ДНК-лабораторія у Рівному ідентифікує тіла загиблих воїнів (ВІДЕО)

640 0

Ми у соцмережах:

ДНК-лабораторія у Рівному ідентифікує тіла загиблих воїнів (ВІДЕО)

У Рівному відкрили повнопрофільну ДНК-лабораторію, у якій досліджуватимуть біологічні зразки військовослужбовців та їхніх сімей. Це допоможе пришвидшити встановлення імен загиблих бійців, яких вважали зниклими безвісти, або чиї тіла не були ідентифіковані.

Обладнання лабораторії також дозволяє збільшити різновид досліджень, зокрема працювати з кістками та зубами, кров'ю, іншими видами біологічних матеріалів.

Як функціонує ДНК-лабораторія, бачило Суспільне.

Олена Войцеховська прийшла у Центр із розшуку людей зниклих безвісти за особливих обставин, аби знайти свого чоловіка Івана. Він зник два тижні тому, під час виконання бойового завдання у Курській області РФ.

- Треба звертатися у всі органи, які тільки можливі, в Україні й за кордоном. Сидіти склавши руки — я не знаю, як хто, але це не по-моєму, — зазначила жінка.

Керівниця центру Ірина Старовецька розповіла, що з дня відкриття, яке відбулося у червні 2024 року, до них звернулися майже 400 людей, у яких рідні зникли безвісти. Пришвидшити та полегшити процес встановлення імен загиблих правоохоронцям допоможе повнопрофільна ДНК-лабораторія, яку відкрили у Рівному наприкінці грудня.

- Ми могли досліджувати тільки біологічні зразки родичів зниклих безвісти. Якщо говорити про предмети, з яких також можна виділити ДНК-профіль, це можуть бути якісь станки для гоління, зубні щітки, тобто предмети, на яких могли зберегтися сліди біологічного походження, то в цьому випадку ми були змушені звернутися до Волинського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру, у зв'язку з тим, що у нас не було такого обладнання, — пояснила Ірина Старовецька.

ДНК-лабораторію відкрили на базі Рівненського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру. Там досліджують біологічні зразки військових та їхніх рідних, для подальшої ідентифікації. Працівниця лабораторії Ольга Кузьміна зауважила, що нове обладнання дозволяє збільшити різновид досліджень:

- Ми працювали винятково зі зразками живих людей, в основному це були родичі зниклих безвісти на війні. Наразі, коли відкрилася повнопрофільна ДНК-лабораторія, ми можемо працювати з усіма слідами біологічними, які необхідні для ідентифікації осіб, зокрема кістками та зубами. Тіла у нас не зберігаються. До нас надходять винятково зразки живих людей, або загиблих. 

Судовий експерт Артем Самолюк пояснив, що процес виділення ДНК із кісток довготривалий.

- Потрібно її спочатку випиляти, прочистити кістку, потім промити, багато промивок. Сушіння кістки може тривати до трьох днів, залежно від стану кістки, — зазначив він.

Завідувачка відділу біологічних досліджень та обліку Ольга Кузьміна зазначила:

- У роботі максимальна кількість об'єктів, яку ми можемо опрацьовувати за раз — це орієнтовно 90 зразків. Взагалі дослідження залежить від того, який зразок. Якщо ми говоримо про зразки букального епітелію родичів безвісти зниклих, то це від кількох днів до двох тижнів. Залежно від стану цих зразків. Якщо кістки, то також залежить від того, який стан цих кісток.

Нині в Україні працюють 17 повнопрофільних ДНК-лабораторій. Біологічні зразки військових та їхніх рідних досліджують безплатно.


ПОВІДОМЛЯЙТЕ СВОЇ НОВИНИ В РЕДАКЦІЮ "РІВНЕ ВЕЧІРНЄ": Тел./Viber/Telegram: +380673625686

Читайте також