Grand-афера у Рівному: як власник базару відібрав у держави 9-поверхівку

7304 0

Ми у соцмережах:

Grand-афера у Рівному: як власник базару відібрав у держави 9-поверхівку

Зараз назва «Grand Базар» є маловідомою. Однак на початку 90-х цей торговельний заклад, що неподалік речового ринку, був популярним серед рівнян. Приміщення належало нині покійному Валерію Короткову, якого на той час називали найбагатшою людиною Рівного. Але з часом торгівля почала занепадати, відійшов від справ і сам Коротков, а торговий центр на вулиці Замковій змінив власників. Можливо, про нього ніхто б уже й не згадав, якби не прокурори, які нещодавно заявили: у держави в центрі Рівного хотіли «віджати» нерухомості на 15 мільйонів гривень.

Ідеться саме про «Grand Базар», який розмістився у колишній виставковій залі товарів народного споживання, що розташована на першому поверсі дев’ятиповерхівки на вулиці Замковій. Ця будівля, зведена за радянських часів, відома рівнянам як ЦНТЕІ, тобто Центр науково-технічної та економічної інформації. Офіси в будівлі орендують державні установи за символічну гривню та приватні структури. Приміром, тут раніше орендувало приміщення обласне управління юстиції, яке під час керування ним Іванни Смачило кілька років тому переїхало у кращу будівлю — навпроти.

Зараз ця будівля — занедбана. На її фасаді ростуть дерева, а повибивані вікна на першому поверсі забиті фанерою. Зачинена й сама виставкова зала з вигорілою вивіскою «Grand Базар» на вході. Однак за цю будівлю ведеться запекла боротьба у судах.

Як стверджує прокуратура Рівненщини, приватна фірма здійснила безпідставну реєстрацію права власності на частину будівлі №22-А на вулиці Замковій у Рівному, яка є державним майном. Офіційна назва будівлі — Рівненський державний центр науково-технічної та економічної інформації. Підпорядковується він Міністерству освіти. З рішення Північно-Західного апеляційного суду стає відомо, що приватна компанія «Алком» у 2001 році отримала в оренду виставку залу ЦНТЕІ. В тому ж році Міністерство освіти й науки дозволило провести там невід’ємні поліпшення. Під час реконструкції приміщення добудували другий та третій яруси виставкової зали. Завдяки цьому в 2009 році суд визнав право власності цієї фірми на 53,1% частки від актової зали та холу. Однак в 2013 році державний реєстратор передав у власність фірми ще й половину прав на нерухоме майно усієї 9-поверхівки на вулиці Замковій. Тільки нещодавно прокуратура з другого разу оскаржила це рішення.

Кирило Бережний, начальник регіональних відділень Фонду держмайна у Рівненській та Житомирській областях:

— Ми виявили незрозумілу реєстрацію майна по «Grand Базару». Найдивніше, що відсотки права власності з базару якимось чином перейшли й на основну будівлю на вулиці Замковій, а це 5 тисяч метрів квадратних нерухомості. Якщо повірити документам, то виходить, що і в базару, і в будівлі частка власності держави складає всього 46%. Цією плутаниною я був дуже здивований. Адже на верхніх поверхах багатоповерхівки знаходяться державні установи. Їм ми здаємо в оренду офіси за одну гривню. Тепер якщо повірити документам, то виходить, що держава здає в оренду чуже майно. Разом із тим, приватну фірму влаштовує те, що держава розпоряджається її майном. Коли про це стало відомо, то ми з Фонду держмайна направили листа до Міністерства освіти. У листі просили з’ясувати дивну ситуацію, що склалася. На жаль, відповіді від міністерства не отримали. Можливо, міністерство не приділяє особливої уваги цьому об’єкту в центрі Рівного, бо вважає його незначним. Тоді ми направили листа до нашого центрального офісу Державного майна. На наш лист надійшла відповідь, що Фонд державного майна не має стосунку до цих реєстрацій. Після цього ми направили лист до прокуратури Рівненської області з проханням втрутитися у ситуацію, що склалася. Адже це державна власність. З’ясувалося, що раніше був підписаний договір, яким виставкова зала на першому поверсі будівлі була здана в оренду. І зроблено це було з порушенням чинного законодавства. Адже приватній фірмі дозволили орендувати близько 270 квадратних метрів. Хоч на той момент держава дозволяла віддавати для балансоутримувача не більше 200 метрів квадратних. Якимось чином приватний орендодавець збільшив площу орендованого майна до 700 квадратних метрів. Пізніше орендодавець якимось чином ще й добудував до виставкової зали поверх. Завдяки таким крокам площа орендованого майна зросла до 1400 метрів квадратних. Після усіх цих кроків приватна компанія звернулася до суду та відсудила у держави 53% власності. Однак ці відсотки були застосовані не лише на виставкову залу, але й на всю будівлю. Завдяки таким діям 9-поверхова будівля стала належати державі всього на 46%. Тепер це рішення було скасовано судом, і Міністерство освіти має перереєструвати приміщення.

Фірмою «Алком», яка до недавнього часу була власником і «Grand Базару», і багатоповерхівки, володіє Андрій Остапчук. Представники компанії не відповіли на наші дзвінки, а адвокат Дмитро Троянчук, який у судах представляє інтереси цієї компанії, коментувати відмовився. Однак ми з’ясували, що компанія не змирилася з рішенням суду, тому намагатиметься оскаржити його.

Щодо стану дев’ятиповерхівки на вулиці Замковій, то керівник обласного фонду держмайна Кирило Бережний коментує ситуацію так:

Ця будівля справді у жахливому стані. Фасад будинку руйнується, всередині у приміщеннях завівся грибок. Там немає централізованого електропостачання. Через це структурам, які володіють офісами всередині будинку, довелося самим проводити собі електромережу. Опалення там теж немає. Орендарі там гріються хто як може. Каналізація взагалі у плачевному стані. Продати цей будинок жодним чином не можна. Хоч за п’ять років мого керівництва фондом у Рівному з пропозиціями щодо цього будинку зверталося багато людей. Адже будівля знаходиться у хорошому місці, тому на неї є попит. Ті, хто звертався, пропонували й програму державно-приватного партнерства, й просили просто її викупити. Іншими словами, пропозиції були різні. Однак Міністерство освіти не йшло на контакт. Можливо, причина була в проблемах з реєстрацією будинку. Зараз на такі будівлі є великий попит. Адже через війну в нашу область переїжджають не тільки виробництва, але й навчальні заклади. Ось нещодавно ми шукали місце, де розмістити Луганський медичний університет.

Богдан СЛОНЕЦЬ.


ПОВІДОМЛЯЙТЕ СВОЇ НОВИНИ В РЕДАКЦІЮ "РІВНЕ ВЕЧІРНЄ": Тел./Viber/Telegram: +380673625686

Читайте також