Нешвидке пальне для «швидких»: хто і за скільки заправляє рівненські автомобілі екстреної меддопомоги

2602 0

Ми у соцмережах:

Нешвидке пальне для «швидких»: хто і за скільки заправляє рівненські автомобілі екстреної меддопомоги

На початку квітня прокуратура передала до суду матеріали щодо трьох водіїв та головного механіка Рівненського обласного центру екстреної меддопомоги та медицини катастроф. За даними правоохоронців, чоловіки вимагали у хворих, які потребували транспортування, гроші на пальне. При цьому як і торік, так і цього року центр за бюджетні кошти закуповував сотні тисяч літрів бензину та солярки за дещо вищими, аніж середні на ринку, цінами.

Минулого року центр закуповував 240 тис. літрів бензину А-92 та 360 тис. дизельного пального. Торги виграло київське товариство «Техойл Рітейл», запропонувавши літр бензину за 19,5 грн, а дизпалива за 18,62 грн. Загалом компанія мала би отримати 11,38 млн грн.

Протягом року вартість пального постачальник кілька разів підіймав. У грудні було підписано сьомий додатковий договір, в якому літр бензину уже був 27,8 грн, а солярки – 26,5 грн. Середні ціни на А-92 на Рівненщині в останній місяць 2017-го були на 30 копійок меншими. Якщо врахувати, що за цією вартістю мали закупити 76,5 тис. літер пального, то приблизна «переплата» у грудні склала понад 20 тис. грн тільки на бензині.

Наприкінці грудня 2017р. обласний центр екстреної меддопомоги уклав із «Техойл Рітейл» додатковий договір на 1,8 млн грн – до кінця березня, доки мав пройти новий тендер на закупівлю пального уже на цей рік.

Проте оголошені у січні торги, вартістю 18,5 млн грн, було відмінено відповідно до рішення Антимонопольного комітету України.

На тендері центр екстреної меддопомоги не допустив до аукціону п’ятьох учасників, дозволивши брати участь у торгах на Prozorro тільки ТзОВ “Кон-К” та створеному минулого року «Техойл НК», що зареєстроване за тією ж адресою, де раніше базувався «Техойл Рітейл» - на вулиці Ярославів Вал,5В у Києві.


Скаргу до АМКУ подало товариство «Енерготехзбут», зазначивши, що замовник порушив вимоги законодавства, допустивши до торгів «Техойл НК», яке не надало підтверджувальних документів про підписані договори на постачання нафтопродуктів.

27 березня обласний центр екстреної меддопомоги скасував торги і одразу ж оголосив нові, розбивши суму, щоправда, на дві частини: 4,14 млн грн (що дозволяють провести «українські торги» - дещо інші за процедурою і коротші у часі) та «європейські» на 12,43 млн. грн.

В «українському тендері» на закупівлю 55 тис. літрів бензину та 85 тис. дизпалива взяли участь сім компаній. Тендерний комітет знову відхилив пропозиції п’ятьох найдешевших учасників та 18 квітня віддав перемогу ТОВ «Техойл НК», що запропонував літр А-92 за 27,60 грн, а ДП – по 26,40 грн. Сума підписаного договору склала 3,762 млн грн. Найдешевший учасник, ТОВ "ТК ТД Трейд Енерджі", пропонував на майже 750 тис. грн меншу суму.

Ціни на АЗС «ANP», «Авіас», з якими працює товариство, між іншим, на сьогодні на 40-60 копійок менші.


Офіційні причини відмов дешевшим учасникам на торгах були різні. «Трейд Енерджі», до прикладу, у документах забув вписати дату складання цінової пропозиції та не подав додатки до договорів та гарантійні листи від АЗС-партнерів, зазначено у рішенні тендерного комітету. Також АЗС у Києві, які пропонував учасник, далі аніж 4,5 км до медичних закладів, що були вказані у тендерній документації.

Кілометр має значення?

Проведення тендеру, вартістю у понад 12 млн грн, затягнулося – через скаргу учасника. Рівненське товариство «Західенергопостач» звернулося до Антимонопольного комітету з кількома претензіями до обласного центру екстреної меддопомоги, наполягаючи, що той прописав дискримінаційні умови у тендерній документації.

