Концесіонери ери Хомка: під які приватні компанії «малюють» оренду рівненських ЖКП

1745 0

Ми у соцмережах:

Концесіонери ери Хомка: під які приватні компанії «малюють» оренду рівненських ЖКП

Комерційний талант міської влади не має ні хвилини спокою. Все, що не можна продати або передати безплатно у приватну власність, можна передати… в концесію (оренду). Керівництво міста вирішило терміново розпорядитися майном рівненських ЖКП. Причому передати в концесію на доволі сумнівних умовах.

Під час презентації управляючої компанії «Балтія Сервіс»

Під час презентації управляючої компанії «Балтія Сервіс»
Цьогоріч почав діяти Закон України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку». Відповідно до нього, всі власники квартир у багатоповерхівках мають визначити форму управління своїм будинком: створити ОСББ, обрати управителя. Якщо ж цього не зроблено, то з 1 липня управителя їм через конкурс призначить виконавчий комітет. На торги у Рівному виставлять 766 будинків як лоти для компаній-управителів. Міський голова, депутати міської ради змогли пролобіювати в склад конкурсної комісії своїх людей, які у потрібний момент можуть підтримати піднятою рукою «потрібні компанії». А поборотися є за що. Адже щороку мешканці Рівного сплачують ЖКП майже 50 мільйонів гривень за комунальні послуги. Тож до складу комісії за рішенням виконкому увійшли підлеглі міського голови Рівного, представники політичних фракцій у міській раді та «громадськість» у вигляді кандидатів від партії «Свобода» на місцевих виборах 2015 року.

Оренда як перевага

Ще цікавіша ситуація з компаніями, які можуть брати участь у конкурсі з вибору управителів. Більшість — це місцеві компанії, інформацію про які можна знайти у відкритому доступі, засновані у 2014-2016 роках і досвіду управління будинками практично не мають. Крім того, частина компаній має прямий стосунок до політичних партій, які представлені в міськраді. Де-факто свою управляючу компанію має майже кожна фракція. Є ризики, що майно ЖКП, у тому числі й техніку, можуть віддати в оренду «своїм» управляючим компаніям. Комунальний експерт Сергій Пінчук вважає, що комісія може маніпулювати конкурсними балами: — Конкурсна комісія визначає переможця за кількістю балів. Всього їх є 100. П'ятдесят балів — ціна, тобто яку вартість обслуговування будинку ставить управляюча компанія. Це чітко визначено в положенні. А от решту 50 балів розподіляють за рішенням конкурсної комісії. Їх дають за матеріально-технічну базу, персонал (його наявність, підготовку), фінансову спроможність підприємства і досвід. Тепер згадайте одну річ: міський голова говорив, що все обладнання ЖКП буде передано в оренду. Кому? Якимось управляючим компаніям. Маніпулюючи цими 50 балами, конкурсна комісія може визначити такі критерії оцінки, що переможуть тільки «свої». Це те, що я називаю непрозорим процесом, коли комісія повністю складається з представників виконкому або депутатів, які причетні до створення управляючих компаній. Роман Алексійчук, голова правління ГО «Ра­да голів ОСББ», впевнений, що все майно ЖКП передавати в оренду недоцільно, техніку краще віддати іншим міським комунальним підприємствам: — Наше завдання — щоб матеріально-технічна база перейшла в ті комунальні заклади, які залишаються. Адже це обладнання закуплено за кошти міського бюджету. Начальник ШЕУ говорив, що йому бракує техніки. Тобто який резон передавати комунальну техніку фірмі, що буде заробляти на цьому гроші? Якщо я, наприклад, хочу чистити каналізацію, то у свій бізнес інвестую і закупляю обладнання, щоб на ринку виглядати більш спроможно. Тому наше завдання — проконтролювати, щоб обладнання все-таки перейшло в комунальні заклади…. Єдине, що можемо дозволити, — це забрати в оренду приміщення колишніх ЖКП на конкурсній основі і за гарну оплату.

Зметикували на трьох

Слова експерта виглядали б перебільшенням, якби не проекти рішень, які опубліковано на сайті Рівненської міської ради. І тут починаються найцікавіші збіги, які попахують монопольною змовою. Адже дивним чином певні компанії претендують на майно одного ЖКП не конкуруючи з іншими. Управляюча компанія «Балтія Сервіс» претендує на оренду майна ЖКП «Перспективне» в мікрорайоні «Пічнічний». «Балтію Сервіс» гучно презентували торік у залі засідань міськвиконкому, одним з головних її спікерів був… міський голова Рівного Володимир Хомко. А через півроку з'явився проект, написаний саме під цю компанію, яка хоче взяти в оренду майно ЖКП «Перспективне». Тим часом інший проект рішення оренди ЖКП «Сонячне» написаний під компанію ТОВ «Управляюча компанія «Рівненська служба утримання будинків», яка має стосунок до теперішнього керівника ЖКП «Сонячне» Юрія Кубрицького. Найцікавіша ситуація з майном ЖКП «Західне». Його, відповідно до проекту, хоче орендувати «Товариство з обмеженою відповідальністю «Єврокомунсервіс», у якого, згідно з даними Державної фіскальної служби, є податковий борг розміром 37 тисяч гривень. Крім того, невідомі особи від імені цієї компанії поширювали шахрайські оголошення у будинках, які обслуговує ЖКП «Західне». «Антикорупційний моніторинг» навіть звертався з відповідною заявою до Національної поліції. Втім, розшукати компанію-примару неможливо. Бо телефони не відповідають, а за місцем реєстрації про компанію нічого не чули. А начальник ЖКП «Західне» Микола Тарасюк стійко заперечує будь-який стосунок до тієї компанії. Схоже, міська влада має якийсь свій закритий канал зв'язку з «Єврокомунсервісом». Адже підготувала навіть окремий проект рішення. Остап Бендер з «12 стільців» знав «400 порівняно чесних способів відбирання грошей у населення». Тим часом у Рівному вистачає своїх талантів, які знають способи відбирання… ой, вибачте, концесії міського майна. Спочатку теплопостачальна галузь, потім зупинки громадського транспорту, потім ЖКП… Такою може запам'ятатися сучасникам ера Хомка в управлінні містом.
Юрій ДЮГ.


ПОВІДОМЛЯЙТЕ СВОЇ НОВИНИ В РЕДАКЦІЮ "РІВНЕ ВЕЧІРНЄ": Тел./Viber/Telegram: +380673625686

Читайте також