Про якість шампанського скаже корок

2736 0

Ми у соцмережах:

Про якість шампанського скаже корок

Традиційним атрибутом Нового року для українців стало шампанське. Хоча як правильно його відкривати, споживати та смакувати, знають далеко не всі.

Шампанське, ігристе, іскристе... В Україні, як і у всьому світі, ігристі вина виготовляють двома способами: методом шампанізації у пляшці (витримка в пляшці не менше року) та акротофорним методом, або методом безперервної шампанізації в резервуарах (вино насичується вуглекислотою у великих металевих ємностях протягом короткого проміжку часу). Існує також так зване іскристе вино, тобто вино, штучно насичене вуглекислотою, яке так і маркують на етикетці. Однак називати словом «шампанське» можна лише ігристі вина, виготовлені у Франції, в провінції Шампань. Всі інші подібні напої називають ігристими винами. На території України інколи використовують слово «шампанське» щодо колекційних вин, в Німеччині, Австрії ігристі вина позначають словом «sect», в Іспанії — «cava», в Італії — «spumante», у Франції — «champagne» (виготовлені в Шампані) та «cremant» (виготовлені в інших французських провінціях).

Корок від шампанського: який, чому і звідки? Жоден матеріал не зберігає якість вина так, як корок з кори коркового дуба. За словами виробників цього напою, його секрет полягає в унікальній пористій структурі, яку неможливо зімітувати в промислових умовах, завдяки чому корок не втрачає еластичності, навіть після стискання на половину від його початкового об’єму. Еластичність робить корок дуже стійким до змін температури і тиску, він стійкий до вологості та старіння, не розкладається навіть після тривалого періоду. Такий корок виготовляють з кори коркового дуба, основні насадження якого знаходяться у Португалії. Пластиковий корок виготовляють з харчового поліетилену, тому за правильних умов і тривалості зберігання — не довше шести місяців, різниця в якості продукту майже невловима. Чому виробники використовують пластикові корки? Це знижує собівартість продукції, оскільки класичний корок коштує в 10 разів дорожче, ніж поліетиленовий. Фахівці радять, для того щоб корок у процесі зберігання ігристого вина не втратив своєї еластичності і без особливих зусиль вийшов з горла, пляшку обов’язково потрібно зберігати в горизонтальному положенні, щоб вино змочувало корок. При вертикальному зберіганні пляшок корок всихає і стискається, тоді між корком та пляшкою утворюється щілина, через яку у пляшку може потрапляти зайва кількість повітря. Тож не варто виставляти шампанське в шафах на поличках, краще покласти його в тумбочку.

З пострілами чи без? Гурмани кажуть, для того щоб сповна насолодитися вишуканим напоєм, необхідно подавати його правильно охолодженим. Оптимальна температура перед подачею на стіл — +7-9°С. Охолоджувати ігристе вино можна в холодильнику, але в жодному випадку не зберігайте його там. Ідеальний спосіб швидко охолодити ігристе вино — помістити його у відерце з льодом та водою. Чому обов’язково з водою? Бо лід контактує не з усією поверхнею пляшки, тому без води шампанське охолоджується повільно та нерівномірно. Охолодити шампанське у відрі з льодом до +7°С можна за годину. Але охолоджувати шампанське, як і будь-яке інше вино, в морозильній камері не можна. За правилами гарного тону, відкривати шампанське необхідно тихо, і лише у виняткових випадках — на розважальних заходах — допускається бравадний «вихлоп» чи «постріл». Відкривати напій потрібно акуратно, нахиливши пляшку під кутом 45 градусів, а іншою рукою утримувати корок. Димок та легкий хлопок під час відкривання пляшки — підтвердження високої якості. До речі, за формою класичного коркового корка можна з великою вірогідністю визначити давність закривання пляшки та умови, в яких продукт зберігали. Форма «волан» показує, що пляшка була закрита відносно недавно, не більше року тому, форма «гриб» — понад рік, форма «цвях» — більше двох років тому. Якщо форма пробки не змінилась, це свідчить лише про те, що налили шампанське зовсім недавно, може, кілька днів тому. Повторно закрити пляшку шампанського можна лише поліетиленовим корком, закріпивши його за допомогою вуздечки з дроту. Але краще цього не робити — по-перше, це клопітно, по-друге, небезпечно, адже надлишковий тиск може вибити корок з пляшки. Краще продукт випити одразу або поставити у холодильник відкритим, бо наступного дня, якщо шампанське добре, воно в будь-якому разі буде добрим.

Друг чи ворог у тарілці? Шампанське може супроводжувати всю трапезу аж до десерту. Складні страви вимагають насичених, складних вин. Сухі сорти ігристих вин — чудовий аперитив, солодкі — доповнення до десерту. Брют прекрасно поєднується із солоними закусками: сирами, устрицями, ікрою, паштетами, фісташками. Не дуже солодке печиво, бісквіти, безе, суфле та фрукти їдять з напівсухими сортами, солодкі десерти — з напівсолодкими та солодкими винами. Проте деякі продукти та спеції не поєднуються з жодним вином. Не підходить все занадто кисле, гостре, солодке, гострі соуси, оцет, часник, помідори. Притупляють смак арахіс та шоколад. Варто пам`ятати: лише в помірній кількості ігристе вино корисно впливає на організм. І головне: не пийте цей благородний напій залпом! Спочатку поcпостерігайте за грою в келиху, далі відпийте трохи, але не поспішайте ковтати — сформуйте з вина «кульку», посовайте її по язику і тільки після цього проковтніть. Те, що ви відчуєте після цієї «маніпуляції», називається післясмаком.


ПОВІДОМЛЯЙТЕ СВОЇ НОВИНИ В РЕДАКЦІЮ "РІВНЕ ВЕЧІРНЄ": Тел./Viber/Telegram: +380673625686

Читайте також