Основні міфи про грип

1256 0

Хоч захворювання на грип аж ніяк не є рідкісним і не таке вже й загадкове, з ним пов'язано безліч поширених помилок і міфів. І як кажуть фахівці, боротися з ними настільки ж важливо та важко, як і з поширенням самої інфекції. Оскільки недооцінювання небезпеки гриппу притаманне не тільки далеким від медицини людям, але часто й окремим працівникам галузі охорони здоров'я.

грип

ГРЗ, ГРВІ і грип — різні назви однієї і тієї ж хвороби

Термін "гостре респіраторне захворювання" (ГРЗ) або "гостра респіраторна вірусна інфекція" (ГРВІ) охоплює велику кількість захворювань, багато в чому схожих один на одного. Одним з респіраторних захворювань є гострий риніт або нежить. Він викликається рядом споріднених вірусів, які називаються риновіруси. Грип же викликається безпосередньо вірусом грипу (Myxovirus influenza). Типові ознаки грипу: раптове підвищення температури (39-40°C), яка тримається 3-4 дні, озноб, сильний головний біль, біль при русі очних яблук, ломота в м'язах і суглобах. А ось нежить і біль у горлі, які зазвичай супроводжують інші ГРВІ, при грипі в перші дні захворювання не виражені.

Лікуванням можна не перейматися: хвороба не особливо небезпечна і пройде сама собою

Ще й яка небезпечна! Захворювання на грип може мати летальний результат, особливо у маленьких дітей і літніх людей. Крім того, хвороба може залишити після себе різні ускладнення. Особливо грип підриває серцево-судинну систему, скорочуючи на кілька років тривалість життя. На думку фізіологів, інтоксикація, викликана звичайним середньотяжким грипом, "коштує" хворому року життя. А тяжкі форми грипу небезпечні ускладненнями, такими як пневмонія, отит, гайморит та інші. Крім цього, вірус грипу може активувати хронічні хвороби, наприклад, туберкульоз. Звичайно, пройти грип може й сам, але тільки легкої форми та в окремих випадках і, при цьому, залишається ризик ускладнень. Крім того, з перших же днів хвора людина стає переносником грипу і піддає ризику навколишніх. Тому боротися з хворобою необхідно не тільки задля полегшення, але й скорочення терміну хвороби. І починати лікування треба в першу ж добу після зараження, а не після того, як висока температура протрималася кілька днів.

Для людей з сильним імунітетом грип не страшний

Справді, є люди, які не хворіють на грип. Така стійкість існує завдяки гарній спадковості, присутній у людини з самого народження. Однак таких щасливчиків одиниці. Решті лікарі рекомендують не нехтувати профілактикою захворювання. Людина може практично не хворіти і не застуджуватись, але це не є гарантією того, що чергова епідемія грипу обійде її стороною.

Високу температуру необхідно негайно збивати

Поспішати збивати високу температуру не варто. Адже підвищена температура — це просто свідчення того, що організм бореться з хворобою. Інша справа, що дехто високу температуру переносить дуже погано. З'являється сильна слабкість, м'язові болі, ломота в суглобах. У таких випадках лікарі обов'язково рекомендують приймати жарознижуючі препарати, але не збивати температуру нижче 38°C.

Грип найкраще лікувати антибіотиками

Антибіотики діють тільки на бактерії. Віруси нічого спільного з бактеріями не мають, отже, лікувати антибіотиками вірусні захворювання, в тому числі і грип, марно. Іноді на тлі ослабленого імунітету до вірусної інфекції може приєднатися вторинна бактеріальна інфекція, виникнути таке ускладнення, як синусит або пневмонія. І тільки в такій ситуації лікар (і тільки лікар) може призначити курс антибіотиків.

Щоб не захворіти, достатньо приймати вітаміни і їсти більше цибулі, а також часнику, квашеної капусти і лимонів

Вітаміни — це чудово, але від грипу вони не врятують. Вітамінна профілактика має загальнозміцнюючий характер і безпосередньо на вірус не впливає. Ефективність такого способу захисту від грипу — 45%. Оптимальним виходом стане комплексна профілактика, яка передбачає загартовування, імуностимулюючі препарати, вакцинацію і, звичайно, вітаміни.

Щеплення дає стовідсотковий захист від грипу

Багато хто впевнений у тому, що після щеплення захворіти неможливо. Насправді це не так: ризик зараження залишається, але стає істотно меншим. У середньому щеплення забезпечує захист на 80-90%.

