Євросоюз дає Рівному 38 мільйонів. На що витрачатимуть?

3196 0

Ми у соцмережах:

Фото О.Бухало

Рівне — єдине місто в Україні, яке виграло європейський екологічний грант за програмою NetZeroCities на 973 тисячі євро — нині це майже 38 мільйонів гривень. Звісно, скептики уже вдалися до критики: а що конкретно це дасть місту? Однак посадовці запевняють, що грант допоможе втілити чимало цікавих ідей з енергоменеджменту, щоб у подальшому місто могло адаптуватися до змін клімату — більш економно споживати енергію і легше переживати зимові холоди та літні спеки. Тим паче, що з міського бюджету поки на це не потрібно жодної копійки. Все — за рахунок Євросоюзу. Кошти від проєкту надходитимуть Рівному поетапно, перший транш від європейців очікується орієнтовно уже в травні.

Олександр Третяк, міський голова Рівного:

— Департамент економічного розвитку напрацював хороші ідеї спільно з Агенцією розвитку та інвестицій нашого міста. Маємо прекрасний грантовий проєкт спільно з Європейським Союзом — отримали підтвердження від європейського офісу про те, що Рівне перше і поки що єдине місто в Україні, котре виграло грант, беручи участь у проєкті NetZeroCities. Проєкт покликаний зменшувати викиди СО2 в атмосферу, підтримувати чисте довкілля. В рамках проєкту буде залучено в місто 973 тисячі євро. І тепер, разом з 52 іншими європейськими пілотними містами, ми будемо впроваджувати інноваційні заходи для покращення адаптації до змін клімату і швидкої декарбонізації. За допомогою цієї програми зможемо впровадити нові, більш екологічні, підходи до способу життя та роботи, покращення транспорту, модернізації будівель, енергетичних систем, управління відходами тощо.

Володимир Липко, директор міського департаменту економічного розвитку:

— Я уже читав коментарі від деяких рівнян, що от, чиновникам тепер буде що покласти в кишеню! То, по-перше, щоб нам цих коштів ще на все заплановане вистачило, бо попереду дуже багато роботи. А по-друге, їх дають не просто так, з боку європейців буде дуже серйозна перевірка. Там справді серйозна фінансова звітність, мусимо брати на роботу людину, яка працювала з грантами і яка вміє звітуватися по грантових коштах. І потім в кінці проєкту буде міжнародний аудит, який має підтвердити нашу звітність — перевірятимуть усі документи до єдиного.

Сама програма розрахована на два роки, і у ній буде чимало різних заходів. Зокрема, хочемо дізнатися споживання енергії по всьому місту — від тепла до електрики, створити енергетичний паспорт громади. Уявіть таку інтерактивну мапу, де будуть всі котельні, мережі, будинки… Буде зрозуміло, скільки газу, електроенергії чи води споживає та чи інша будівля, де саме і яка потрібна термомодернізація. Обстеження в інфрачервоному спектрі можна зробити за допомогою дронів.

Плануємо залучати різних експертів з досвідом реалізації сучасних енергетичних проєктів для міст — можливо, з інших країн. Щоб допомогли нам вибудувати сценарії переходу нашого міста на «нульові» викиди вуглекислого газу до 2050 року. Щоб згодом ці дослідження можна було перетворити на інвестиційні проєкти. Наприклад, перейти від котелень на щепі на такі, що працюють на іншому екологічному паливі (водні), або ставити сонячні батареї чи ще щось. Будуть проводитися навчання для енергоменеджерів, для керівників ОСББ та управлінських компаній, щоб вони розуміли, як впливають на опалення будинку різні чинники: від утеплення даху та фасаду до балансування радіаторів та встановлення індивідуальних теплових пунктів. А на базі НУВГП плануються навчання з енергоефективності для студентів, які потім проєктуватимуть житло чи обладнання. Тобто планів багато.

До речі, на сайті міськради Рівного можна знайти цікавий документ, де наперед розплановано, що і коли «екологічного» планують втілити у місті в найближчі кілька років. Це називається План заходів впровадження Європейської енергетичної відзнаки. Там йдеться про створення первинної інфраструктури для роздільного збору відходів, про розробку концепцій очищення озера та створення рекреаційної зони, про концепції паркувального простору і велосипедної інфраструктури, розробку схеми теплопостачання громади. А ще — у місті хочуть перейти на 100% використання LED-освітлення в муніципальних будівлях та вивчать можливості розміщення на них сонячних батарей (геліоколекторів). Також планують модернізувати світлофори та нарешті запровадити «електронний квиток».

Олена РАКС.


ПОВІДОМЛЯЙТЕ СВОЇ НОВИНИ В РЕДАКЦІЮ "РІВНЕ ВЕЧІРНЄ": Тел./Viber/Telegram: +380673625686

Читайте також