Сквер над Устею: для чого стільки парканів?

1217 2

Ми у соцмережах:

Сквер над Устею: для чого стільки парканів?

Сквер на вулиці Набережній у Рівному, що затиснутий між Устею, продуктовим ринком та проспектом Миру, розпочнуть реконструювати вже цього року. Проте до розробленого ще два роки тому проекту вже є зауваження.

Проектно-кошторисну документацію на реконструкцію скверу на Набережній розробляло рівненське товариство «МБЛ Компані», яке належить члену містобудівної ради Рівного Роману Літвінчуку. За роботу у 2017 році товариство отримало з міського бюджету 198 тис. грн. Роботи мали стартувати у 2018 році, проте їх не розпочали, оскільки місто не виділило коштів. У серпні цього року міське управління ЖКГ замовило коригування проекту в «МБЛ Компані», доплативши товариству ще 64 тис. грн.

Якщо у 2017 році, згідно з проектом, реконструкція скверу мала обійтися у 19 млн грн, то після змін у 2019-му подорожчала до 23,4 млн грн. За описом проект наче й непоганий, проте, вважають рівненські урбаністи, він застарілий і не відображає ні сучасних тенденцій, ні взагалі потреб рівнян.

Олена Пінчук

Олена Пінчук, координаторка ініціативної групи «Рівне — місто дружнє до дитини», звернула увагу на деталі:

— Набережна — важливий рекреаційний ресурс для будь-якого міста. Якщо грамотно підійти до її облаштування, то вона стає популярним місцем відпочинку і навіть візиткою міста. Натомість проект, який розробили для Рівного, більш такого радянського зразка, тому що він взагалі не враховує сучасних тенденцій розбудови набережної.

Я переглянула чимало набережних у Польщі — там концептуально зовсім інші підходи, ніж у цьому проекті. Окрім того, потрібно було взяти всю набережну в Рівному: від Басівкутського озера і аж до Литовської — і хоча б ескізно продумати, якою вона повинна бути, як має далі розвиватися, а лише після цього братися за окремий її шматок. Потрібно було провести архітектурний конкурс на якесь хороше та цікаве рішення, адже це важлива для міста зона.

Сквер розташований у місці, де досить інтенсивний трафік людей, зокрема, з ринку до залізничного вокзалу. Потреби цих людей потрібно враховувати, думати, якою дорогою вони ходять, що їм потрібно на набережній. А цього у проекті немає. Наприклад, за проектом, просто відремонтують деякі доріжки, які вже є, та зроблять деякі накручені доріжки для прогулянок. У сквері є дуже багато витоптаних доріжок — з тієї причини, що людям незручно ходити тими, які були заасфальтовані колись. Якщо такий транзит не врахувати, люди потім знову почнуть ходити через газон.

Також проект передбачає різні майданчики: і спортивні, й дитячі, і для собак, і для кованих фігур. Можливо, не варто в одному місці робити все, щоб не виникло перенасичення функціями. Наприклад, майданчик для вигулу собак можна було б зробити в іншій частині набережної. Окрім того, зважаючи, що сквер — це місце, куди приходитимуть багато людей, потрібно передбачити там не типовий дитячий майданчик, який ставлять у дворах багатоповерхівок, а якийсь якісний і цікавий дитячий простір для дітей різного віку. А у розробленому проекті використали традиційні елементи: яскравих кольорів гойдалки, гірки і т.п., які орієнтовані на дітей дошкільного віку.

Також я не розумію, для чого у сквері передбачили таку велику кількість парканів. Навіть дитячий майданчик хочуть обгородити парканом, який ставлять вздовж доріг і який потягне сотні тисяч гривень з бюджету. Для чого дітей відгороджувати від зеленої зони? Це ж набережна — діти мають бігати, рухатися. Не зрозуміло, навіщо по всьому тротуару вздовж вулиці Набережної має бути напрямна тактильна плитка. Також передбачили немало клумб з декоративними кущиками, гравійною засипкою. А хто за ними буде доглядати? Краще привести до ладу дерева. Якщо все засадити кущиками і у сквері не буде тіні, то на лавках влітку ніхто сидіти не зможе.

Отаких зауважень багато. Взагалі хороший благоустрій — це справді дорого, але витратити понад 20 млн грн на цей проект реконструкції скверу, як на мене, нераціональний і неправильний підхід. Зрозуміло, що у проекті не все погано. Великий плюс, що він передбачає освітлення скверу, появу додаткових лавочок, але це все одно не буде сучасна набережна.

Із зауваженнями урбаністки директор та власник «МБЛ Компані» Роман Літвінчук не погоджується:

— Вигляд скверу продумували не лише ми, враховували також пропозиції київських архітекторів. У кожної людини є своя думка. Якщо немає думки, то немає і людини. Щодо того, що потрібно було розробити спершу концепцію всієї набережної, то варто зауважити, що частина земель там уже у приватній власності, є також забудова.

Подібну думку має і міський голова Володимир Хомко:

— Мені проект до вподоби. А щодо критики, то що б ми не зробили, все буде не так. Можна провести експеримент: навіть якщо розроблять проект урбаністи, все одно знайдуться люди, які будуть критикувати і яким він не буде подобатися. Немає такого об’єкта у Рівному, яким би всі були задоволені.

Торги на реконструкцію скверу вже провели. На них подалися три товариства: «Фірма Опорядрембуд», «Прогрес Девелопмент Компані» та «Будівельна компанія Случ». Найнижчу ціну під час аукціону запропонував «Опорядрембуд» — 19,15 млн грн. Проте тендерний комітет відхилив пропозицію учасника, знайшовши декілька зауважень до документації. Відмовили також і «Прогрес Девелопмент Компані», що збиралося відремонтувати сквер за 20,3 млн грн. 25 вересня управління капітального будівництва підписало договір із найдорожчим учасником торгів — «Будівельною компанією Случ», який погодився до 21 серпня 2020 року відремонтувати сквер за 22,3 млн грн. На цей рік, як передбачено у договорі, «Случ» має зробити два із семи етапів проекту, зокрема — електроосвітлення. До кінця року за роботи товариство зможе отримати 416,8 тис. грн, в тому числі 125 тис. грн авансу з міського бюджету Рівного.

«БК Случ» було зареєстровано у 2014 році на Житомирщині. Належить воно гощанцю Сергію Бондарцю, який свого часу був директором ПП «Інформаційно-консалтингова група». Останнє підприємство зареєстровано на Вадима Сака, людину, що фігурує у фірмах бізнесмена Юрія Фалка та є його шваґром. Окрім того, як показує портал «Clarity Project», у документах, які подавав «Случ» на тендери, фігурували спільні номери телефонів та електронна пошта з «Укрбудреммонтаж Інжиніринг» та «Стиль-Декор», які цього року Антимонопольний комітет звинуватив у змові.

Алла САДОВНИК.


ПОВІДОМЛЯЙТЕ СВОЇ НОВИНИ В РЕДАКЦІЮ "РІВНЕ ВЕЧІРНЄ": Тел./Viber/Telegram: +380673625686

Читайте також