Минулої п’ятниці міськвиконком зібрався на позачергове засідання, щоб обговорити тарифи на тепло та розподілити 41,5 мільйона гривень загального фонду бюджету. Левова частка цієї суми піде на закупівлю потужних генераторів, які рятуватимуть місто під час знеструмлення — якщо таке знову трапиться через обстріл. Щоб не довелося розраховувати тільки на генератори ДСНС.
Членів виконкому хвилювала не стільки сума, скільки те, чи вдасться закупити необхідну кількість обладнання, зважаючи на ажіотаж на нього в країні, та де воно стоятиме. І чи є для генераторів у Рівному запас пального? До слова, в мережі Інтернет середня ціна дизель-генератора на 400 кВт становить два мільйони гривень.
Віктор Шульга, начальник міського управління бюджету та фінансів:
— Пропонуємо збільшити видатки по департаменту інфраструктури та благоустрою на 27 мільйонів гривень і спрямувати їх на внесення до статутного капіталу підприємств, а саме — 22 млн на ШЕУ і 5 млн на трест зеленого господарства. Для закупівлі приладів автономного живлення різної потужності для ліквідації непередбачуваних ситуацій під час війни.
Руслан Гудима, директор міського департаменту інфраструктури та благоустрою:
— Закупівля генераторів буде проводитися через систему Прозорро. Ми знайшли сайти фірм, які постачають це обладнання, звернулися до них — вони нам надали підтвердження і цінові пропозиції, щоб визначили середню ціну, і вийшли з нею на Прозорро. Генератори не українського виробництва. Стосовно розміщення, то немає такого, що тут він буде встановлений чи десь в іншому місці. Це буде аварійне підключення у разі необхідності, в першу чергу котелень. Так само перед тим проводилися випробування генераторами, які нам надало ДСНС. 400-кВтні генератори показали себе як ефективні при запуску котелень, вони ефективні й при запуску мікрорайону — було підключено майже 16 будинків. Також менші генератори будуть. І каналізаційно-насосна станція буде підключатися, щоб забезпечити людей водою.
Артем Ганущак, заступник міського голови Рівного:
— Генератори будуть на балансі підприємств, але в разі необхідності їх переміщуватимуть в межах міста і використовуватимуть там, де потрібно. Ви ж бачите, що відбувається після обстрілів: деякі мікрорайони втратили енергопостачання, деякі — ні. Робота проводилася систематично, генератори є на об’єктах. А це ми робимо аварійний мобільний резерв. Наприклад, на котельні — після того, як пропрацює і певні технологічні процеси запустяться, щоб система не замерзла і відбувався процес теплообміну, а далі можна перемістити в інше місце. Запас палива вже є і ще додатково буде формуватися з урахуванням потреб. Бо в 400-кВтного генератора бак 1000 літрів, а потреба в годину — 100 літрів. Це для локального вирішення проблеми, він може давати потужність протягом 10 годин.
Олена РАКС.