Різдвяний стіл не можна уявити без куті та узвару, адже це ті дві страви, які є традиційними на Святвечір та Різдво. Саме з них має починатись різдвяна вечеря. Традиційно різдвяна кутя готується з пшениці. Зерно на столі завжди було ознакою достатку і в поєднанні з солодким медом символізувало безтурботне солодке життя протягом року. Кутя має бути обов’язково пісною з додаванням таких інгредієнтів, як мак, горіхи та мед. Іноді для смаку в кутю додавали трохи узвару.
Рецепт традиційної куті від кухаря Євгена Клопотенка
Інгредієнти: 350 г пшениці, 50 г волоських горіхів, 50 г родзинок, 50 г запареного маку, 1 ч. л. лимонної цедри, 2 ст. л. лимонного соку, мед до смаку.
— Помиту пшеницю залийте водою та варіть 30 хвилин після закипання. На 350 г пшениці вам знадобиться 1,4 л води, тобто співвідношення має бути 1:4. Якщо любите більш розварену кутю, варіть трохи довше.
Викладіть у миску 50 г маку та залийте окропом на 15 хвилин, потім злийте воду. Запарений мак розітріть у макітрі чи ступці. Чудово для перетирання маку підійде електрична кавомолка або блендер зі спеціальною насадкою. У такому разі мак можна навіть не замочувати, а молоти до того часу, поки не почне утворюватися макове молочко.
Подрібніть 50 г волоських горіхів. Я раджу зробити це за допомогою щільного пластикового пакета та скалки. Треба просто скласти горіхи в пакет та відбити скалкою. Так простіше контролювати ступінь подрібнення, бо в блендері ви можете швидко перебити горіхи до стану борошна, а це нам не потрібно.
У велику миску викладіть зварену пшеницю і додайте подрібнені горіхи та мак, всипте 50 г родзинок та додайте мед до смаку.
Натріть у миску лимонної цедри та вичавіть лимонний сік до смаку. Це додасть куті трохи кислинки та неймовірного цитрусового аромату. Добре все перемішайте і додайте теплої води для бажаної консистенції готової страви.
Здавалося б, що може бути простішим ніж приготування узвару, який підходить не тільки для святкового столу, а й на щодень. Але кухар Колопотенко, відомий як поціновувач незвичайних поєднань смаків, захотів додати в рецепт чогось нового:
— Чогось, що посилить і розкриє смак сухофруктів. Я додавав до нього різні трави і спеції і врешті-решт зупинився на розмарині, який, на мій погляд, надає узвару ідеального хвойного присмаку. Упевнений, що цей смак вам теж сподобається.
Як приготувати узвар з розмарином
Інгредієнти: На 3-літрову каструлю: 500 г сухофруктів (яблука, груші, сливи); 2–3 ст.л. цукру; 4 гілочки розмарину
Сухофрукти добре промиваємо. Викладаємо в каструлю і заливаємо холодною водою. Доводимо до кипіння, додаємо цукор — за смаком. Знімаємо з вогню і додаємо гілочки розмарину, порізані великими шматками. Закриваємо кришкою і даємо настоятися.