Родовища водню шукатимуть біля Костополя

2428 0

Ми у соцмережах:

Родовища водню шукатимуть біля Костополя

Один з найпростіших та найбільш поширених хімічних елементів у природі — водень, або ж гідроген, рідко трапляється у чистому вигляді. Зазвичай його виробляють шляхом відокремлення від води, метану чи біогазу, проте вчені досліджують і можливість видобування чистого водню із земних надр. За таке видобування взялися в Африці та Штатах, а недавно академіки НАНУ заговорили і про можливі поклади водню в Україні, а саме — на Рівненщині.

Про можливість видобування водню на Рівненщині заявив академік — секретар відділення наук про землю Національної академії наук України та директор Інституту геохімії, мінералогії та рудоутворення ім. М.П. Семененка Олександр Пономаренко під час наради з питань водневих технологій, яку проводило Мінекоенерго. Якщо уряд виділить кошти на буріння свердловин і теорія вчених підтвердиться, видобуток водню може дати новий поштовх для розвитку теплової енергетики та виробництва пального для автомобілів і ракет в Україні, а області — чималі надходження до бюджету.

За словами завідувача кафедри геології та гідрології Національного університету водного господарства та природокористування Віктора Мельничука, на Рівненщині досі не проводили пошуків покладів водню, навіть не розглядали ймовірність залягання цього газу в надрах. Раніше взагалі не йшлося про можливість існування родовищ чистого водню. Натомість вчені НУВГП розглядають ймовірність покладів сланцевого газу в центральних районах Рівненщини, проте пошуки також ніхто не проводив — все впирається у нестачу фінансів.

Олександр ПономаренкоПро те, звідки взялася теорія про водень на Рівненщині, розповів «РВ» Олександр Пономаренко:

Під час наради Міністерства енергетики та захисту довкілля всі, хто виступав, акцентували увагу на видобутку водню лише методом гідролізу, про який всі знають ще зі школи (розділення води за допомогою струму на кисень та водень). Під час дискусії я зазначив, що варто звернути увагу також на гідриди водню, тобто гідриди металів, які у землі. У результаті тектонічних рухів гідриди металів можуть або на іншу глибину зсуватися, або ближче до поверхні, і звідти може виділятися водень.

На сьогодні у Малі (Західна Африка) вже існує 22 свердловини, з яких видобувають водень чистотою приблизно 98%. У Штатах також, маємо інформацію, пробурили свердловину і звідти йде водень.

Вже давно чимало вчених просувало гіпотезу гідридів металів і в Україні. Наприклад, академік Семененко, який був організатором нашого інституту, випустив у 90-му році монографію про водневу та кисневу модель Землі. Нині це питання досліджують академіки В’ячеслав Шестопалов, Олександр Лукін, Петро Гожик, які видали у 2018 році відповідну монографію. Наші академіки досліджували регіони, де можуть бути породи, аналогічні за хімічним складом, віком, структурою, як у Малі. І знайшли — у Костопільському районі.

Оскільки заступник міністра під час наради запитав, яка допомога від міністерства потрібна, я попросив допомогти нам пробурити свердловини на 1,5-2 км. Тобто я говорив на нараді не про те, що родовища водню вже знайдено, а про те, що наші вчені переконані, що їх можна знайти. Але потрібно робити системні дослідження, а оскільки Академія бідує, ми поки все, на жаль, проводимо любительським способом.

Алла САДОВНИК


ПОВІДОМЛЯЙТЕ СВОЇ НОВИНИ В РЕДАКЦІЮ "РІВНЕ ВЕЧІРНЄ": Тел./Viber/Telegram: +380673625686

Читайте також