Одна з таких – наявність у межах згаданих уже 4,5 км автозаправок від п’яти столичних медичних закладів: Національного наукового центру кардіології імені академіка Стражеска, Національного інституту серцево-судинної хірургії імені Амосова, Інституту нейрохірургії імені академіка Ромоданова, «Охматдиту» та Національного інституту хірургії та трансплантології».


У скарзі до АМКУ «Західенергопостач» зазначає, що дорогою з Рівного до Києва є достатня кількість автозаправок, тож потреби мати по АЗС біля кожного з п’яти медзакладів у столиці немає.

«Вимога, встановлена замовником, є дискримінаційною, оскільки у сукупності із вимогою про наявність АЗС у всіх районах Рівненської області, є адресною та ціленаправленою вимогою, розробленою під одного конкретного учасника, і тому обмежує коло потенційних учасників та надає перевагу одному учаснику з-поміж інших», - йдеться у скарзі «Західенергопостачу», який володіє мережею АЗС «Олас».

«Західенергопостач» зазначив, що умови документації прописані під «Техойл НК». Проте АМКУ порушень законодавства не побачив.

Щодо АЗС у кожному з 16 районів області, то обласний центр екстреної меддопомоги пояснив, що така вимога – через наявність у кожному районі відокремленого підрозділу, який обслуговує населення цього району та виїздить за межі лише з дозволу керівника обласного центру екстреної меддопомоги.

Щодо автозаправок у Києві, то заправляти автомобілі «швидкої», коли у них – хворі, незручно та небезпечно для пацієнтів, зазначають у центрі. А відстань до Києва й назад – понад 700 км – не дозволяє «швидкій» їхати без дозаправки в обидві сторони.

Головний лікар КЗ «Рівненський обласний центр екстреної меддопомоги та медицини катастроф» Андрій Бортнік зазначає, що умови, які прописані у тендерній документації, - не забаганка обласного центру, а вимоги МОЗ, які діють ще з 2014 року.

Андрій Бортнік є депутатом Рівненської облради від «Свободи»

- Попри те, що торги затягнулися, проблем із пальним ми не маємо: залишилися торішні запаси, окрім того, провели тендер на понад 4 млн грн після того, як Антимонопольний зобов’язав скасувати перші цього року торги – саме для того, щоб структура не зупинилася через нестачу бензину та дизпалива, - коментує пан Бортнік. – «Західенергопостач» постійно бере участь у наших торгах і раніше жодних скарг від нього не було. У 2015-2016 роках, наприклад, це товариство співпрацювало з мережею «WOG», яка виграла тендер на постачання нам пального і не могла за допомогою власних АЗС покрити всю область. Через ці ігри між компаніями на ринку ми стаємо заручниками ситуації. Ми працюємо 24 години на добу і сім днів на тиждень – ми не можемо чекати на пальне. А нас поставили у рівні умови з усіма під час проведення торгів. Поліція, ДСНС мають, наприклад, окремі процедури. Ми ж втрапляємо у такі форс-мажори, бо будь-яка фірма, яка відстоює якісь свої інтереси, може заблокувати закупівлю. Як на мене, потрібно переглянути це питання на законодавчому рівні і не ускладнювати роботу для структур екстреної меддопомоги, а навпаки полегшити. Щодо переможця попередніх торгів, то проблем з ним поки немає.

Громадські активісти, які моніторять проведення закупівель, зазначають інше: центр екстреної меддопомоги за бажання все ж міг уникнути скарг учасників на дискримінацію.

- Вимога центру щодо АЗС у Києві і справді дуже обмежує участь інших учасників і потенційно призводить до переплати за пальне, - зазначає керівник ГО «За чесний тендер», яке проводить розслідування у межах проекту «Сприяння прозорості влади у Західній Україні», що реалізовується громадською організацією «Рівненський центр «Соціальне партнерство» Святослав Клічук. –  Якщо "швидка" і справді за свої кошти возить хворих до Києва, то логічно було б таку закупівлю виділити в окремий лот і не прив’язувати увесь тендер до неї. Будь-які обмеження призводять до зменшення конкуренції, а отже і до потенційної переплати. Вважаю, що при такому рівні недофінансування, коли в ЗМІ з’являється інформація про випадки, що швидка просить у хворих оплатити перевезення до місця лікування за межами області, варто боротися за економію кожної гривні.

