Донедавна розраховуватися в торгових точках платіжною карткою було дивиною. Тепер до цього ставляться спокійно, однак багато кому все ж незрозуміло, для чого це потрібно, якщо є готівка. Натомість банки, а разом з ними й місцева влада, закликають людей надавати перевагу безготівковому розрахунку — це зручно покупцям, вигідно банкам та економіці в цілому.
Для покупця такий розрахунок зручний тим, що людина, якій зарплатню переказують на картку, не прив’язана до банкомата, за товар можна розрахуватися, лише давши касиру свою картку. За наявності чека на придбаний товар покупець має змогу стежити за власним рахунком. До того ж, безготівковий розрахунок є безкоштовним для власника платіжної картки. Як повідомила виконувачка обов’язків начальника відділу економічної роботи та грошово-кредитних відносин управління Національного банку в Рівенській області Оксана Лукавенко, в нашій області є 736 торгових точок, де можливий безготівковий розрахунок. Що ж до обласного центру, то в Рівенському міському управлінні торгівлі зареєстровано 54 магазини, 7 ресторанів та кафе, а також10 автозаправних станцій, де покупці можуть розраховуватись за товар чи послуги саме картками. Зокрема, платіжні термінали є в супермаркетах «Літа», «Еко», «Край», «Наш край», «Вопак», «Арсен», універсамі «Сільпо» та ін. — Такий вид платежу збільшує швидкість обігу грошей, а також веде до зменшення тіньового сектора економіки, — каже п.Лукавенко. — Безготівкові розрахунки забезпечують зменшення витрат на випуск в обіг та контроль за станом зношених банкнот, транспортування готівки. Торік Кабмін зобов’язав Мінпромполітики вжити заходів для забезпечення виробництва платіжних терміналів з метою здійснення безготівкових розрахунків у всіх торговельних закладах.
Правила, що дозволяють вберегти ваш рахунок від шахраїв: 1. Пін-код не можна записувати на картці чи зберігати поряд з карткою, у випадку крадіжки чи втрати гаманця або сумки шахрай отримає всю необхідну інформацію для зняття готівки з рахунка. 2. Знімаючи гроші в банкоматі, треба переконатися, що ніхто не стоїть за спиною на відстані, що дозволяє побачити набраний пін-код. 3. Наприкінці кожного місяця треба перевіряти всі здійснені операції за випискою з банку. У випадку підозрілих чи невідомих транзакцій власник картки повинен негайно сповістити про це банк. 4. У випадку крадіжки чи втрати картки треба негайно повідомити про це в банк для блокування рахунка. Телефон цілодобової служби вашого банку має бути записаний у зручному і завжди доступному місці.