Одні продукти ми починаємо визнавати тільки після 20 років, а інші - років до 30, тому що смаковими уподобаннями управляють особливі механізми.
Дослідження, проведене у Великобританії, дозволило скласти список «дорослої їжі», смак якої ми починаємо цінувати з віком.
Як не дивно, розширити гастрономічний кругозір дозволяє зовсім не поступовий розвиток смакових рецепторів, а навпаки, їхнє згасання.
Діти народжуються з 30 000 смакових рецепторів у роті й природним потягом до солодкого: річ у тім, що грудне молоко насичене цукрами і жирами. Гострота сприйняття дозволяє малюкам смакувати навіть найбільш невиразні страви, наприклад, пюре з броколі або кабачки на парі. А продукти з незвичайним смаком - від гострих соусів до пряних овочів - діти зазвичай на дух не переносять.
З віком смакові рецептори поступово відмирають, і приблизно після повноліття їх залишається лише третина від початкового кількості. Саме це дозволяє нам насолоджуватися пікантними стравами.
Дослідники склали список з 20 продуктів, які більшість з нас починають любити тільки в зрілому віці. З часником і цибулею в стравах ми миримося в 20 років, а шпинат, перці й баклажани багато вперше пробують у 21 рік. Пармезан і блакитний сир починають здаватися смачними тільки з 22 років, а спаржа і авокадо - з 23. Більшість з нас куштують сир брі та устриці не раніше 24 років, оливки - в 25. Козячий сир завершує цей список - його починають їсти не раніше 28 років.
У число «дорослих» продуктів також потрапили мідії, соус чилі, макрель, соус карі, корнішони, квасоля і хрін.
Вчені також з'ясували, що найкращий спосіб розкуштувати нелюбиму страву - з'їсти її за компанію з друзями. А багато продуктів, що здаються занадто екзотичними, «на ура» йдуть під час подорожей і потім залишаються в щоденному меню.
Втім, змусити себе їсти все неможливо: у кожної людини в середньому є два продукти, які вона не спробує навіть під страхом смертної кари.