«Західенергопостач»  просив АМКУ зобов’язати обласний центр скасувати торги та змінити тендерну документацію. Проте 11 травня Антимонопольний відмовив у задоволенні скарги. Аукціон у закупівлі призначили на 4 червня.

Документи на «європейські» торги подали цього разу чотири товариства: дніпровське «Лівайн Торг», краматорське «Кон-К», а також згадані вже «Техойл НК» та «Західенергопостач». Останнє ТзОВ належать рівненським бізнесменам: колишньому обласному депутатові Олегу Хомичу, Руслану Мальованому, колишньому міському депутатові Віталію Малашинському, батькові екс-депутата міськради Віталія Першогуби Леонтію Першогубі та Тетяні Хомич.

Віталій Першогуба- Вимушені подавати до суду на рішення АМКУ, - коментує представник «Західенергопостач» Віталій Першогуба. – Товариство «Техойл НК», не маючи власної матеріально-технічної бази та жодної орендованої або власної АЗС, подає документи, що заправлятиме автомобілі «швидкої» у мережах «ANP», «Укрнафта», «АВІАС плюс» та «Амік», пропонуючи при цьому необґрунтовано завищені ціни. Замовник торгів, ігноруючи принцип економії бюджетних коштів, вже укладав договір з товариством «Техойл НК». Тому не складно передбачити, як пройдуть наступні торги.


А де АЗС?

Товариство «Техойл НК», як ми уже зазначали, пов’язане з торішнім переможцем торгів на постачання пального для рівненських швидких, «Техойл Рітейл». Проте власних АЗС товариства не мають і, вигравши торги, надають талони на пальне, зокрема, автозаправок компаній «Укрнафта» та «Авіас», що пов’язані з олігархом Ігорем Коломойським.

Так, «Техойл НК» на торги подало чотири договори про співпрацю з АЗС інших компаній. Причому частину договорів з власниками автозаправок заключав не безпосередньо «Техойл НК», а «Техойл Трейд», що теж на вулиці Ярославів Вал, 5В у Києві і з яким перше товариство має офіційний договір про співпрацю.

«Техойл Трейд», зазначено у документах, має договори постачання з товариствами «АЗС-Сервіс» (автозаправки «АС»), «Газтранс-Ойл», чиєму дочірньому підприємству підпорядковані АЗС «Авіком», та з рокитнівським підприємцем Іваном Кінчурем.

Саме ж товариство «Техойл НК» уклало договір зі своїм частим конкурентом на торгах – товариством «Лівайн Торг», щоб здійснювати обслуговування клієнтів на автозаправках «ANP», «Укрнафта», «Авіас» та «Мавекс».

«Техойл НК» зареєстроване на киянина Олександра Сергієнка, який раніше на торгах представляв інтереси «Техойл Рітейл».

За неповний рік свого існування «Техойл НК» уже перемогло, за даними Clarity Project, у 289 тендерах на загальну суму 1,14 млрд грн. Причому виграє компанія практично у всіх регіонах країни, найчастіше – на Київщині.

На Рівненщині «Техойл НК» має контрактів на 16 млн грн. Окрім «швидкої», постачає пальне для поліції охорони, рівненського ШЕУ, «Рівнеобленерго».
Карта – з сайту Clarity Project.

«Техойл Трейд», створене у 2016 році, належить киянам Сергію Шелуханову та Віталію Пащенку. Пан Пащенко фігурує як засновник ще кількох фірм, які останніми роками активно виграють торги на постачання пального бюджетним закладам. Зокрема, він донедавна був власником «Техойл Рітейл».

Як пишуть «Наші гроші», фірми «Техойл», виграючи тендери, майже одразу підіймають вартість пального у договорах, мотивуючи це різким зростанням цін на пальне на ринку.

Алла САДОВНИК.


ПОВІДОМЛЯЙТЕ СВОЇ НОВИНИ В РЕДАКЦІЮ "РІВНЕ ВЕЧІРНЄ": Тел./Viber/Telegram: +380673625686

Читайте також