Із 5 вересня рівняни тимчасово розподіляться на кандидатів та виборців. Адже саме цього дня офіційно розпочинається виборча кампанія. Оскільки в останню неділю жовтня обиратимемо депутатів сільських, селищних, районних та обласних рад, а також голів міст і сіл, то тих, кого обирають, буде чимало, зважаючи ще й на традиційно велику кількість бажаючих позмагатись за депутатство чи головування в радах. Член координаційної ради громадської мережі ОПОРА Андрій Токарський під час відеозустрічі в газеті "Рівне вечірнє" розповів про особливості цьогорічних виборів, що цікаво буде і для кандидатів, і для виборців.
Андрій Токарський
— Вибори до обласної, районної та міської рад, де більше 90 тисяч виборців, будуть за пропорційною системою з відкритими списками. Втім, багато незадоволених такою схемою виборів.
— На виборах конкуренція і війна буде не тільки між партіями, а й між кандидатами всередині однієї партії. Насправді це не пропорційна система з відкритими списками. Відкриті списки — це коли ми можемо вибрати партію і прорейтингувати кандидатів, яких ця партія висунула. Нам же знову дали голосувати за одного кандидата в одному окрузі. За новим законом про місцеві вибори багатомандатний округ буде поділений на територіальні округи відповідно до кількості депутатів. До прикладу, обласна рада матиме 64 округи, Рівненська міська — 42. Партія висуватиме не більше одного кандидата на один округ або взагалі нікого не висуватиме. Тобто виборець отримає бюлетень, де будуть вказані партії й одне прізвище навпроти кожної. Якщо він хоче проголосувати за певну партію, йому доведеться автоматично підтримувати того кандидата, якого йому пропонують.
Проте перемога на окрузі не гарантує, що кандидат потрапить у раду, як це було за мажоритарної системи. Якщо, до прикладу, якась партія набере 10% голосів до міської ради, то вона матиме чотирьох депутатів. Обов'язково проходить у раду той, хто перший у списку, бо ця особа закріплена і їй не потрібно йти на округ, а далі відбирають тих кандидатів у списку партії, які набрали найбільшу кількість голосів у своїх округах. Тобто можна не виграти в якомусь окрузі і стати депутатом, якщо твої однопартійці отримали ще нижчі показники, а можна виграти — і не пройти у раду, якщо твоя партія не подолала 5-відсотковий бар'єр чи якщо хтось у списку партії мав більше голосів виборців.
Ця виборча система не відображатиме позицію виборців. Бо вийде, що від одного округу може бути три представники (люди, які у своїх партіях мали найвищі рейтинги), а від інших не буде жодного. Це призведе до зменшення довіри до виборів, деякі виборці не матимуть свого представника у раді, вони не знатимуть, до кого звертатися з проблемами у майбутньому.
— До сільських, селищних та невеликих міських рад вибори відбуватимуться за мажоритарною системою.
— Там у територіальних округах виграватимуть ті кандидати, які наберуть найбільшу кількість голосів. На цьому рівні вибори будуть простішими, без плутанини.
— Деякі уже відомі претенденти на головування у Рівному є людьми безпартійними. Але закон передбачає висування тільки від партій.
— Так, у кандидатів відібрали право обирати — самовисуватися чи балотуватися від якоїсь партії. Новий закон передбачає, що кандидати у депутати обласної, районної, міської (якщо у місті є понад 90 тис. виборців) повинні бути членами політичної партії і висуватися тільки партією. До міських рад, де менше 90 тис. виборців, селищних та сільських рад можуть бути самовисуванці. На жаль, такого не буде у Рівному, оскільки виборців тут понад 100 тисяч. Те ж саме стосується виборів міського голови Рівного — висуванці будуть тільки від політичних партій.
— Хто стане міським головою у Рівному, може на цей раз визначитися під час другого туру.
— Якщо котрийсь із кандидатів не набере 50%+1 голос, то буде другий тур. У ньому переможе той кандидат, який набере більшість голосів. Рівне — єдине місто в області, де вибори міського голови передбачають два тури. В інших переможцем буде той, хто набере просту більшість. Як на мене, для Рівного — це позитив. У нас часто було, що міським головою ставала людина, за яку голосувало 20-30% виборців.
— У жовтні ми обиратимемо сільських голів, депутатів, хоча в області створюють територіальні громади.
— Вибори до нових об'єднаних територіальних громад, передбачають, відбудуться у жовтні 2017 року. Процедура об'єднання затягується. Втім, громада, яка об'єднається, має право провести у себе вибори голови та старости уже цього жовтня.
— Виборець зможе проголосувати лише там, де він прописаний?
— Тільки у своєму окрузі. Якщо хоче в іншому, повинен змінити місце прописки. Виборці Рівного, до слова, отримуватимуть на виборчих дільницях три бюлетені — з кандидатами до міської, обласної ради та на посаду міського голови. Інші виборці в області обиратимуть міських (сільських) голів, депутатів сільських (міських), районних та обласних рад, тож йтимуть у кабінку з чотирма бюлетенями.
— Не заплутаються у голосуванні?
— Виборці ні, а от члени виборчих комісій можуть. З досвіду попередніх виборів можу сказати, що у нас низький рівень підготовки членів дільничних виборчих комісій. Вони погано знають закони, процедуру виборів, як правильно заповнити протокол.
— Ще одне нововведення — кожна партія має запропонувати не менше 30% жінок у своєму складі.
— Знаю, що деякі партії вже починають набирати дружин, знайомих, щоб наповнити списки жінками. Цих людей зареєструють, але вони на вибори можуть і не балотуватися. Відбуватимуться політичні торги. Партії домовлятимуться по округах: одна ставитиме сильнішого кандидата, інша зумисне слабшого. Тому набрані поспіхом у партію особи могтимуть йти на вибори як технічні — у підтримку кандидата від іншої партії і задля більшої кількості членів ДВК.