Сімейний лікар повинен…

1510 0

В Україні по-новому запрацювала первинна медична допомога. Центри ПМСД, амбулаторії уже з цього місяця отримуватимуть гроші з держбюджету відповідно до кількості пацієнтів, які уклали з їхніми лікарями декларації. Днями у МОЗ пояснили, який перелік послуг ці заклади повинні надавати пацієнтам безкоштовно та які зобов’язання у лікарів перед пацієнтами.

Педіатри, сімейні лікарі та терапевти зобов’язані спостерігати за здоров’ям тих, хто підписав з ними декларації, ставити діагнози та лікувати найбільш поширені хвороби, травми, отруєння. За потреби ваш лікар дасть направлення до фахівця вторинної чи третинної допомоги — лора, ендокринолога, хірурга тощо або консультуватиметься з ним щодо вашого лікування. Рецепти на ліки, в тому числі за програмою «Доступні ліки», також виписуватиме ваш лікар.

На рівні первинної меддопомоги у пакет безплатних послуг входять такі аналізи і дослідження: загальний аналіз крові з лейкоцитарною формулою, загальний аналіз сечі, глюкоза крові, загальний холестерин, вимірювання артеріального тиску, електрокардіограма, швидкі тести на вагітність, тропонін, ВІЛ та вірусні гепатити. Інші дослідження та аналізи виконуються за направленням вашого лікаря у закладах спеціалізованої допомоги.

Важливою буде роль вашого лікаря у запобіганні хворобам. Він має вчасно виявляти ризики для здоров’я, консультувати, як поступово звільнитись від згубних звичок, де знайти додаткову допомогу і як перейти до здорового способу життя.

Сімейний лікар або терапевт за бажанням вагітної може вести неускладнену вагітність та взяти вагітну на облік до 12 тижнів. Коли є потреба або вимагає протокол, він направить вагітну до акушера-гінеколога. Лікар первинки має розказати, як діяти вагітній і дорослим членам родини, що мешкають з нею, при наближенні пологів. А у потрібний час має направити до пологового будинку.

Після народження дитини педіатр або сімейний лікар має проводити планові обов’язкові огляди, навіть коли дитина здорова: 10 оглядів лікаря і 6 оглядів медсестри у перший рік, 2 огляди в два роки і 1 огляд у три роки. Ваш лікар має стежити за вакцинацією вашої дитини і вас за календарем щеплень.

Держава закуповує вакцини проти туберкульозу, поліомієліту, дифтерії, кашлюка, правця, кору, гепатиту В, гемофільної інфекції, краснухи, епідемічного паротиту.

Невідкладну допомогу при гострих станах і раптовому погіршенні стану здоров'я надаватиме медзаклад. У компетенції лікаря первинки також окремі послуги паліативної допомоги — спостереження та оцінка стану тяжкохворого пацієнта, виписування рецептів для лікування больового синдрому.

Ваш лікар видаватиме потрібну довідку, листок непрацездатності, направлення для проходження медико-соціальної експертизи тощо. Лікар самостіи?но визначатиме необхідність візиту до пацієнта додому, залежно від медичних показів. Він може дати поради щодо полегшення стану по телефону, а пізніше, під час прийому у закладі, направити на аналізи та дослідження, уточнити діагноз та призначити необхідне лікування. Ваш лікар також може викликати екстрену допомогу до хворого, якщо буде така необхідність. 


ПОВІДОМЛЯЙТЕ СВОЇ НОВИНИ В РЕДАКЦІЮ "РІВНЕ ВЕЧІРНЄ": Тел./Viber/Telegram: +380673625686

Коментарі (всі коментарі проходять модерацію)

Залиште вiдповiдь

Читайте також