Замість урочистої лінійки у Рівному — урок на планшеті

865 0

Ми у соцмережах:

Цьогорічне 1 вересня — без урочистостей і квітів. Фото з архіву

Цього року до шкіл Рівного підуть 3006 першокласників. Але 1 вересня не буде урочистих шкільних лінійок та гучних святкувань. Через війну та пов’язані з нею заходи безпеки. Щоб у початок навчального року ворог не повторив масоване ракетне «привітання», як це було на День Незалежності, військові наполегливо рекомендують утриматися від будь-яких масових заходів — не варто зайвий раз ризикувати.

Яким же буде саме навчання? У Рівному чиновники вирішили почати рік дистанційно — тобто без сидіння за партами. Адже не у всіх школах готові укриття. А далі буде видно по ситуації, й навчання може відрізнятися залежно від закладу. Десь більшість учнів «сидітимуть» у ноутбуках та смартфонах, а десь зможуть відвідувати звичні класи, але у дві зміни.

Місяць тому батьків опитували, яку форму навчання вони б обрали — очну чи дистанційну? Тоді думки розділилися майже навпіл: лише 52% хотіли повернути дітей до школи. Нині знову взялися переопитувати батьків. Чиновники кажуть, що після того, як почали ремонт в укриттях, все більше рівнян змінюють думку і готові відпустити дитину до школи.

Богдан Турович, начальник міського управління освіти:

— Навчальний процес у Рівному почнеться 1 вересня. Стартуємо дистанційно, це рекомендація Міністерства освіти, бо то питання безпеки. Є певні негативні очікування, як себе поведе країна-агресор... Перші уроки — про безпеку дітей та про героїзм України.

Коли почнеться очне навчання? Залежно від готовності укриттів. У закладах освіти міста зараз тривають ремонтні роботи у сховищах та укриттях, щоб можна було відновити навчання в очному форматі для якомога більшої кількості учнів. Відсоток готовності назвати не можу, він постійно змінюється. Ключові речі, які прописані в рекомендаціях ДСНС до укриттів: вентиляція, наявність санвузлів, освітлення, входи-виходи (їх має бути мінімум два). В нас є три заклади, які не мають навіть найпростіших укриттів — це ліцей № 1, ліцеї «Елітар» та «Лідер». Але вихід знайшли: учні двох останніх під час тривог можуть перейти до укриття дитячого садка № 47, а учні ліцею № 1– до сховища в художній школі. На обох об’єктах нині тривають ремонтні роботи.

Що треба мати дитині з собою в укритті у школі? Рекомендації такі: покласти запас питної води 0,5 л, якесь печиво чи перекус, обов’язково персональні дані дитини — можуть бути нашиті на одязі чи як бирка на рюкзачку або бейдж. Однозначно, в перші дні будуть навчання з евакуації, щоб довести процес до автоматизму. Бо від початку повітряної тривоги є до 10 хвилин, щоб переміститися в укриття...

Формат навчання кожна школа визначатиме індивідуально. Це залежить від укриття, кількості бажаючих навчатися очно або дистанційно, кількості дітей за межами України. Нині за кордоном перебуває близько 3600 школярів — 11–12% від загальної кількості учнів. Нас запитують, як один викладач проводитиме навчання очно та дистанційно? Є варіанти. Наприклад, вчитель може певний час працювати з класом очно — нехай це буде півгодини, а решту 15 хвилин зможе дистанційно працювати. Якщо на паралелі є два вчителі, то один може вести очно, інший дистанційно.

Є проблема з підручниками для 5 класу, але на освітянському форумі в Києві досягли домовленості з ЮНІСЕФ, що вони беруть на себе зобов’язання надрукувати примірники. Електронні варіанти підручників є всі.

Щодо навчання під час опалювального сезону, то давайте до нього ще доживемо. На сьогодні все виглядає так, що все буде добре.

Людмила Радчук, депутатка міської ради:

— Чому виникла така затримка з укриттями? Думали, що буде набагато простіше — просто побілити і все. Але треба замінювати труби, крани, вентилі. І трішечки затягнула процес закупівля вентиляційних систем, обладнання немає в такій кількості. Підвали — це сирість, тому довго не просихає штукатурка. Так само сантехніка — практично в жодній школі в підвальних приміщеннях туалетів не було. А буває, залили стяжку, приходимо на ранок — а там тече вода, й треба все зупиняти і замінювати труби... Однак в більшості шкіл роботи ідуть швидко. Хочу запевнити всіх батьків, що очне навчання точно буде для всіх, хто хотів. Краще трошки зачекати і зробити добре, ніж поспіхом відкриватися.

