З 2015-го на розі вулиць Гагаріна та Костромської у Рівному будують житловий комплекс «Рівненська брама». Перші два під'їзди мали би здати ще місяць тому, кілька інших тільки починають зводити, проте роботи затягуються. Виною — суперечка між власниками забудови, хмельницькими бізнесменами.
Віталій Мельничук, пайовик «Рівненської брами»:
— Ми, хто купив квартири «Рівненської брами», розбираємося у конфлікті більше року, відколи почалися проблеми з будівництвом. Фактично за «Градобуд-Рівне», «Рівненською брамою» та UBC стоять одні і ті ж персони. І вони грають у маскарад. У нас відчуття, що нас хочуть «кинути». Юрій Таран, який є директором UBC, співвласником «Рівненської брами» та «Градобуд-Рівне» подає до суду сам на себе, щоб розірвати договір між двома останніми компаніями. Наші юристи зазначили, що це може обернутися погано для нас — кооператив залишиться без майнових прав, а все збудоване перейде «Градобуду». Минулого тижня ми збирали пайовиків і просили Юрія Тарана надати нам будь-які пояснення. Ми йому телефонували, проте якихось чітких коментарів, чому він намагається розірвати договір, він так і не дав. Він сказав, що це його стратегічний хід і він не зобов'язаний перед нами звітувати. Правда, заявив, що він таким чином хоче відсіяти неоплачені квартири, які, за його словами, були роздаровані Андрієм Савчуком (директором та співвласником «Рівненської брами» — Ред.). Проте кому дарував і які квартири — не розголошує, мовляв, не наша справа. Але ми проконсультувалися в юристів: Таран міг би безпосередньо подати позови на всіх власників цих неоплачених квартир, а не на розірвання договору з кооперативом. Можливо, так просто затягують процес здачі будинку в експлуатацію. А коли розірвуть договір, створять ще якусь фірму, наприклад «Рівненська брама 1», підпишуть договір цесії з нею і вона набуде всіх прав на майно «Градобуду». Ця схема подібна до тієї, в яку потрапили пайовики «Золотої підкови» на Ювілейному. Новий інвестор розпочне продавати наші квартири, а нам залишиться тільки судитися з директором кооперативу, на якому нічого немає — ні майна, ні коштів. На рахунку «Рівненської брами» — нулі. Юрій Таран сам казав, що заводив кошти на будівництво через якусь «ліву» фірму. За його словами, нині будівництво він фінансує зі своєї кишені. До речі, договори пайової участі є дуже різними. Є пайовики, які вже сплатили стовідсотково, — хто через банк, хто готівкою. Є люди, які мають розтермінування платежів, є ті, хто половину суми сплатив уже, а половину віддадуть, коли будинок буде здано в експлуатацію. Вартість квадратного метра була близько 8-9 тисяч доларів. Компанія, коли почали продаж квартир, мала непогану репутацію, тому було досить-таки заманливо. На банерах, у документах було всюди UBC. Всі купилися на логотип, оскільки в Інтернеті можна було знайти інформацію, що це серйозний забудовник.
Володимир Шкодяк, директор та співвласник ДП «Градобуд-Рівне»:
— Пайовики отримають квартири згідно з чинним законодавством. Не знаю, чому вони висловлюють припущення, що залишаться без житла. Можливо, їх до цього підштовхує Андрій Савчук. Усе буде нормально. Більше коментувати не буду — це моя позиція.
Андрій Савчук, директор та співвласник житлового кооперативу «Рівненської брами»:
— Інші співзасновники «Рівненської брами» та «Градобуд-Рівне» хотіли без мого та людей, які купили квартири, відома у Хмельницькому розірвати договір цесії. Це чистої води захоплення. Попри те, що я — співвласник, зі мною не рахуватимуться. У них 66% прав. У Хмельницькому суддя не знала, що на «Рівненській брамі» є матеріали, укладені договори з пайовиками. Справу намагалися подати так, що це дві споріднені фірми, з одними власниками, і одну з них, як непотрібну, намагаються ліквідувати. А фактично, думаю, вони хочуть звільнити місце для іншої компанії, яка заново розпочне продавати ті ж квартири. А нинішніх пайовиків залишили б ні з чим. Люди прийшли б судитися зі мною, директором «Рівненської брами», яка без договору цесії не матиме нічого. «Градобуд-Рівне» не вкладав жодних коштів у будівництво «Рівненської брами». Усе фінансувала остання, в основному за рахунок пайовиків. З близько 900 квартир одинадцяти секцій більше трьох сотень уже продано. Понад 70% з них — не у перших двох чергах, які ми до кінця року сподіваємося здати в експлуатацію. З договорами пайової участі, якщо суд розірве договір про цесію, пайовики не зможуть отримати квартири. Будівництво призупиняли на вісім місяців, коли ДАБІ анулювала декларації і мені довелося робити експертизу проекту цілісного комплексу. А конфлікт з іншими власниками «Рівненської брами» у мене розпочався навесні. У березні я вигнав підрядника, якого вони нав'язували. Він заводив кооператив у незрозумілі борги: виставляв рахунки вищі, аніж насправді було виконано робіт. Коли розпочалися непорозуміння, затримка здачі черг, кількість охочих придбати житло впала. Тільки з травня «Градобуд-Рівне» почав якісь кошти давати у будівництво.