Дешевше тепло для рівнян буде. Але не в цьому сезоні

3142 0

Ми у соцмережах:

Дешевше тепло для рівнян буде. Але не в цьому сезоні

Скільки саме доведеться платити рівнянам за тепло у своїх оселях — і досі невідомо. «Рівнетеплоенерго» пропонує підняти тариф до 3290,99 грн за гігакалорію, міська влада — проти. Щоправда, 30 вересня президент Володимир Зеленський заявив, що вартість гарячої води та тепла цьогоріч зростати не повинна. Тепер уряд обіцяє тепловикам компенсації: різницю у тарифах за період з 2016 по травень 2021 року мають покрити з держбюджету. А щоб тепло для населення надалі не подорожчало, гроші за новий опалювальний період — на плечах міської влади. Та чи пристануть рівненські чиновники на нову пропозицію — невідомо. Бо бюджет розвитку Рівного становить всього 270 млн грн, а віддати потрібно буде майже 300 мільйонів. Тепловики ж попереджають: якщо не домовляться, подавати тепло у котельнях будуть самі міські обранці. Бо оператори котелень втечуть на вищі зарплати до Польщі.

Олександр Ющук, директор ТОВ «Рівнетеплоенерго»:

— Питання по тарифу досі не вирішено, обговорюється. Технічно підприємство повністю готове до опалювального сезону. Хоча тепломережі у Рівному зношені майже на 60%, а генеруюче обладнання морально і технічно застаріле. Та все ж ми змогли підготувати до зими і котельні, й теплові пункти. Замінено близько 6 км тепломереж на сучасні ізольовані труби. Порівняно з минулим роком стали виявляти більше пошкоджень завдяки гідравлічним випробуванням — станом на сьогодні більше 180 поривів. А от понад 60% операторів котелень у нас пенсійного віку, бо молодь втікає до Польщі. Це рідкісна затребувана професія, де потрібна щорічна переатестація. Якщо ми через борги втратимо цей потенціал, то за два-чотири роки подавати тепло до осель рівнян доведеться, мабуть, членам міськвиконкому і депутатам.

Катерина Міненок, перша заступниця директора ТОВ «Рівнетеплоенерго»:

— Тариф, раніше презентований управлінню економіки міста і який ви бачили на нашому сайті — 3790 грн з ПДВ за гігакалорію, був порахований півтора місяця тому. В ньому було використано два об'єми газу — по 7420 грн за кубометр для населення і по 24 тис. грн для інших споживачів. Тепер держава фактично визнала, що тарифи досі не були достатньо економічно обґрунтовані. Пообіцяли часткову компенсацію. Тобто теплопостачальні підприємства по всій Україні можуть порахувати свої економічно обґрунтовані тарифи і віднести їх до облдержадміністрацій. Уряд обіцяє віднайти на ці компенсації 30 млрд гривень. Частину з них сподіваємося отримати і ми.

Таким чином, тариф для рівнян може бути уже не 3790, а 3290,99 грн за гігакалорію. А от тариф по 1913 грн, який ви досі бачили у себе в платіжках — це тариф 2019 року. З того часу в ціні додали всі складові: газ, труби, запірна арматура, електроенергія, вода, збільшилися зарплати. По всій країні комунальні теплопостачальні підприємства дотувалися за рахунок місцевих бюджетів, а нам за останні 10 років міська влада не компенсувала жодної копійки! При цьому ми сплатили сотні мільйонів гривень оренди та податків.

Інший вихід є, додають тепловики. Але уже на наступний сезон — зиму 2022 / 2023. Якщо великі котельні переведуть з газу на тверде паливо, тарифи вдасться стримати. Принаймні одна гігакалорія, вироблена на біопаливі, обійшлася б простим рівнянам у 2286 грн, а бюджетним установам — у 2552 грн.

Олександр Корчинський, керівник керуючої компанії «Теплоенерго»:

— Це частина програми «Зелений перехід». Ще коли я був директором «Рівнетеплоенерго», ми просили на сесіях міськради дозволи на будівництво твердопаливної генерації на вулицях Макарова, Князя Володимира і Будівельників. Остаточний дозвіл отримали лише на Макарова. З тієї котельні ми в стислі терміни будуємо нову, де буде два котли-агрегати потужністю по 10 МВт кожен. Працюватимуть вони на щепі — все екологічно безпечно. Плануємо, що перші гігакалорії отримаємо вже наприкінці грудня. Це буде перша така потужна твердопаливна генерація у Західній Україні.

Всього у Рівному 29 котелень, але переводити на біопаливо їх всі не планується. Більш доцільно сконцентруватися саме на великих, а менші об`єднувати з ними. Вартість кожного будівництва індивідуальна. Наприклад, на вул. Макарова пішло близько 70 млн грн. За 3-4 роки хочемо залишити лише 100 гігакалорій «газових», тобто перевести майже 70% котелень по місту на твердопаливну генерацію. Знищувати газове опалення не будемо. Бо якщо на вулиці буде мінус 10 градусів, а твердопаливна генерація розрахована на мінус 2 градуси, то цю різницю газ буде покривати. Фінансування таких робіт — частково гроші акціонерів, частково — кредити. Скажу одне: якби «зелений перехід» почався раніше, ми б зараз мали іншу картину. Адже що буде далі з ціною на газ — ніхто не знає.

Олена РАКС.


ПОВІДОМЛЯЙТЕ СВОЇ НОВИНИ В РЕДАКЦІЮ "РІВНЕ ВЕЧІРНЄ": Тел./Viber/Telegram: +380673625686

Читайте також