Голова фермерського господарства «Бескіди» Олександр Бескід 30 грудня 2007 року залишив рівненську міську квартиру і назавжди переїхав з родиною жити у новий будинок у с.Сатиїв Дубенського району, зведений на полі, на власній фермерській землі. На день переїзду не все в будинку було закінчено, але вирішили переселятися — наступний рік був високосний, у який, як каже повір’я, не варто переїздити в новий дім.
”Чому поляки можуть, а ми ні?” Зустрічаючи гостей, фермер виходить на ганок. У капелюсі, схожому на ковбойський, та в темних окулярах він скоріше нагадує американця, аніж тутешнього сільського мешканця. Та й маєток з невеличким басейном, гойдалкою, альтанками, возом (тепер декоративним) і горщиками на плетеному паркані зовсім не скидається на сільську хату. — Мій батько працював головою тутешнього колгоспу «Зоря», потім пішов на пенсію, — пригадує Олександр Бескід про початок свого господарювання. - Він не знав, куди подітися, з’явився комплекс незатребуваності. І в мене виникла ідея, як його розважити. Саме тоді в Ужгороді мав відбутися конкурс фільмів «Калинові острови», і я вирішив профінансувати для батька фільм, який знімала Рівненська держтелерадіокомпанія. Це був фільм «Куди летять ластівки» про життя словаків в Україні. На фестивалі він зайняв тоді перше місце. Наступного року знімали фільм про операцію «Вісла». Ми поїхали в Польщу слідами українців, переселених з прикордонної зони. Так потрапили у місто Ольштин, зав’язалися відносини з товариством українців у Польщі. Пізніше делегація від облдержадміністрації поїхала в Ольштин і підписала угоду про побратимство. А я хотів відкрити ресторан української кухні для українців у Польщі. У 2000 році, шукаючи партнерів, познайомився з вихідцем з України Володимиром Опаланком. Він живе в тому ж Ольштині, це Варміно-Мазурське воєводство. На той час він мав 700 га землі й вів фермерське господарство. Я поцікавився його врожайністю і був вражений: земля — важкі суглинки, які називають польським Сибіром, дає 6-8 тонн пшениці з гектара, 3,5-5 тонн ріпаку. На той час про такі врожаї у нас годі було й думати, 30-40 центнерів пшениці на кращих полях — то й добре. Зверніть увагу, в Європі урожайність вимірюють у тоннах, а в нас — у центнерах, так цифри виглядають більш привабливо.
Банки не допоможуть, держава теж? ”Бескіди» вважається невеликим господарством, обробляє 427 га землі. З них власної, фермерської, 17 га, решту земель Бескіди орендують у людей, розраховуються пшеницею та ячменем. Крім цих культур, вирощують ще ріпак, сою, горох і кукурудзу, цього року овочі додалися — морква, буряки, огірки, кабачки, цибуля, капуста.
Питання землі — Польща багато виграла від вступу в Євросоюз, особливо її сільське господарство, — продовжує Олександр Бескід. - Воно й до того було краще розвинуте, і підтримка державна була. У них були об’єднання, схожі на наші колишні радгоспи, були й фермери, по 5-10 га землі мали. Коли їхні сільгоспоб’єднання збанкрутували, поляки їх зберегли як цілісні майнові комплекси і в такому вигляді продали новим власникам. Розпаювання вони не проводили. Тоді Опаланко купив у держави 700 га землі з приміщенням за один злотий. Протягом 15 років він мав віддавати державі за землю щороку по 200 кг жита з гектара, грошей він не платив. Міг і пшеницею віддавати, але відносно ціни жита. У нас цей процес йде дуже важко. Село треба підтримувати, і про це постійно говорять чиновники. А «підтримують» його так: зернотрейдерам з 1 липня немає повернення ПДВ, відтак буде прив’язка до світових цін на зерно. Цих 20% — це мінус від ціни виробника, тобто з мене. З 1 липня введено також мито на експорт, якого раніше не було, і це теж удар по мені, а не по трейдерах, оскільки різниця в ціні продукції позначиться на виробнику, а не на продавцеві. Щоправда, бюджет області виділяє по півмільйона гривень на рік на кредити фермерам під низькі відсотки. Але сума для одного — 20-50 тисяч гривень. Для «Бескідів» така сума допомоги настільки мала, що вони за нею й не звертаються. — Це скоріше для одноосібних господарств, тих фермерів, які мають по 10-20 га землі й працюють самостійно, вони не мають ніякої підтримки, то для них добре й те, — каже фермер, — ми посіяли овочі на 20 га, лише насіння, а це імпортні гібриди, обійшлося майже у 200 тисяч гривень. І добрива зараз дуже дорогі. Для мене це не ті гроші, то я й заявки не подавав. У питанні продажу землі позиція Олександра Бескіда цілком конкретна: мораторій на продаж землі сільгосппризначення треба скасовувати чимшвидше, і це стане кроком до створення відкритого ринку землі. — Адже коли відбулася приватизація житла й підприємств, власники отримали право розпоряджатися своїм майном, — аргументує він. — Землю ж ніби й дали, але насправді це право користуватися нею, а не право власності. Скажімо, частина людей, отримавши земельні паї і не маючи спадкоємців, після смерті землю втратили, бо продати її вони не могли. На мою думку, й після дозволу на продаж далеко не всі скористаються цим правом. А якщо й продадуть, то земля нікуди не подінеться, і з собою її ніхто нікуди не забере. Насправді ринок землі був і є дотепер. Кому треба, той продавав і купував землю, але за допомогою «сірих» схем, а не відкрито.