
Чутки про те, що чинна українська влада останнім часом працює не стільки на перемогу у війні, скільки на власний рейтинг на майбутніх виборах, ширилися вже не один місяць. Тепер ці чутки отримали матеріальне підтвердження — спеціальна комісія обстежила усі місця у Рівному та селищі Квасилів, де можна облаштувати виборчі дільниці. Йдеться про понад сотню приміщень, переважна частина яких знаходиться у закладах освіти. Це зробили й у інших громадах області, щоб передати зібрану інформацію до Центральної виборчої комісії.
Василь Курилас, голова обласної ТВК:
— У нас немає жодних листів чи розпоряджень. Однак я слухав предметні обговорення за участі як представників Верховної Ради, так і голови Центральної виборчої комісії Олега Діденка. На круглих столах і різних конференціях питання майбутніх виборів обговорювалося.
Треба розуміти, що голова Центральної виборчої комісії має повноваження давати доручення органам державної влади, щоб вони перевірили приміщення та провели інвентаризацію будівель. Адже є різна ситуація з приміщеннями. Звісно, що є велика відмінність між територіями, які знаходяться в тилу, і тими, які ближчі до зони бойових дій. Про близькість виборів ми можемо лише здогадуватися. Однак ви знаєте норму закону: коли війна завершиться, то ми будемо змушені провести вибори. У свою чергу, 90 днів, які даються на підготовку до виборів, це дуже мало. Через це готуватися до виборів потрібно заздалегідь.
Припускаю, що наслідком перевірки виборчих дільниць буде ухвалення висновку, чи вибори узагалі можливо провести. Логічним наслідком перевірок може бути ухвалення висновку про застосування інших механізмів участі українців у виборах. Можливо, будуть використані якісь дистанційні інструменти по типу «Дії» або щось інше. Оскільки зараз проходять різні опитування у «Дії», то технічно легко можна використати цей механізм і на майбутніх виборах.
Потрібно розуміти, що зараз найбільшою проблемою є охопити військових та тих українців, які знаходяться за кордоном. Навіть якщо перемога настане завтра, то це не означатиме, що геть усі військові в один момент повернуться у тил, де діють виборчі дільниці. Однак під час виборів усі ці люди повинні будуть мати можливість проголосувати. Також згадаймо про населені пункти, які перебувають близько біля лінії фронту, де знищено багато будівель. Через те можна очікувати, що майбутні вибори можуть відбутися частково завдяки дистанційним інструментам.
Оскільки вибори — це вартісна річ, то її неможливо організувати по бажанню в один момент. Держава має зробити ґрунтовний аналіз, скільки це буде коштувати та на яких територіях вибори можна провести в очному, а де треба застосовувати дистанційний формат. Якщо до повномасштабного вторгнення на всій території України було понад 33 тисячі виборчих дільниць, то зараз аби можна було організувати 20 тисяч. Можливо, за рахунок тилових областей, куди приїхало багато вимушених переселенців, то там будуть організовані додаткові виборчі дільниці. І це нормальний процес.
Наприклад, за останні роки в Рівному внаслідок розбудови Щасливого, на Ювілейному та на вулиці Млинівській збільшилася кількість виборчих дільниць. Є й такі виборчі дільниці, які закриваються. Тому не буде нічого дивного у тому, що буде створено загальнодержавний механізм, що людина подаватиме заявку, що у день виборів не може проголосувати на виборчій дільниці через службу в ЗСУ і так далі. У таких людей у день виборів у «Дії» може відкритися унікальна можливість проголосувати за певних кандидатів. Це буде унікальна ситуація. Але щоб це було можливим, ще потрібно прописати й внести зміни у Виборчий кодекс, що теж не робиться швидко. Зараз у Виборчому кодексі такого порядку голосування немає.
Але я зараз говорю лише про те, що чув від керівників наших державних органів. Адже зараз в Україні немає людини, яка може сказати, коли у нас відбудуться вибори та як. Однак держава буде зобов’язана їх провести одразу після завершення війни.