Кількість дітей, які можуть одночасно перебувати в закладі, залежить від розміру укриття — з розрахунку 0,6 м2 на одну особу. Коли ремонти завершаться, буде відома місткість. Для чого влітку і проводили опитування — щоб хоч якось прогнозувати кількість учнів на очній формі навчання. Нині в школах переопитують батьків, але примусу немає. Якщо ви чи дитина боїтеся, маєте право навчатися дистанційно.

Марина Кузмічова, профільна заступниця міського голови, днями написала у фейсбуці:

— Очне навчання у закладі розпочнеться лише після прийому укриття відповідною комісією з представником ДСНС. Далі районна військова цивільна адміністрація надає дозвіл про відновлення очного навчання, керуючись актом комісії та відповідним листом від закладу. Всі директори закладів освіти зобов’язані повідомити батьків про готовність укриття і організувати огляд для всіх бажаючих батьків. У разі неготовності укриття до 1 вересня, навчальний процес почнеться й триватиме дистанційно до моменту завершення ремонтних робіт та отримання дозволу.

Педагогічна рада школи приймає рішення про форми та моделі навчання. Класні керівники завчасно — на батьківських зборах — повідомляють батьків про рішення педагогічної ради.

Пропонуються такі форми навчання: очне; дистанційне; змішана форма навчання — поєднання очної з дистанційною формою навчання у різних пропорціях (вибір предметів, котрі читатимуть очно або дистанційно; навчання тиждень через тиждень або ділення тижня); сімейна форма навчання — організацію освітнього процесу беруть на себе батьки, підтверджуючи свій вибір заявою.

Оцінювання дитини відбуватиметься посеместрово; екстернат — учні опановують матеріал самостійно та віддалено. Знання оцінюються в школі під час щорічної атестації. Сімейна форма навчання та екстернат пропонується тим учням, що навчаються закордоном у місцевих школах, але бажають продовжити навчання і в своїй школі в Україні. Якщо ж дитина за кордоном не відвідує заклад освіти, — пропонуємо дистанційну форму навчання. Такими формами навчання можуть скористатися і діти, котрі знаходяться в Україні, за заявою батьків з обґрунтуванням.

Закладам освіти доведеться працювати у декілька змін. Причини дві: квадратура укриття, від якої залежить кількість учнів, що одночасно можуть перебувати у закладі освіти. Якщо укриття дозволяє розмістити всіх учнів та вчителів у школі, все одно допускається поділ на зміни або використання змішаної форми навчання для зменшення кількості дітей, які перебувають у закладі освіти одночасно. Форми і моделі навчання можуть змінюватися у закладі освіти залежно від тих викликів, котрі ми будемо мати, або якщо змінюватиметься кількість учнів тієї чи іншої форми навчання.

Звертаюсь до всіх батьків з проханням проявляти толерантність та терпимість. Війна. Ми пропрацьовуємо можливі варіанти навчання, враховуючи безпекову складову, рекомендації МОН і ваш вибір.

Ольга Тимощук, директорка рівненського ліцею № 3:

— Цього року наша школа мала б відкривати свої двері в 115-те, але зараз, на жаль, не до святкувань. Навчання з 1 вересня розпочнемо дистанційно, адже в пріоритеті — безпека дітей. Укриття зможе прийняти всього сто осіб. Урочистої лінійки не буде. Цього року у нас 45 першокласників, це два класи: «Інтелект України» та «Нова українська школа». Спеціально для них та для їхніх батьків ми уже провели екскурсію школою, показали класи та познайомили з вчителями, щоб діти потім розуміли, хто проводитиме уроки онлайн, планували навіть запросити аніматора. Одинадцятикласники власноруч підготували для першачків невеликі подарунки, щоб початок навчання все-таки приємно запам’ятався. Першим уроком буде «Історія нескорених» — про тих, хто захищає нашу країну від окупантів. Зокрема, розповімо і про нашого випускника Євгена Захоженка, який ще у перші дні російського вторгнення пішов до лав ЗСУ і загинув у бою під Харковом. Розкажемо також і про безпеку дітей під час війни.

Лариса Синяк, директорка рівненського ліцею № 11:

— Наразі ми розпочинаємо навчальний рік у дистанційній формі навчання. Класні керівники і вчителі зустрілися з учнями та їхніми батьками в неформальній обстановці. Першокласників у нас цього року 130 — це чотири класи. У шкільному укритті триває ремонт, але про його повну готовність можна буде говорити лише тоді, коли по завершенні ремонтних робіт його огляне відповідна комісія та складе акт. Результати опитування батьків по нашій школі практично не відрізняються від загальноміських: половина хоче, щоби діти навчалися онлайн. Але в подальшому не відкидаємо ідею змішаної форми, з навчанням позмінно. Все буде залежати від ситуації.

Олена РАКС.


ПОВІДОМЛЯЙТЕ СВОЇ НОВИНИ В РЕДАКЦІЮ "РІВНЕ ВЕЧІРНЄ": Тел./Viber/Telegram: +380673625686

Читайте також