Марія Гандзюк: «Ми маємо зберегти залишки історичного Рівного»

1497 0

Ми у соцмережах:

Марія Гандзюк

У Рівному майже немає старого міста та історичних будівель. І з кожним роком їх стає дедалі менше, часто на догоду бізнесовим інтересам. Однак будівлю на розі вулиць 16 Липня-Драгоманова, де колись знаходилось кафе «Русана», вирішили внести до переліку об’єктів культурної спадщини як пам’ятку місцевого значення. На захист історичної пам’ятки стали активісти громадської організації «Наша мета» та небайдужі рівняни.

Нещодавно відбулося засідання комісії в Рівненській облдержадміністрації, яка визнала будинок на вул. 16 Липня історичною пам’яткою. За це проголосували члени консультативної ради при управлінні культури і туризму облдержадміністрації. За 10 днів відповідне розпорядження має підписати голова обласної держадміністрації й направити на погодження Мінкульту. Після цього будівлю охоронятиме закон.

— Майже рік ми проводили роботу, щоб цю будівлю визнали історичною пам’яткою. Було проведено експертизу, аналіз архівних та історичних документів. На основі їх ми зробили історичну довідку і звернулися зі всіма необхідними документами в адміністрацію. Ми змогли довести важливе історичне значення цієї будівлі для Рівного. У нас майже немає історичних місць. По суті, окрім частини вулиць Петлюри, Словацького та 16 Липня, у Рівному не залишилось архітектурних пам’яток. Тому надважливо зберегти те, що залишилось, — розповідає голова ГО «Наша мета» Марія Гандзюк.

Нагадаємо, що новий орендар будинку хотів взяти в оренду ще й землю під ним. Нібито, без землі там неможливо провести реконструкцію. Однак міські депутати постійно відмовляли орендарю, бо було побоювання, що будинок знесуть.

— Зводилася ця будівля як будинок управителя замку князів Любомирських. Багато років старовинній будівлі не приділяли уваги і довели її до плачевного стану. Думаю, робилось це не випадково. Як не випадково «забули» внести цей будинок до переліку історичних пам’яток. Ну не люблять у Рівному історію! Тепер цю історичну будівлю буде внесено до реєстру, і вона охоронятиметься законом. А тим, хто готував будинок до знесення, радив би подумати про його реконструкцію, — зазначив депутат Рівненської міської ради Роман Стасюк.

Як уточнив начальник відділу охорони історико-культурної спадщини, туризму та організаційно-планової роботи управління культури і туризму Рівненської ОДА Юрій Калітинський, ще має бути затверджено протокол засідання комісії. Посилаючись на цей протокол, буде підготовлено розпорядження голови Рівненської ОДА щодо включення будинку «Русани» до об’єктів культурної спадщини. Копію цього розпорядження буде передано до Міністерства культури. З цього моменту об’єкт захищатиме спеціальний закон.

Олена ІВАНЮК.


ПОВІДОМЛЯЙТЕ СВОЇ НОВИНИ В РЕДАКЦІЮ "РІВНЕ ВЕЧІРНЄ": Тел./Viber/Telegram: +380673625686

Читайте також