З кожним роком святкування Гелловіну набуває все більшої популярності. Свято має унікальну атмосферу, що поєднує містичні легенди, традиції вшанування предків і сучасну поп-культуру.
Кореспондент Коротко про підготувала матеріал про походження та символіку Гелловіну, його святкування в різних культурах, а також цікаві факти й особливості цього містичного дня, яакий прпадає цьогоріч на четвер, 31 жовтня.
Чому в Україні не святкують Гелловін
В Україні Гелловін офіційно не є святом, і ставлення до нього неоднозначне через історико-релігійні традиції та звичаї. Деякі вважають його чужоземним святом, яке не відповідає культурі й цінностям українського суспільства, особливо через його зв'язок із темами смерті та потойбічного світу. Етнологиня, релігієзнавиця та засновниця Об'єднання рідновірів України Галина Лозко відзначає, що українські звичаї мають свої обряди, пов'язані із вшануванням померлих. Наприклад, Діди, чи Проводи. Крім того, аналогом Гелловіну в Україні можна назвати Святки, коли дівчата вночі ворожать, як правило, сівши перед дзеркалом о 12-й ночі при запаленій свічці і вдивляючись, не мигаючи, у своє відображення… Найгірший знак – якщо свічка тухла.
Що означає свято Гелловін: історія появи свята
За даними тарологині Альони, авторки та ведучої телеграм-каналу «Практикуємо таро разом», свято Гелловін має своє коріння в давніх кельтських традиціях Ірландії та Шотландії, а його історія бере початок на території сучасних Великої Британії та Північної Ірландії. У кельтів святкували Самайн наприкінці жовтня, що символізувало не лише завершення збору врожаю, але й прихід зими, початок нового року та підготовку до складних часів. Слово "самайн" походить від староірландського терміна, що означає "кінець літа", який з часом трансформувався в ірландську назву листопада.
У цей день друїди, священники кельтської культури, запалювали священний вогонь, щоб перемогти темряву та отримати підтримку своїх предків. Вони стрибали через вогнище, що символізувало очищення вогнем. Крім того, люди одягалися в шкури тварин, надівали маски, створюючи страшні костюми, щоб відганяти злих духів. Ці костюми мали ритуальне значення, адже за допомогою масок та страхітливих образів люди прагнули прогнати не лише злих духів, але й тих, кого вважали небажаними у своєму оточенні. У цей період вважалося, що злі духи повертаються на землю, шукаючи заблукані душі, але з настанням ранку вони повинні були повернутися у свій світ.
Що символізує гарбуз на Гелловін
Гарбуз з вирізаним обличчям має назву "Джек-ліхтар". Легенда розповідає про хитрого Джека, який обманув диявола, але після смерті не потрапив ані до раю, ані до пекла. Він був приречений блукати з ліхтарем, зробленим із гарбуза, який освітлював йому шлях. Сьогодні гарбуз символізує очищення. Вважається, що він відлякує злих духів.
Як правильно говорити: Хелловін чи Гелловін
Згідно з правилами українського правопису, обидві форми — «Хелловін» і «Гелловін» — є правильними. «Гелловін» більше відповідає принципам передачі іноземних назв в українській мові, однак через сильний вплив англомовної культури часто вживають «Хелловін».
Як Гелловін святкують у різних країнах світу
США: Це найпопулярніше місце святкування. Діти переодягаються в костюми та ходять від дверей до дверей, збираючи солодощі.
Мексика: Гелловін перетікає у святкування Дня мертвих (Día de los Muertos), який має особливу значущість для вшанування пам’яті предків.
Ірландія: На батьківщині Гелловін влаштовують фестивалі з феєрверками, карнавальними ходами та традиційними іграми.
Японія: Гелловін тут набув популярності лише нещодавно, здебільшого завдяки косплей-культу й тематичним вечіркам.
Цікаві факти про Гелловін
Гелловін є другим за популярністю святом у США після Різдва і відзначається з величезним ентузіазмом та розмахом. Це свято сповнене яскравих костюмів і веселощів, які охоплюють і дітей, і дорослих. Найчастіше костюми для Гелловіну створюються за образами популярних персонажів з фільмів, телевізійних шоу та коміксів, що робить це свято ще більш інтерактивним та цікавим.
Традиція вирізати обличчя на гарбузах, відома як Jack-o'-lantern, має свої корені в Ірландії, де спочатку для цієї мети використовували ріпу. Гарбузи стали дуже популярними після того, як ірландські іммігранти привезли свої звичаї до США. Ця практика не лише стала елементом святкування, але й символом, що відлякує злих духів, які, за повір’ями, блукають на Гелловін.