Як живуть лебеді в Нобельському парку на Рівненщині

665 0

Ми у соцмережах:

Як живуть лебеді в Нобельському парку на Рівненщині

П'ять лебединих сімей облікували у листопаді в Нобельському національному природному парку на півночі Рівненщині. Це приблизно 30 птахів.

Старший науковий співробітник науково-дослідного відділу Іван Зубкович повідомив Суспільному, що у  листопаді у лебедів-шипунів завершується період зимової кочівлі, але він припустив, що частина лебедів залишиться на грудень-лютий у Нобельському парку.

Так було й торік, коли тепла осінь і м'яка зима дезорієнтувала птахів, але раптові сильні морози стали для них природною пасткою.

Лебеді-шипуни — це кочівники і зазвичай до листопада перелітають на комфортніші для зимівлі водойми. Тиждень тому співробітник науково-дослідного відділу Нобельського національного природного парку Іван Зубкович бачив, як майже 30 птахів ще плавали на річці Прип'ять, озерах Нобель та Острівське.

Відео Івана Зубковича, відзняте під час облікування лебедів-шипунів у листопаді

Співробітник Нобельського національного природного парку припустив, що частина облікованих лебедів-шипунів може залишитися тут на зимівлю.

- Теплі осені і м'які зими є оманливими для лебедів і не всі відлітають. Вони зимують, найчастіше на річці Прип'ять, бо вона широка, глибока і повністю замерзає лише у сильні морози. Навіть в січні можна побачити, як вони там плавають, — сказав Іван Зубкович.

Він зауважив, що у річках та озерах Нобельського нацпарку достатньо їжі для лебедів взимку, ще й місцеві їх підгодовують. Тож небезпеки для птахів немає, поки водойму не скує крига.

- Торік зимували по одній сім'ї на озерах Липинське і Острівське. Спочатку було тепло, ще й з відлигами, а 20-26 січня взялися морози, скували повністю всі водойми і не було де лебедям плавати. На Острівському тоді загинули один чи два птахи з сім'ї, де було шестеро. Найбільш вразливі сірі, молодняк. Для них це перша зима і вони навіть не знають, як себе поводити. Плавають до кінця, а як 25-30° морозу — не можуть вилізти і потрапляють у пастку природи, а далі хижаки вступають в свою справу, наприклад, лисиці, вбивають і з'їдають безпомічного птаха, пояснив Іван Зубкович.

Озеро Острівське. Довжина водойми — 2 км, глибина — 7 м. Живиться підземними водами, взимку замерзає. Розташоване поблищу села Острівськ, посередині озера є острів. 

Співробітник науково-дослідного відділу зауважив, що працівники Нобельського національного природного парку наглядають за лебедями, які залишилися тут на зимівлю.

- Коли вдарили сильні морози — ми втручаємося, де самі бачимо, або реагуємо, коли телефонують місцеві і повідомляють місце, де замерзають лебеді. Так торік врятували чотирьох лебедів. Одного на озері Липинське, там єгері саме ходили і випадково побачили, повідомили нам. І директор Нацпарку відправляв його на Рівне в зоопарк, це було в лютому. І також трьох лебедів було врятовано на озері Острівське. І вони зимували в місцевих у хліві, повідомив Іван Зубкович.

Він також додав, що орнітолог окільцював врятованих лебедів і в березні, коли відступили морози, місцеві випустили їх на волю. Завдяки позначці вдалося відстежити, що один із цих птахів залишився в нацпарку й далі плавав на озері Липинське.


Нобельський національний природний парк має 11 озер та п'ять річок і займає 25 тисяч гектарів. Таку площу працівникам одразу не охопити. Тож вони, як і торік, будуть вдячні місцевим за допомогу.

- Коли вдарять великі морози і побачите лебедів — повідомляйте працівникам нацпарку. Телефон наш є в соцмережах, електронна пошта вказана, можна фотографувати, вказувати координати — і ми будемо реагувати,співробітник науково-дослідного відділу Нобельського національного природного парку.

Одним з найпопулярніших масових місць для зимівлі лебедів є водосховище біля Острога на межі Рівненщини й Хмельниччини. Його воду використовують для охолодження реакторів Хмельницької АЕС і взимку її температура сягає 7° тепла. Через цю особливість сюди й злітаються птахи, а лебедина зимівля приваблює туристів. 

 


ПОВІДОМЛЯЙТЕ СВОЇ НОВИНИ В РЕДАКЦІЮ "РІВНЕ ВЕЧІРНЄ": Тел./Viber/Telegram: +380673625686

Читайте також