Вербна неділя: традиції та прикмети

450 0

Ми у соцмережах:

Вербна неділя: традиції та прикмети

Вхід Господній в Єрусалим, або Вербна неділя, цьогоріч відзначається 25 квітня. Це одне з дванадесятих свят, яке присвячено спогаду урочистого в'їзду Ісуса Христа до Єрусалиму.

Вербна неділя залежить від дати Великодня і святкується в шосту неділю Великого посту, рівно за тиждень до Світлого Воскресіння Христового.

У Вербну неділю християни згадують урочистий вхід Ісуса Христа в Єрусалим, описаний у всіх чотирьох Євангеліях. Це сталося після того, як Спаситель воскресив праведного Лазаря (24 квітня – Лазарева субота) і новина про диво розійшлася багатьма містами.

За переказами, Господь в'їжджав у місто верхи на осляті. Народ, зустрічаючи Ісуса, обсипав Його шлях квітами, пальмовими гілками й покладав на дорогу одяг – так зустрічали тільки царів. Однак Спаситель ішов до Єрусалиму не для земної влади, а на мученицьку смерть задля спокути людських гріхів.

Гілочками верби замінили пальмове віття в країнах, де це дерево не росте. Адже верба першою розпускається ранньою весною і, крім того, є символом оновлення, чеснот і нового життя.

Святкування починається напередодні, увечері в суботу. У храмах служать всенічну, а потім утреню, на якій читається особлива молитва і освячують гілочки верби.

Церковні обряди Лазаревої суботи та Вербної неділі переплелися з народними традиціями, прикметами та повір’ями.

У православних християн прийнято зберігати освячену вербу за іконами до наступної Вербної неділі. За повір'ям, вона захищає оселю від негараздів і дарує здоров'я її господарям.

У деяких регіонах України зберігся старовинний звичай висаджувати частину гілочок верби на городі або в полі відразу після освячення, "щоб росла Богові на славу, а людям на вжиток".

Також існує традиція злегка бити одне одного освяченою вербою зі словами: "Не я б'ю, верба б'є!". Вважається, що такий ритуал дарує здоров'я і добробут. Окрім того, для оздоровлення прийнято з'їдати дев'ять вербових бруньок.

У Вербну неділю не можна відмовляти в проханнях, фізично працювати, виконувати хатню роботу: прибирати, шити, готувати. Віддаватися гучним розвагам, відвідувати розважальні заклади, вживати алкоголь. На Вербну неділю дозволено вживати рибу, а також невелику кількість вина.

Вербна неділя є своєрідним перепочинком у Великий піст, перед труднощами й випробуваннями Страсного тижня, який неодмінно закінчиться дивом Господнім — воскресінням Ісуса Христа.

Прикмети на Вербну неділю

  • Гарна погода – до врожаю фруктів.
  • Вітряно – літо буде прохолодним.
  • Раптово вдарив мороз – до неврожаю пшениці.
  • Посадити або пересадити кімнатну квітку на Вербну неділю – до добробуту. Якщо буде добре рости – до прибутку, зів'яне – до збитків.
  • Дівчині, яка хоче швидше вийти заміж, до світанку потрібно наламати гілок молодої верби, покласти біля ліжка та протягом дня думати про кохану людину.
  • Щоб справа вдалася, потрібно з'їсти кілька бруньок верби, освяченої у Вербну неділю.
  • У давнину цього дня заміжні жінки й дівчата ходили у хустках, адже було заборонено розчісувати волосся, інакше будуть неприємності.


ПОВІДОМЛЯЙТЕ СВОЇ НОВИНИ В РЕДАКЦІЮ "РІВНЕ ВЕЧІРНЄ": Тел./Viber/Telegram: +380673625686

Читайте також