На вічній мозаїці у Покровському соборі буде пекло, рай і Порошенко

7576 1

Ми у соцмережах:

Покровський собор

Через кілька років майже уся внутрішня частина верхнього храму Покровського собору в Рівному буде прикрашена унікальною мозаїкою — роботи з оздоблення стін тривають. Саме цей храм для урочистих подій обирають перші особи області та держави. Тут президент Порошенко презентував Томос про автокефалію, зібравши тисячі рівнян. А нещодавно в цьому храмі відбувся молебень очільника Православної церкви України Епіфанія, коли той приїздив на Рівненщину.

Дивитись роботи майстра їздили до Польщі

Хоч це доволі клопітка праця, але прикрашати стіни собору вирішили мозаїкою. Адже її вважають вічною, бо вона не боїться часу. Кажуть, що картина з плиток протримається на стіні Покровського собору тисячу років.

З часу створення перших мозаїк на стінах собору минуло уже десять років. Роботи розпочалися ще у 2009 році за керування Рівненською єпархією УПЦ Київського патріархату владики Даниїла (Чокалюка). З пошуком майстра йому тоді допомагав мало знаний помічник Сергій Думенко, якого уже після висвячення та обрання нарекли митрополитом Київським та всієї України Епіфанієм. Разом церковники відвідували Польщу, щоб розшукати там майстра Миколу Кунделя, який є вихідцем з Рівного.

Микола Кундель, заслужений художник УкраїниЯ вчився у Львівській художній академії, а пізніше заочно навчався у Московському народному університеті, — розповідає заслужений художник України Микола Кундель. — Першими своїми мозаїками у 2003?2004 роках я ззовні оздобив собор у Дубні. Той, який розташований неподалік цукрового заводу. Після цього наша бригада працювала на Волині та Тернопільщині. Згодом було прийнято рішення поїхати до Польщі. На роботу до сусідньої країни нас запросили тамтешні священики з Польської православної церкви. Адже так вийшло, що вони відвідували Дубно, і їм дуже сподобалися мої роботи. Працювали там довгий час, прикрасили більше десяти православних храмів.

Мистецька демократія

Роботи митця є унікальними. Адже значну частину композицій на мозаїках Микола Кундель творить самостійно. Натхненням для його робіт служать історичні та біблійні мотиви. Наразі таких мозаїк, які можна побачити лише у Покровському соборі, є дуже багато. Розташовані авторські композиції на стінах над боковими виходами з храму. З одного боку стіну прикрашають сюжети хрещення Русі, а з іншого — воздвиження Хреста Господнього. Усі роботи мають спеціальний авторський підпис.

Від моменту, як у моїй уяві з’являється малюнок і те, як його наносять на стіну, минає певний час, — розповідає п. Кундель. — Мені дуже подобається, що священики не обмежують мене як автора. Адже я сам придумую, як прикрасити стіни собору, а мої проектні роботи уже затверджують церковнослужителі. Лишень після усіх погоджень починається робота на стіні храму. Бригада починає наклеювати плитку на стіну. Загалом викладення однієї великої мозаїки займає приблизно від півтора до двох років.

Мозаїка над вівтарем

Оскільки собор у Рівному побудований на честь Пресвятої Богородиці, яка захищає та просить за людей перед Богом, то купол над вівтарем прикрашають сюжетні картини із життя та смерті Діви Марії разом із небесним воїнством. Майстер розповідає про них з особливою гордістю. Адже кольори на фресках поєднуються так, що після увімкнення світла деякі елементи одягу святих починають сяяти.

Перші дві колони біля врат прикрашають лики святих та зменшені у мініатюрі зображення місцевих та всеукраїнських храмів — Києво-Печерської та Свято-Успенської Почаївської Лаври та Георгіївського монастиря, що на Козацьких Могилах. А на інших двох — Пересопницьке Євангеліє у поєднанні з різними орнаментами.

Згідно із задумом автора, сюжетні лінії на стелі Покровського собору умовно розділятимуть його на дві частини. Усі малюнки на тій половині, що ближча до місця, де священик здійснює молебень, разом утворюватимуть рай. Адже тут можна побачити ангелів, святих, Ісуса Христа та Бога. І ця частина уже майже завершена. Наразі робота почнеться над другою частиною собору. Будівельна бригада уже виставила конструкції, які дозволяють їм дістатися до стелі. Невдовзі її покриють композиції, від яких у кожного християнина «бігатимуть мурашки» по шкірі. Бо на них будуть картини Страшного суду та мук тих душ, які будуть на ньому засуджені. Умовно автор називає цю частину стелі храму пеклом.

Так спеціально задумано, — уточнює Микола Кундель. — Коли людина буде підходити до вівтаря, то бачитиме рай, відчуватиме світло. А коли рухатиметься до виходу, то бачитиме, що її чекає під кінець світу. Таке точно не забудеться.

На одній із стін Покровського собору, яка знаходиться найближче до центрального входу, будуть увіковічені історичні події, що відбувались нещодавно. На ній парафіяни впізнають момент надання Томоса для України у Стамбулі. Тобто документа, який визнає Православну церкву України. Там можна буде розгледіти Вселенського патріарха Варфоломія, членів Священного синоду та українську делегацію. Її очолюватиме президент України Петро Порошенко, який вважає отримання Томоса своїм найбільшим досягненням на посаді. А стіна, що навпроти, буде прикрашена картинами бою Юрія Переможця зі змієм.

В цьому немає ніякої політики, — наголошує майстер Кундель. — Адже Петро Порошенко був присутній під час того, коли Україна отримала Томос від Вселенського патріарха. Одразу позаду них стоятимуть відомі борці за незалежність нашої держави. Без них не було б України, тому ми мусимо усіх вшанувати.

Усі роботи у Покровському соборі планують завершити за три роки. Їх виконують за кошти, які жертвують меценати та парафіяни.

Богдан СЛОНЕЦЬ.


ПОВІДОМЛЯЙТЕ СВОЇ НОВИНИ В РЕДАКЦІЮ "РІВНЕ ВЕЧІРНЄ": Тел./Viber/Telegram: +380673625686

Читайте також