У Рівному є декілька магазинів, в яких продають зброю. Вільно в них можна придбати лише газові балончики, пневматичні пістолети, револьвери під патрон Флобера, ножі. Вартість револьвера, наприклад, — в межах 2 тисяч гривень. На серйознішу зброю потрібен дозвіл, і коштує вона дорожче.
За словами мисливця зі стажем і власника зброї Дмитра Леонтіюка, найлегше придбати й освоїти гладкоствольну рушницю: і ціна помірна, і картеччю якщо вистрелити, зона ураження противника набагато більша.
— Дозвіл насправді одержати не так і важко, — запевняє Дмитро. — Для цього потрібно зібрати усі медичні довідки та документи, це обійдеться приблизно в тисячу гривень і два дні. Потім пишете заяву у відділку поліції на вулиці Пушкіна, щоб внесли вас у дозвільну систему. На видачу дозволу також потрібно буде трохи зачекати.
У 2020 році в області видали 3 126 дозволів на придбання, носіння та зберігання мисливської вогнепальної зброї, у 2021 – 2 734, а за два місяці цього року — 216 дозволів. Таку інформацію на запит Суспільного надало Головне управління Нацполіції в області.
Щоб отримати дозвіл, потрібно зібрати такі документи: медичні сертифікати (після огляду нарколога і психіатра), курси поводження (при мисливських магазинах) і зданий іспит (обласна дозвільна система), обстежені умови зберігання, довідка про несудимість, страховка, заява і фото, документ, що підтверджує фактичне місце проживання громадянина; копії 1, 2 та 11 сторінок паспорта громадянина України.
А вже з дозволом можна йти до мисливського магазину і вибирати зброю.
Іван Грабовець, продавець магазину «Мисливець»:
— Гладкоствольна рушниця — найдешевше, на що можна розраховувати при обмежених фінансових можливостях. Така 12‑го калібру коштує від 4500 гривень. Від 9 гривень коштує набій. Є мисливські рушниці, є спортивні. Нарізна зброя коштує дорожче, і її купують зазвичай вже ті, хто має досвід користування. Зона ураження при пострілі кулею менша і коротша, ніж при пострілі картеччю. Прицільна дальність пострілу з нарізної зброї — 100 метрів, а найбільша — півтора кілометра.
Користуються попитом рушниці для так званої партизанської війни. Вони малокаліберні і тихі. А якщо ще й з глушником, то взагалі не чути пострілу. Патрони теж легкі, тож їх можна взяти багато із собою.
Купувати зброю приходять і чоловіки, і жінки. Дехто бере одразу кілька одиниць. Наприклад, в мене самого вдома чотири одиниці зброї. Навчив свою дружину стріляти, якщо раптом буду брати участь у воєнних діях.
До речі, нещодавно у рівнян була можливість повчитись стріляти з гвинтівки в бронзового призера Олімпіади у Токіо з кульової стрільби Олега Омельчука. Дводенні заняття у дитячо-юнацькій спортивній школі №4 організувала міська влада.
— Стріляли з гвинтівки «Урал СМ-2» ще радянського виробництва. Корисно для загального розвитку, щоб хто вперше стріляв, мав хоч якесь уявлення, як заряджати зброю, як вона виглядає, — зазначив олімпієць.
Дарина Гузенкова.