Про два ракетних удари по торгово-розважальному центру «Амстор» в Кременчуці говорить весь світ. Оскільки у той час в закладі були люди, то кількість жертв уже перевалила за два десятки. Ця подія стала холодним душем для мешканців західних областей, зокрема й Рівненщини. Адже люди у нас розслабилися, до цього часу мало хто всерйоз зважав на ракетні удари росіян. Не поспішали закриватися й власники магазинів, сигнали тривоги для яких лише шкодять торгівлі. Тому не виключено, що схожий ракетний удар по, наприклад, найбільшому рівненському торговому центру «Екватор» може призвести до подібних наслідків.
Віктор Прусак, керівник ТЦ «Екватор»:
— Коли влада оголошує сигнал повітряної тривоги, то ми транслюємо його всередині торгового центру через колонки. Звучання цього сигналу означає, що люди мають якнайшвидше покинути торговий центр. Однак наш заклад великий, тому люди виходять повільно. Зараз напрацьовуються шляхи того, як пришвидшити цей процес.
Олександр Оверчук, директор ТЦ «Злата плаза»:
— У нас все відбувається відповідно до інструкції. Коли подається сигнал повітряної тривоги, то йде оповіщення по нашому торговому центру: «Увага, увага, повітряна тривога!». Всіх відвідувачів просимо зберігати спокій та залишити будівлю ТЦ. Відвідувачам повідомляють, що найближче укриття знаходиться на вулиці 16 Липня. Проводиться не лише евакуація відвідувачів, але й продавців та всього персоналу. Якщо ви буваєте в нашому торговому центрі, то могли помітити, що у нас висять повідомлення з маршрутами до найближчих бомбосховищ, які знаходяться на вулиці 16 Липня та в будівлі колишнього головпоштамту.
Щодо супермаркету «Сільпо», який знаходиться на цокольному поверсі. Коли оголошується сигнал повітряної тривоги, то охоронці стоять на дверях і стежать, щоб не заходили нові відвідувачі. Ті люди, які уже в супермаркеті, повинні швидко розрахуватися на касі та покинути заклад.
Загалом у нас цей процес уже давно напрацьований. Спочатку бувало, що люди скаржилися на те, що ми просимо їх покинути приміщення. Однак зараз жодних скарг не надходить. Думаю, після випадку в Полтавській області скарг узагалі не буде. Хоча зауважу, що з початку війни кількість покупців у нашому торговому центрі знизилася. Однак усі розуміють, що в населення зараз зменшилася купівельна спроможність.
Сергій Подолін, перший заступник голови Рівненської ОВА:
— Коли подається сигнал повітряної тривоги, то торговий центр має миттєво закриватися, а відвідувачі мають його терміново покинути. Люди мають рухатися до найближчих сховищ. Під час повітряної тривоги покупці перебувати у приміщенні торгового центру не мають права. Відповідне рішення нашої Ради оборони області уже давно було ухвалено та доведено до керівництва торгових центрів. Адже наш основний пріоритет — це зберегти життя людей. Десь погоджуюсь, що у нас люди розслабилися. Однак після нещодавніх подій громадяни мають зрозуміти важливість таких кроків. Зі свого боку, обласна військова адміністрація посилить роботу в цьому напрямку.
Полковник запасу Збройних сил України Олег Жданов попереджає, що в Росії достатньо ракет, тому вони битимуть ними по Україні до кінця війни. Ракетний потенціал Росії зараз оцінюється в 5–6 тисяч ракет.
Чому це відбувається? Через успіхи української армії на полі бою. Адже напередодні українські військові влучними ударами знищили російську техніку на острові Зміїний, завдали удару по газовидобувних платформах у Чорному морі та знищили чимало російських складів із боєприпасами по всій лінії фронту. Щодо політичних успіхів, які так розлютили Кремль, то тут варто згадати набуття Україною статусу кандидата на членство в Європейському Союзі. Оскільки росіяни не здатні відплатити українській армії на полі бою, то вдаються до масованих ракетних ударів по цивільному населенню.
Богдан СЛОНЕЦЬ.