На підприємстві «Свиспан Лімітед» - модернізація:
що це дасть жителям Костополя
Ми у соцмережах:
Костопільське деревообробне підприємство «Свиспан Лімітед» , міжнародний виробник деревостружкових та ламінованих плит, розпочало модернізацію заводу. Швейцарські інвестори вкладають близько 25 мільйонів євро. Інвестиції підуть на те, щоб закупити та змонтувати нове обладнання. Його робота має суттєво зменшити вплив на навколишнє середовище.
Так історично склалось у Костополі, що санітарно-захисна зона деревообробного підприємства повністю забудована житловими будинками та закладами соціальної сфери. Сьогодні вже ніхто не шукає винних у порушенні державних санітарних правил планування та забудови, які дозволили зводити будинки під парканом виробництва. Але коли під час роботи заводу у повітря потрапляють продукти висушування деревини, це не можуть не помічати мешканці прилеглих територій.
На підприємстві кажуть, що зменшити вплив на довкілля від діяльності заводу допоможе модернізація виробництва, над якою фахівці компанії вже працюють з червня цього року. Про те, як модернізація на “Свиспан Лімітед” допоможе костопільчанам легше дихати, нам пояснив головний технолог підприємства Дмитро Кудінкін.
Головний технолог ТОВ «Свиспан Лімітед» Дмитро Кудінкін
- У чому полягає модернізація заводу?
-
Це заміна частини старого обладнання на нове, екологічно безпечне. Якщо конкретніше, то стару лінію формування та пресування замінимо на нову високотехнологічну. А декілька застарілих сушарок - на нову сушильну лінію. Вона матиме потужний фільтр, який забезпечить три ступені очистки викидних газів від домішок.
- Це прибере з міста сизий дим? Деякі активісти кажуть, що це — викиди формальдегіду...
-
Жодних викидів формальдегіду з труб сушарок завод не здійснює. Це навмисно вигадані плітки для залякування людей і збагачення тих, хто їх придумав. Сизий дим, або як він називається у промисловості «blue gas» (голубий дим), є нічим іншим як продуктом, що утворюється в результаті висушування деревинної стружки до вологості 2-3%. Новий фільтр якраз і працюватиме на вловлювання частинок деревини та сизого диму. Буде три ступені очистки: спочатку з допомогою струменів води відділятиметься велика стружка, далі — частинки середнього розміру, і нарешті, проходячи через водяний туман, осідатимуть найдрібніші частинки викидів. Як результат, загальна задимленість повітря зменшиться на 65%, а викиди пилу – на 50%. Використана вода та вловлена деревина повертатимуться назад у виробництво.
Модернізація підприємства передбачає встановлення фільтру вологої очистки німецького виробництва EWK
- Інвестор вкладає стільки грошей лише заради очищення повітря?
-
Екологічний результат — справді один із пріоритетних. Адже підприємство та місто існують пліч-о-пліч уже багато десятиліть. Та й більшість працівників заводу - це жителі Костополя. Окрім того, нове обладнання та сучасні технології допоможуть також зменшити споживання сировини та матеріалів. Тобто виробництво стане більш економним. А якість продукції покращиться. Адже «Свиспан Лімітед» - виробник міжнародного рівня, який постачає продукцію до багатьох країн Євросоюзу. Тому для нас важливо підтримувати імідж виробника європейського рівня.
Замість старої лінії виробництва ДСП на підприємстві встановлять нову екологічно безпечну лінію німецького виробництва Siempelkamp
- Чи планує підприємство наростити потужності у результаті модернізації?
-
Навіть сьогодні ми працюємо не на повну виробничу потужність, на яку розраховане наше обладнання. Не збираємось збільшувати обсяги виробництва і після модернізації, адже ринок ДСП як в Україні, так і в Європі перенасичений, тому в цьому немає потреби.
- Модернізація вже розпочалась? Скільки вона триватиме?
-
Так, зараз іде перший її етап: розробка проекту. Це “паперова”, “невидима” сторонньому оку робота інженерів, проектантів, конструкторів. Якщо влада не затягуватиме з наданням усіх потрібних дозволів, реальний термін виконання — до середини 2019 року. Тобто рівно два роки.
- А можна зробити все це швидше, щоб не чекати два роки?
-
Ні, на жаль, інших методів, ніж здійснення великомасштабного проекту з модернізації, не існує. Виробництво плити — процес доволі складний, а об’єм робіт, передбачений проектом, досить великий. По-друге, на старих 50-річних кабелях нове обладнання працювати не буде. Та й ніхто з технологів та інженерів не візьме на себе таку відповідальність - робота обладнання на старих кабелях може призвести до пожежі, адже нова лінія дуже чутлива до нестабільної подачі електроенергії. А ремонтувати старі — означає розкопувати людські подвір’я та будинки вздовж кабельної траси, так як ця територія зараз густо забудована. Звичайно, ніхто такого робити не буде. Отже, потрібен дозвіл міської ради на прокладання нових електрокабелів. І таких нюансів багато. Або робити все за законом — а ми робитимемо саме так, — або взагалі не братися. Але тоді все залишиться, як є.
- А якщо модернізація зупиниться? Два роки тому теж почали говорити про встановлення нових фільтрів, але потім справу відклали...
-
У 2015-му у Костополі відбувались місцеві вибори і деякі активісти та громадські діячі, з метою особистого піару та бажання отримати депутатське крісло, здійняли галас навколо підприємства й заблокували рішення міськради про надання дозволу на прокладання електрокабелів. У результаті “Свиспан” мусив пригальмувати цей процес , а «активісти» отримали депутатські місця. Для решти людей нічого не змінилось: просто те, що можна було зробити ще тоді, відклалось на два роки.
Сьогодні перед початком модернізації інвестори заручилися підтримкою влади та представників громадськості, підписали меморандум про наміри та сприяння. Заплановане проведення в Костополі громадських слухань. Інвестор вкладатиме 25 мільйонів євро не для того, щоб кинути справу на півдорозі. Модернізація заводу - це справа тривала і недешева. Тому якщо робити, то робити до кінця й на совість, спираючись на підтримку влади та розуміння громади. Адже повітря над Костополем — одне для всіх.
@
ПОВІДОМЛЯЙТЕ СВОЇ НОВИНИ В РЕДАКЦІЮ "РІВНЕ ВЕЧІРНЄ": Тел./Viber/Telegram: +380673625686