Креатинін – це низькомолекулярна хімічна сполука, метаболічний азотистий "залишок" після вироблення енергії у м'язах. В організмі він фільтрується нирками і виводиться із сечею, але підвищений рівень креатиніну може вказувати на порушення ниркової функції. Чим небезпечне підвищення креатиніну й коли потрібно лабораторно перевірити його кількість аналізом крові – читайте у нашій статті.
Вміст креатиніну залежить від багатьох факторів, зокрема таких як:
- стан нирок;
- стан м'язів і мускулатури;
- вік;
- стать;
- спосіб життя та ін.
Досить часто підвищений рівень цієї сполуки виявляється випадково, коли пацієнт здає кров на біохімічний аналіз ("біохімія крові"), ще навіть не маючи тривожних симптомів. Але за вже наявних проблем з нирками аналіз крові на креатинін здається окремо, щоб контролювати ефективність лікування.
Причини та симптоми підвищення креатиніну
З крові креатинін виводиться нирками, вільно фільтруючись у ниркових клубочках і не всмоктуючись у канальці. Але у разі зниження швидкості клубочкової фільтрації (ШКФ) речовина надходить назад у кровотік і починає накопичуватися в крові, де її можна визначити лабораторно.
Організм не може "нейтралізувати" високий креатинін самостійно – він може лише поступово виводити його. Але якщо виникають проблеми з виведенням – починається токсичний вплив креатиніну на весь організм. За дуже високих рівнів цієї речовини призначається процедура очищення крові, щоб уникнути токсичного руйнування внутрішніх органів.
Основні причини підвищення креатиніну:
- захворювання нирок – гостра чи хронічна ниркова недостатність (ГНН / ХНН), гострий чи хронічний гломерулонефрит, пієлонефрит, сечокам'яна хвороба (СКХ) та ін.;
- різні м'язові пошкодження, дистрофія м'язів, голодування, м'язові хвороби (міотонія, аміотонія), значні опіки, рабдоміоліз (аномальний розпад м'язів) – при руйнуванні м'язів вивільняється та циркулює у крові "зайвий" креатинін, який не можуть вивести нирки;
- прийом деяких лікарських препаратів, таких як аскорбінова кислота (вітамін С), барбітурати, стероїди, аміноглікозидні антибіотики, антигіпертензивні засоби ("від тиску"), протидіабетичні ліки та ін.;
- аутоімунні захворювання;
- цукровий діабет;
- деякі бактеріальні та вірусні інфекції (зокрема COVID-19 з ускладненням у вигляді пошкодження мікросудин у нирках);
- гіпертиреоз – захворювання щитовидної залози, її гіперфункція);
- амілоїдоз – порушення обміну білків;
- кишкова непрохідність;
- зневоднення (через зменшення притоку крові до нирок);
- артеріальна гіпертензія (підвищений тиск);
- гігантизм, акромегалія;
- велика кількість м'яса в раціоні, прийом харчових добавок з креатиніном та ін.
Коли кількість цієї речовини в організмі перевищує норму, можливі такі прояви:
- підвищена стомлюваність, слабкість, постійне почуття втоми;
- погіршення апетиту;
- зниження маси тіла;
- сухість шкіри;
- набряки – особливо на обличчі, навколо очей, а також на ногах;
- задишка;
- підвищення артеріального тиску;
- зміна кольору сечі на тлі частого сечовипускання;
- нейропатія (загальні симптоми – м'язова слабкість, порушення координації, чутливості, запаморочення, "дивні" болі без видимих причин, зокрема в попереку, судоми) та ін.
Зниження рівня креатиніну можливе у разі:
- вагітності – у цей період об'єм крові у жінки збільшується майже вдвічі, що посилює фільтрацію і виведення креатиніну з організму: іноді його рівень знижується на 40-50%, особливо у ІІ та ІІІ триместрах;
- гіподинамії – дефіциті фізичної активності. Проте посилені фізичні навантаження спричиняють тимчасове підвищення рівня креатиніну через розпад м'язової тканини. Тому перед здачею крові рекомендується утримуватися від інтенсивної фізичної активності впродовж 2-3 діб.
Що не можна їсти при підвищеному креатиніні?
Рекомендовано виключити або звести до мінімуму міцні м'ясні бульйони, копченості, м'ясо, субпродукти та морепродукти (у них міститься багато пурину, що провокує збільшення рівня сечової кислоти та креатиніну в організмі), сир, мед, алкогольні напої.
Загалом підвищувати креатинін можуть продукти з високим вмістом креатину. Серед м'яса це яловичина, свинина та баранина, а серед риби – оселедець, лосось, тунець. Молоко та сир містять креатин у менших кількостях.
М'ясо, птицю чи рибу бажано їсти не частіше за три рази на тиждень, обираючи нежирні види. Спершу їх варто злегка відварювати, а після цього – запікати чи тушкувати.
Крім того, за ниркових захворювань, що супроводжуються підвищенням креатиніну, рекомендується:
- пити більше води (якщо немає протипоказань) – вона виводить з організму багато продуктів розпаду, включаючи креатинін;
- зменшити вживання натрію (NaCl, хлорид натрію – кухонна сіль). Надлишок натрію затримує в організмі рідину, що призводить до підвищення артеріального тиску. Підвищення АТ, у свою чергу, може пошкоджувати нирки і погіршувати перебіг їхніх захворювань.
Дбайте про своє здоров'я, допомагайте організмові справлятися з проблемами і не забувайте періодично здавати лабораторні аналізи "для профілактики"!