29 серпня – Нерукотворного Образа Ісуса Христа. У народі – третій, Горіховий Спас, Хлібний або Спас на полотні.
Свято встановлено на честь перенесення з Константинополя Нерукотворного Образа Ісуса Христа. Звідси й інші назви – Полотняний Спас, Спас на полотні, Нерукотворний Спас.
А ще в цей період проводилися ярмарки, на яких продавали домоткані полотна.
За переказами, Ісус умив водою обличчя і витер рушником, на якому відбився Його лик. Згодом цей рушник з нерукотворним зображенням Спасителя зцілив володаря Едеси від смертельної хвороби, що сприяло поширенню там християнства.
У храмах цього дня звершуються богослужіння, під час яких освячують, зокрема, горіхи (ліщину).
Цього дня пригощалися хлібом і пирогами, які пекли із зерна нового врожаю. Особливо популярними були здобні пироги і булочки, прикрашені горішками.
За народними переказами, в один і той же рік не могло бути доброго врожаю і горіхів, і хліба. Тому врожай горіхів обіцяв хороший врожай хліба вже наступного року.
Годилося в цей день нагодувати, напоїти або ж дати хоча б шматок хліба мандрівникам і бідним.
Після третього Спаса починається масовий відліт птахів у вирій. Відліт журавлів до Горіхового Спаса віщував ранню зиму.
Якихось суворих заборон на Горіховий Спас немає. У цей день можна виконувати роботу по дому, працювати на землі, збирати врожай у городі й саду, а також лісові горіхи.
Ось тільки йти до лісу поодинці або без натільного хрестика не рекомендувалося, щоб не зустрітися з нечистою силою.
За смаком першого горіха ворожили на наступний рік: стиглий плід - чекайте великого кохання і добрих звісток, незрілий - до важливих новин скоро, гнилий - до великої біди, гіркий - до проблем.
Головна заборона: як і в будь-яке інше церковне свято на Горіховий Спас не можна сваритися, лихословити, бажати зла навколишнім. Вважається, що весь негатив може обернутися проти вас.