Саме щеплення може призвести до захворювання

Жодна вакцина не викликає типового захворювання. У процесі вакцинації в організм вводять або ослаблений вірус, або його частини. Вірус, що міститься у вакцині, не може викликати захворювання, але може стимулювати організм до вироблення антитіл. Тому коли в організм потрапляє "дикий" вірус, то не потрібно часу для вироблення антитіл — вони вже є після вакцинації. Антитіла зв'язуються з вірусом і таким чином запобігають інфікуванню клітини і розмноженню вірусу. Завдяки цьому захворюванню запобігають ще до його початку. Сучасні вакцини переносяться дуже легко, і після щеплення немає жодних симптомів захворювання. Лише в окремих випадках вакцина здатна викликати імунну реакцію і полегшені симптоми захворювання, такі як біль у м'язах і невисоку температуру. Сезонні епідемії грипу нерідко збігаються за часом із загостреннями інших захворювань, які часто плутають з грипом. А після вакцинації від цієї хвороби повинно пройти близько 2-3 тижнів, протягом яких виробляються антитіла. Тому в цей період можна захворіти.

Віруси грипу постійно мутують, отже, неможливо передбачити, який з них буде в "моді", та створити вакцину, що захищає саме від нього

Справді, існує безліч штамів грипу, вони мутують і здатні піднести будь-які "сюрпризи". Однак Всесвітня Організація Охорони Здоров'я постійно досліджує переміщення вірусів по всьому світу, складає прогнози щодо того, який саме різновид грипу може викликати епідемію, і на підставі цього рекомендує до використання ту чи іншу вакцину для щеплень. І навіть якщо прогноз виправдається не на 100%, вакцина все одно діє, так як більшість вірусів грипу мають спільні антитіла.

Після початку епідемії вакцинацію проводити пізно

Оптимальним часом для проведення вакцинації проти грипу є осінній період з вересня по листопад. Найкраще прищеплюватися за 2-3 тижні до початку передбачуваної епідемії. Якщо з якихось причин вакцинація не була проведена вчасно, то її можна зробити і після початку епідемії, причому використовувати можна тільки вакцини з неживими вірусами. Однак якщо щеплення було зроблено тоді, коли людина вже була інфікована вірусом грипу, але клінічні прояви ще не почалися, то вакцина може виявитися неефективною.

Небезпечний грип тільки літнім людям

Люди похилого віку справді входять у групу ризику за ослабленої імунної системи і хронічних захворювань. Однак грип не менш небезпечний і для дітей. Найбільшому ризику зараження грипом піддані малюки у віці до 6 місяців, так як вакцинація новонароджених не проводиться. Щоб захистити малят від грипу, їх необхідно ізолювати від контактів із зараженими на грип людьми.

"Шлунковий грип" — одна з форм грипу

"Шлунковим грипом" часто називають таке захворювання, як гастроентерит. В деяких випадках симптоми гастроентериту можна сплутати із симптомами грипу, що супроводжується підвищеною температурою, закладеністю носа, болем у м'язах, слабкістю. Але шлунково-кишкові віруси ніяк не пов'язані з вірусом грипу. Причинами гастроентериту можуть бути віруси, бактерії, паразити, несвіжі продукти, брудна вода, непереносимість лактози. Зазвичай симптомами цієї хвороби стають діарея і блювота. А для грипу вони не характерні. Виняток становлять маленькі діти, в яких діарея і блювота можуть виникати при захворюванні на грип.

Грипом можна захворіти через холод

Причина грипу, як ми вже зазначили, — не холод, а віруси, які передаються повітряно-крапельним шляхом. А той факт, що спалахи цього захворювання припадають на осінь і зиму, легко пояснити тим, що через різницю температури та вологості повітря в квартирах і на вулиці віруси грипу довше виживають. Крім того, взимку людина більше часу проводить вдома, в закритих приміщеннях, де шанс заразитися вірусом грипу набагато вищий.


ПОВІДОМЛЯЙТЕ СВОЇ НОВИНИ В РЕДАКЦІЮ "РІВНЕ ВЕЧІРНЄ": Тел./Viber/Telegram: +380673625686

Коментарі (всі коментарі проходять модерацію)

Залиште вiдповiдь

Читайте також