«Стоматолога» збережуть. Бо символ епохи

1120 3

Ми у соцмережах:

«Стоматолога» збережуть. Бо символ епохи

Скульптура «Змієборця», названа в народі «Стоматологом», що посеред фонтана в центральному парку, схоже, «вижила». Завдяки небайдужим рівнянам, які зчинили бурю невдоволення, дізнавшись про плани міського управління культури, в яких раптом не виявилось місця для цієї скульптури.

Стан скульптури — критичний, навіть якщо її зараз не чіпати, вона простоїть лише декілька років, — цитували чиновники експертів як аргумент того, що неможливо перенести скульптуру. Та й залишати не можна — бо кількатонний бетонний «богатир» знаходиться саме над підземеллями, розкопаними кілька років тому, які мають стати «туристичною родзинкою парку».

Тож вирішили створити робочу групу, обговорити це питання ще раз, щоб знайти «оптимальне інженерне рішення». Перше засідання цієї групи, на яке запросили архітекторів міста, відбулося у п’ятницю. Після його закінчення було повідомлено, що «Змієборець» залишиться центральним елементом архітектурного комплексу «Таємничих підземель Рівного».

Як і планувалось раніше, фігуру перенесуть на 5 метрів праворуч, аби убезпечити відвідувачів підземної частини споруд палацику «На Гірці». Спершу будівельники розберуть постамент богатиря, щоб зрозуміти спосіб його кріплення, а вже після того оберуть метод переміщення. Як варіант, розглянуто ймовірність найняти спеціалізовану організацію, яка має досвід переміщення подібних споруд окремими фрагментами з подальшим скріпленням. Крім того, було озвучено низку ідей щодо модернізації чаші фонтана.

До питання збереження «Змієборця» чиновники та архітектори вирішили повернутися тому, що хоч скульптура і не має мистецької цінності, та має залишитися як символ епохи.

 

Світлана Калько, дослідниця історії Рівного, знайшла такі факти про скульптуру:

— Появою фонтана «Богатир» завдячуємо плану розбудови міського парку в повоєнні роки, який, щоправда, дещо розтягнувся в часі. У 1962 році на місці протитанкового рову, що проліг через увесь парк згори донизу — від нинішнього ресторану «Ліон» до теперішньої вулиці Чорновола — з’явився каскад штучних водойм з фонтанами. Створили його за проектом викладачів Українського інституту інженерів водного господарства (тепер НУВГП). З’явилися перші фонтани — «Дюймовочка», «Кам’яна квітка» (нині зруйнований). Було реконструйовано і центральну частину парку, переплановано алеї. Коли прибрали залишки зруйнованих під час війни будівель, на вільній площі вирішили встановити великий фонтан, що і зробили. Назвали фонтан «Богатир, що бореться зі змієм».

 

1965 р.

Скульптура на високий мистецький рівень не претендувала. Це було щось на кшталт типового проекту, виконали який на замовлення міської влади в місцевих художніх майстернях. Утім, дуже швидко фонтан «Богатир» став місцем зустрічей і побачень закоханих, однією з улюблених декорацій для фотографування. У 1990-і — своєрідним танцювальним майданчиком для дискотек на свіжому повітрі. Особливо, коли згоріла славнозвісна парківська «пательня» (хто пам’ятає). Була навіть традиція серед гостей міста кидати монетку у воду фонтана, аби обов’язково повернутися знову до Рівного.

 

Початок 1970-х років

Певно, не знайдеться в Рівному родини, в чиєму сімейному альбомі немає світлин біля «Богатиря»-«Стоматолога». Невідомо коли з чиєїсь легкої руки названий «Стоматологом» фонтан упродовж 57 років створював мальовничу картинку в центрі парку, даруючи прохолоду в спеку… Власне, фонтана як такого вже немає. Він припинив своє існування, коли почалися розкопки підземелля у парку.


ПОВІДОМЛЯЙТЕ СВОЇ НОВИНИ В РЕДАКЦІЮ "РІВНЕ ВЕЧІРНЄ": Тел./Viber/Telegram: +380673625686

Читайте також