Хто ті «окремі підприємці», яким міськрада Рівного хотіла скасувати плату за оренду приміщень?

11993 0

Ми у соцмережах:

Хто ті «окремі підприємці», яким міськрада Рівного хотіла скасувати плату за оренду приміщень?

Скасувати орендну плату за комунальне майно окремим підприємцям та зменшити платежі з оренди земельних ділянок — таке рішення розглядали у вівторок на сесії Рівненської міської ради. Мета — полегшити життя місцевому бізнесу. Щодо оренди комунальної землі одноголосно прийнято рішення — підприємці-орендарі, які втратили частину доходу або тимчасово зупинили діяльність, відтепер зможуть платити усього 3% від нормативно-грошової оцінки ділянки, а не 5–7%, як це було досі. А от з орендою міської нерухомості цей фокус не пройшов. І ось чому.

Людмила Туровська, депутатка міськради, член постійної комісії з питань архітектури, будівництва та землевпорядкування:

— По-перше, я так розумію, що мова тільки про будівлі, споруди та приміщення у цих будівлях і спорудах. Але згідно із законодавством, до майна відносяться і земельні ділянки! Якщо огульно ми зараз проголосуємо, то проголосуємо про скасування оренди за земельні ділянки. Рішення треба переформатувати. Друге — якщо нормально розглянути, воно — про преміювання окремої частки бізнесу за рахунок громади, про зменшення бюджету міста. Бізнес повинен бути в рівних умовах... Можна поставити питання про зменшення ставок оренди для певних фізичних або юридичних осіб, але тоді треба провести диференціювання по конкретних підприємствах: чи вони працюють, який мають вид діяльності. Всі розуміють, що в деяких підприємств доходи сьогодні не впали зовсім — чи вони на орендованій площі створили вже новий бізнес, чи вони ті приміщення знову передають в оренду? Чи платили вони за оренду, чи мають заборгованість? На який відсоток зменшився їхній валовий дохід? Треба зрозуміти місце розташування цього майна, де воно знаходиться — в привілейованій центральній частині міста чи на периферії.

І ще не можу не показати недолугість деяких вже напрацьованих положень, зокрема, по площі. Кажуть: якщо до 100 кв. м, то давайте звільнимо від оренди. А скажіть мені, будь ласка, якщо ви маєте 50–60 кв. м під продуктовий магазин або під кабінет лікаря — це однакові доходи? Друге: якщо більше 100 кв. м, то давайте знову огульно знімати по 50% плати. Але ж відіграє роль, на якому поверсі знаходиться приміщення, в центрі міста чи на околиці, який там вид діяльності? Це серйозне питання, а не «хочемо всім і зараз». Під час війни треба ефективно управляти майном, а не розбазарювати його.

Роман Денисюк, співавтор двох проєктів рішень про оренду комунального майна та земель:

— Ми маємо можливість допомогти маленькому, середньому і великому бізнесу отримати ковток повітря в цей важкий час. Тому цим рішенням пропонується встановити деякі пільги, до цього проєкту внесено деякі зміни. Хочемо сюди додати ще школи, дитсадки, де харчоблоки не працюють і до 1 вересня однозначно не буде роботи. Треба бізнесу допомагати, треба шукати можливості. Ми хочемо, щоб бізнес до 100 квадратів був звільнений від оренди. Була така пропозиція, щоб малий і середній бізнес звільнити від орендної плати на два місяці або до моменту, якщо воєнний стан буде припинений до кінця травня.

Юрій Осіпчук, голова постійної «медичної» комісії міськради:

— У нас, мабуть, весь бізнес — аптека, магазин чи будь-який дрібний або потужний виробничник на початку війни зайнявся волонтерством. Витягували все, що є, щоб підтримати тероборону і фронт — хтось навіть останнє. Треба диференціювати? Це дивне питання. Треба дати посил, що влада дає можливість відійти бізнесу від шоку, від стресу з початку війни. Як зробили інші міста.

Сергій Васильчук, депутат міськради Рівного:

— Рішення не готове до голосування, треба його доопрацювати. Немає ні переліку майна, ні який вид діяльності.

До слова, якщо оренду комунального майна не скасували, то через зменшення орендної плати за землю міська скарбниця недоотримає кілька мільйонів гривень. Однак чиновники впевнені, що це не така велика проблема, бо в березні бюджет навіть перевиконали.

Сергій Таргоній, начальник міського управління земельних відносин:

— В минулому році від орендної плати за землю надійшло 80 мільйонів гривень. У цьому році в першому кварталі — 14,291 млн. Щодо втрат, які матимемо по цьому рішенню, то складно порахувати, оскільки в кожному договорі встановлено відсоток оренди для кожного окремого користувача — а на даний час маємо діючих 1800 договорів.

Олександр Третяк, міський голова Рівного:

— Діяла ставка плати за оренду землі в розмірі 5–7%. Ми проголосували за те, щоби бізнес, який орендує комунальну землю, платив ставку у розмірі 3%. Це буде полегшення для бізнесу, але, на жаль, це також будуть втрати для міського бюджету. Якщо за планом ми мали отримати 17 млн гривень за перший квартал, то по факту отримали лише 14 млн. У квітні-травні планували отримати 11 мільйонів, прогнозовані втрати будуть на 50% — тобто ми недоотримаємо в міський бюджет приблизно 6 млн гривень.

Щодо оренди комунального майна. Приблизно за квітень-травень місто втратило би 3,5 млн гривень в результаті скасування орендної плати. Але це рішення не було прийнято сесією міської ради. Я вважаю, що ми маємо простягати руку допомоги бізнесу. Але хочу зазначити, що в березні ми мали перевиконання бюджету 103% — тобто отримали на 15 млн грн більше, ніж було заплановано. Тож приймаючи ті чи інші рішення, ми розуміли, що є можливість допомогти підприємцям. Цілком ймовірно, що проєкт рішення щодо оренди комунального майна ще буде доопрацьовуватися — це потрібно запитати в авторів. Я висловив лише свою позицію.

Олена РАКС.


ПОВІДОМЛЯЙТЕ СВОЇ НОВИНИ В РЕДАКЦІЮ "РІВНЕ ВЕЧІРНЄ": Тел./Viber/Telegram: +380673625686

Читайте також