є прем’єр-міністром країни. Мені вже дорікнули в приватному повідомленні, мовляв, що ж я зробив, через це не пройду в раду наступного скликання. Та мені важливо відстоювати свої принципи.
Олександр Омелян з відділу масових заходів ГУ НП в Рівненській області підтвердив, що повідомлення справді надійшло. Організатори масового заходу мають повідомити про його проведення, проте кому конкретно — органу місцевого самоврядування чи правоохоронцям — не уточнюється. Якщо організатори заявлять про масовий захід на конкретний день, то юридичний відділ Рівненської міської ради має звернутися до суду, який вирішуватиме, забороняти чи ні. Такі справи суд розглядає негайно, одразу після звернення. Відповідною буде і реакція поліції.
Представник ЛГБТ-спільноти в Рівному Артем Коренський (ім’я змінено з етичних міркувань) вважає рішення міськради пережитком минулого і намаганням заплющити очі на реальні проблеми.
— Така позиція органу влади спонукає до розпаду сімей, бо передбачає ігнорування та зневажання батьками своїх «не таких» дітей, — вважає Артем. — Саме заборона і формує занепад моралі. Впевнений, що цю заборону легко можна спростувати в суді, але я поки не готовий йти до суду, бо це означає відкрито заявити про себе і свої переконання. А от до маршу долучився б, якби він був якісно захищений поліцією.
Щодо участі друзів, то не певен, бо у Рівному жодного разу не було такого заходу. «Організатор» заходу на 1 січня Катерина Омельчук існує лише у Facebook. Довелося витратити багато часу, щоб повідомити усім про те, що це провокація, гадаю, в інтересах декотрих політиків.
Сергій ТКАЧЕНКО.