До бабусі Наді — на чай з цілющих трав, які вона зберігає під стріхою

2247 0

Ми у соцмережах:

До бабусі Наді — на чай з цілющих трав, які вона зберігає під стріхою

«Якщо хочеш довго жити — пий трави!» — радить Надія Ничепорук, травознавиця з Грушвиці Рівненського району, яка вже багато років допомагає односельцям лікуватися цілющими рослинами. Жінці 77 років, проте вона досі збирає трави у полях та лісах, а потім варить з них чаї. Бабуся Надя, як називають її у селі, погодилась розповісти про свої знання читачам «РВ».

Захопилася травами, коли потрапила у лікарню

— Трави збираю давно, вже й не пам’ятаю, коли розпочала цим займатись, — розповідає Надія Ничепорук. — Спочатку збирала просто для того, щоб варити взимку чаї. Потім почала читати книги про лікарські трави, захопилася… Але знання приходять з досвідом. Я важко працювала на фермі — зранку йшла і була на фермі увесь день, їла, лише коли поверталась додому. Так і потрапила до лікарні. Тоді мені навіть лікар порадив спробувати трави для шлунка. Повернулася додому і почала варити такий чай: трошки суховершків і таку ж кількість кривавника (кажуть на нього ще пустирник), а ще окремо пила настій з коріння царської свічі — обов’язково вранці, перед прийомом їжі. Так я свій шлунок і вилікувала на все життя.

Починаю збирати трави весною ще — і так усе літо. Залежить від рослинки, що в ній цілющого. Якщо цвіт — чекаєш поки зацвіте, насіння лікувальтне — поки буде насіння, а як листочки, то коли виросте, тоді і збираєш. Головне — трави добре висушити, не ховати сирими. Я збираю, сушу, потім ховаю під стріху чи у велику сумку складаю і несу в комірчину. Взагалі трави зберігаються 2-3 роки, не довше, потім їх потрібно обов’язково викидати.

«Чаями з трав можна вилікувати будь-яку хворобу»

— Я ніколи не тримала свої знання в таємниці, — продовжує баба Надя. — Як щось напевне знала, то завжди розповідала іншим.

…У мене був інфаркт, і на серці залишився глибокий рубець. Тоді я стала рвати цвіт глоду, м’яту і материнку. Усі три рослинки разом варила. Довго я ці трави пила, потім приїхала до лікаря, а він мені каже: «Чудо якесь, вашого рубця на серці нема, затягнувся».

Грицики і спориш — найкращі ліки для ушкодженої печінки, а ще добре пити чай з листя суниць та смородини. Чаями з трав можна вилікувати будь-яку хворобу, головне — знати, яка рослинка тобі допоможе.

Коли досвіду трохи набралась, почала допомагати людям. Спочатку експериментувала на собі, а потім, якщо мені допомагало, то радила іншим. Спершу не дуже багато людей йшло до мене. Частіше в церкві підходили, як мали якусь проблему чи біду, а я вже чим могла, тим допомагала.

Коли йшла до церкви, то навіть по дорозі рвала суховершки. Прийду до храму і кажу: «Кому потрібні від шлунка ліки — ідіть і рвіть, тепер знаєте, як ця рослинка виглядає». Ось так роздам людям по гілочці й вже на душі приємно, що, може, комусь і допомогла.

Якось довго працювала на городі і в мене став боліти поперек. Важко було нагинатися, а розгинатися ще важче. Взяла тоді мішок та пішла до лісу рвати папороть. А потім цією папороттю встелила ліжко. З хворим попереком на листі папороті треба спати три тижні. Але поспав трохи — і перевертаєш її, а як прив’яне — нову потрібно поновити. Поперек у мене і справді перестав боліти. Прийшла вже опісля свого лікування до церкви і під час перерви в службі кажу: «Хто хоче вилікувати поперек, підходьте — розкажу». Мене одразу оточила ціла компанія. Розповіла я їм про папороть. І що сталося? Через кілька днів односельці мені кажуть: «Надю, що ти наробила? У нас всі жінки в селі побігли до лісу папороть рвати». А я кажу: «Всі пішли, та не всім допоможе, бо якщо поперек болить роками, то тут уже трави не поможуть. Хворобу треба лікувати поки вона не задавнена.

«З отруйними рослинами треба бути обережним»

— Усі рослини, навіть отруйні, чимось допомагають, їх не варто боятися, — зазначає травознавиця. — От приміром, чистотіл лікує зоб і пухлини. Рецепт: 1 столова ложка чистотілу на 0,5 л води (пити щодня). Це я теж по собі знаю: мала вроджений зоб, але, дякувати Богу, сама не помітила як вилікувалась.

З отруйними рослинами треба бути обережним. Серед пшениці росте, наприклад, такий дрібненький синьоцвіт. Не знаю точної назви, але він дуже отруйний. Проте було таке, що я і його пила. Тут головне пам’ятати, що пити треба щодня по краплинці, збільшуючи дозу (1,2,3,4,5), а потім поступово щодня зменшувати (5,4,3,2,1). Навіть найбільш отруйна рослина здатна допомогти.

Багато людей неправильно варять чаї, тому трави не допомагають. Рослини потрібно запарювати так, щоб напій був майже прозорий, як олія, і щодня варити свіжий.

«Найкращі ліки — молитва»

— Підійшов до мене в церкві один чоловік і каже: «Поможіть мені, не знаю, що робити. Кури свої яйця їдять». Я спочатку не повірила, а потім кажу йому, що це погано, це хтось позаздрив його господарству. Порадила я тому чоловіку взяти святого зілля, того, що у церкві влітку святимо, і обкурити ним тричі хлів.

А ще було, що прочитала я в газеті, що одна жінка просить помолитися за її доньку, яка дуже хворіє. Я того дня і почала молитись за неї й за ще одну знайому. Минуло трохи часу, я телефоную до тієї жінки і запитую, чи краще її дочці, вона відповіла, що дівчинка здорова. Найкращі ліки — молитва. Молитись потрібно щодня: і коли йдемо до сну, і коли прокидаємось, і перед усяким ділом. «Отче наш» треба знати кожній людині. Я багатьом молитвою допомогла, бо без неї ніякі ліки і трави не допоможуть.

Записала Надія КРИВКО.


ПОВІДОМЛЯЙТЕ СВОЇ НОВИНИ В РЕДАКЦІЮ "РІВНЕ ВЕЧІРНЄ": Тел./Viber/Telegram: +380673625686

Читайте також