Сенсація від істориків: класик світової педагогіки Януш Корчак півтора роки жив та працював на Рівненщині

616 0

Ми у соцмережах:

Сенсація від істориків: класик світової педагогіки Януш Корчак півтора роки жив та працював на Рівненщині

Маємо чим пишатися, бо одна з кращих книг світової педагогіки ''Як любити дитину'' відомого польського письменника, педагога та лікаря Януша Корчака , який під час Першої Світової війни проходив військову службу на Рівненщині, принаймні перша її частина, була написана у нашому краї.

- Однією з програм Історичного товариства міста Рівного є пошук, і повернення до рівненської історії, забутих імен видатних особистостей, життя яких було пов'язане з нашим краєм. Остання наша знахідка має усі ознаки правдивої сенсації, -  повідомив РВ історик та дослідник Ігор Солоненко. -   Ім'я класика світової педагогіки Януша Корчака, відоме кожному освітянину, на жаль, про його півторарічне перебування у Рівному та на Рівненщині, невідомо нікому. Сьогодні ми виправляємо цю прикру несправедливість. Вітаємо усіх рівнян з поверненням Януша Корчака до історії міста Рівного . Наступного року світова громадськість широко відзначатиме 80 річницю від часу трагічної загибелі Януша Корчака у концтаборі Треблінка. Це відкриття надає право рівнянам також активно долучитися до відзначення цієї події.

Я́нуш Ко́рчак, справжнє ім'я Генрик Гольдшмідт, відомий також як Старий Лікар або Пан Лікар,  польський лікар, педагог, письменник, публіцист, громадський діяч єврейського походження, офіцер російської та польської армій. Загинув у німецькому таборі смерті в 1942 році.

Ігор Солоненко розповів, що на початку Першої світової війни, мешканець Варшави, і підданий Російської імперії, Януш Корчак, був мобілізований до Російської імператорської армії у якості військового лікаря. Невдовзі, Варшава, і усе Царство Польське були окуповані німецькою армією.


Військовий потяг з мобілізованим лейтенантом Ґольдшмідтом був відправлений до Волині.

Невдовзі він прибув на залізничний вокзал станції Ровно, повітового міста Волинської губернії.

Місцем призначення Януша Корчака стала медична служба 8-ї армії генерала Самсонова, та військовий госпіталь у Рівному.Раніше, Рівненщина була знайома Корчакові лише з книг Юзефа Ігнація Крашевського, які він прочитав ще замолоду.


Місцем розміщення військового госпіталю, у якому Корчак служив на посаді молодшого командира (заступника начальника госпіталю) був палац князів Любомирських у Рівному.

На той час, на фронті тривали важкі позиційні бої, і роботи у ''старого доктора'' вистачало. Це прізвисько, яке з'явилося у Корчака ще під час служби у Російсько-японській війні, свідчило про неабиякий його професійний авторитет.

Пізніше, лейтенант Ґольдшмідт, підвищений до військового звання капітана, отримує призначення на посаду начальника військово-польового госпіталю, дислокованого у селі Глибочок, неподалік від Губкова.

У вільний від військової служби час, Януш Корчак (за фахом педіатр) лікував дітей із довколишніх сіл, подорожував на оглядини руїн Губківського замку, та почав писати свою найвідомішу книгу ''Як любити дитину''. Можемо пишатися тим, що її перша частина, написана саме у нас.


ПОВІДОМЛЯЙТЕ СВОЇ НОВИНИ В РЕДАКЦІЮ "РІВНЕ ВЕЧІРНЄ": Тел./Viber/Telegram: +380673625686

Читайте також