Танк — на Пагорб Слави, а Дундича і Богомолова — на цвинтар

1863 0

Ми у соцмережах:

Танк — на Пагорб Слави, а Дундича і Богомолова — на цвинтар

У Рівному взялися за очищення центру та зелених зон міста від радянського минулого. З вулиці Соборної днями зникла стара самохідна артилерійська установка, яку рівняни прозвали «танчиком на пивзаводі» — її демонтували міські комунальники і перенесли на Пагорб Слави. Надалі — черга за перепохованням двох діячів радянської доби: червоноармійця Михайла Богомолова зі скверу Українських добровольців та більшовика Олеко Дундича, чия могила знаходиться у парку ім. Шевченка. У вівторок це питання розглядали члени міськвиконкому.

Кілька років тому у Рівному уже планували перепоховання, але далі обговорень справа не пішла. Зате місцеві хулігани самі провели «декомунізацію» — у листопаді 2019-го бюст революціонера Дундича позбувся голови, а влітку 2020-го пам’ятник Богомолову хтось пофарбував у рожевий колір. Тепер обидві могили хочуть перенести на Дубенський цвинтар, а «танк» з пивзаводу стане експонатом майбутнього музею.

Наталія Лозовська, керівниця міського управління культури і туризму:

— Перепоховання було запропоновано ще 15 липня торік консультативною радою з питань охорони культурної спадщини при управлінні культури і туризму ОДА. За цей час готувалася документація, було напрацьовано два проєкти рішення на погодження міськвиконкому. Оскільки це об’єкти культурної спадщини, потрібен дозвіл від Міністерства культури та інформаційної політики. Позитивне рішення міськвиконкому якраз є останнім, що нам було потрібно додати до пакета документів, поданих до міністерства. Практично не маємо сумнівів, що у цих похованнях справді покояться рештки Олеко Дундича та Михайла Богомолова, адже є архівні дані, свідчення очевидців. Зрештою, ексгумація все покаже. Дундича двічі перепоховували, перший раз поляки на Грабнику, другий — радянська влада у нинішньому парку ім. Шевченка, якраз навпроти його колишнього штабу. «Танк» з могили Богомолова не переїде на Пагорб Слави, адже він є її частиною — фактично, це надгробок. Тож його також буде перенесено на кладовище.

Окрім цього, ми подали чималий перелік недекомунізованих об’єктів у Рівному на розгляд консультативної ради з питань охорони культурної спадщини при облдержадміністрації. Серед них є не тільки меморіальні дошки (зокрема, Пухову та Медвєдєву), але й штаб-квартира радянського розвідника Кузнєцова, штаб 36-го полку Першої кінної армії, певні елементи на самому Дубенському кладовищі та багато іншого.

Юрій Фаєвський, головний спеціаліст міського управління культури і туризму:

— Та й за християнськими звичаями це буде правильне рішення — тіло людини все ж має спочивати на кладовищі. Тим більше, для перепоховання обрали хороше місце, на «Дубенському» буде легше дбати про благоустрій, доглядати за перенесеними пам’ятниками. В Україні є спеціальна ліцензована організація, яка проводить роботи з перепоховання — це ж йдеться і про дотримання санітарних норм, не тільки етичних. 2018-го у Рівному уже була спроба перепоховати Дундича, але з незалежних від управління культури причин цього не сталося. Нині ж цю ідею підтримують депутати з різних фракцій, управління культури і туризму ОДА, Інститут національної пам’яті. Рівному давно потрібно було це зробити, це було би й історично справедливо, але ми чомусь довго були нерішучими.

Олександр Третяк, міський голова Рівного:

— Артустановка, що розміщувалася в районі пивзаводу, поки буде знаходитися на Пагорбі Слави. І зробити це треба було ще тридцять років тому. Тоді б і війни нинішньої, можливо, не було. Я ще задовго до війни хотів зробити там Парк слави українського воїна.

Віктор Шакирзян, секретар міської ради Рівного:

— На цьому місці буде стояти наша українська техніка, яка захищала Україну від російських окупантів, а радянська САУ — буде чекати створення музею радянської окупації (чи краще сказати, радянського мотлоху) на Пагорбі Слави. І ще одне: всі гармати й танки, що стоять на Пагорбі Слави, розвернемо на Москву.

Олена РАКС.


ПОВІДОМЛЯЙТЕ СВОЇ НОВИНИ В РЕДАКЦІЮ "РІВНЕ ВЕЧІРНЄ": Тел./Viber/Telegram: +380673625686

Читайте також