Чудернацької форми лави з’явилися посеред Театральної площі. Можна запитати — навіщо вони там, коли по периметру площі тих лавок скільки завгодно? Відповідь проста: нові лавки — не для сидіння, посидіти можна і на старих. А те, що тепер стоїть посеред міста, — звіт перед Українським культурним фондом за витрачені 850 тисяч гривень. Щоб ніхто не сказав, що гроші вкрали. А ті, хто каже, що таке може зробити будь-який тесля удесятеро дешевше, нічого не тямлять у культурі! Тож милуйтесь, люди, новими лавками і набирайтесь культури.
Ініціатори перетворень на Театральній, на які отримали дозвіл від керівництва міста, виграли грант Українського культурного фонду на 850 тисяч гривень. Одною з тих, хто опікується цим проєктом, є депутатка міськради Оксана Майборода, яка представляє громадську ініціативу «Сад історій Рівного». На сайті проєкту пояснили, чому обрали для реалізації своїх ідей саме Театральну площу:
«Інститут Космічних Досліджень підтвердив, що Рівне щороку нагрівається (більше інформації тут: https://treestory.in.ua/maps-researchs). За найоптимістичнішими прогнозами до 2023 року влітку середня температура по місту підніметься на 1°С. В центральній частині становитиме 27°С вже о 10.00 ранку! Така температура некомфортна для життя і негативно впливає на стан здоров’я мешканців. Без достатнього затінення ця ділянка влітку може перегріватися до 40°С. Там дуже неприємно знаходитися в спеку, бо утворюється «тепловий острів». Цим проєктом ми змінюємо ситуацію, кожен зможе на собі відчути значення зелених насаджень та порівняти. Також привертаємо увагу, щоб більше не допускати таких непоправних помилок, коли мешканців позбавляють озеленення задля мощення, рекламних щитів, парковок, забудов».
Вікторія Власюк, менеджерка проєкту «Місто шумить інакше»:
— Театральна площа — лише один з етапів нашого великого проєкту. Задумка має назву «Зелений острів серед бетону». Температура повітря в місті постійно збільшується, протидіяти цьому можна за допомогою зелених насаджень. Але під Театральною площею функціонує підземний торговий центр, тож немає можливості висадити тут дерева та кущі. Тому вирішили освіжити територію за допомогою мобільних зелених острівців. Облаштування «Зеленого острова серед бетону» на Театральній коштує 220 тисяч гривень. Самі конструкції зроблено з термодеревини, яка є стійкою до вологи та перепадів температури. Оскільки присутнє утеплення та гідроізоляція конструкцій, то ми плануємо, що вони залишаться й на зимовий період.
Це не просто лавки, а цілі клумби. В них будуть посаджені дерева катальпи, кущі та багаторічні трави з рослинами. Так це місце стане більш комфортним для перепочинку рівнян. Лави були додані для зручності тим людям, які чекають на виставу. Через те, що всі конструкції рухаються, то їх можна буде перенести в інше місце, якщо мешканцям Рівного вони не сподобаються.
Ірена Боровець, речниця обласного драмтеатру:
— Нам подобається цей проєкт, тому ми його підтримуємо. Ще на його початках директор театру Володимир Петрів звернувся за допомогою до професора кафедри архітектури та середовищного дизайну НУВГП Ольги Михайлишин, щоб вона допомогла активістам. Адже спочатку лавки були хаотично розставлені, а їх потрібно було розмістити так, щоб вони були корисними, не заважали пішоходам і відвідувачам театру. Тобто не псували площу, а робили її кращою. Колись на Театральній площі росли ялинки, які її прикрашали. Однак дерева вирубали, коли почали будувати підземку. Тепер ця підземка унеможливила посадку дерев. Вздовж театру висаджено сакури, а перед театром ростуть лише туї. Площа стала голою.
Галина Данильчук, краєзнавиця:
— У мене таке враження, що всі у нас шукають порожні місця, куди можна щось втулити. Оскільки таких місць у Рівному все менше, то добралися до Театральної площі. Озеленення — це хороша та правильна річ. Але у мене є великі сумніви, що гарне дерево може вирости у тій невеликій конструкції, яку там ставлять. Сумніваюся, що їхня тінь буде настільки суттєва, щоб змінити ситуацію. Коли у 60-х роках закладали Театральну площу, то імениті на той час архітектори планували театр у комплексі, щоб він гармоніював з міським простором. На усіх старих листівках Рівного можна побачити театр як перлину міста. В свою чергу, чим більше до нього ставити якихось речей, тим більше він нівелюється як архітектурна споруда. Мало нам того, що позаду театру виросла страшна, чорна багатоповерхівка, то на площі перед театром ще й витикається із землі скляна піраміда. Тепер там ще й будуть дерев’яні тумби. Узагалі я рахувала, що без цих конструкцій на площі є одинадцять лавок. Місця посидіти там вистачає. На мою думку, площа — це простір, на якому можна проводити хороші заходи. Наприклад, виставки, вечірні концерти. А тепер чи зможуть там відбутися масові заходи?
Богдан СЛОНЕЦЬ.