Власні застереження з приводу планів концерну «Кроноспан» збудувати підприємство в Городку висловив Екоклуб. Його представники відвідали засідання депутатської комісії Рівного, де слухали представників усіх сторін.
Як повідомляє Екоклуб на своїй офіційній сторінці, «розгляд планів зі спорудження деревообробного підприємства у с. Городок можливий лише після створення незалежної системи моніторингу стану довкілля та об’єктивної оцінки впливу на довкілля».
«Зараз немає ні першого, ні другого, а члени тимчасової депутатської комісії Рівненської міської ради вивчають законність отримання у власність земельної ділянки, на якій планується спорудження підприємства», - йдеться у заяві Екоклубу.
Екологи також розкритикували «Звіт про оцінку впливу на довкілля». За даними Екоклубу, там відсутній аналіз «наявного забруднення ґрунтів та водних об’єктів».
«Повернутися до розгляду планів зі спорудження такого підприємства можна лише після «підготовки чесного, достовірного звіту про оцінку впливу на довкілля діяльності деревообробного заводу «Кроноспан УА», — підсумовує «Екоклуб».
“Розгляд планів зі спорудження деревообробного підприємства у с. Городок поблизу Рівного можливий лише після гарантування створення незалежної системи моніторингу стану довкілля та об’єктивної оцінки впливу на довкілля” – Екоклуб.
Зараз немає ні першого, ні другого, а члени тимчасової депутатської комісії Рівненської міської ради вивчають законність отримання у власність земельної ділянки, на якій планується спорудження підприємства.
Екоклуб відвідав засідання тимчасової депутатської комісії Рівненської міської ради щодо можливого будівництва деревообробного заводу “Кроноспан УА” у с. Городок, що поблизу Рівного.
Серед присутніх на зустрічі були мешканці Городка та Обарова, науковці, представники ТОВ “Технопривід Інвест Груп” (представники Кроноспану), департаменту екології та природних ресурсів Рівненської облдержадміністрації, обласного лабораторного центру, небайдужі рівняни, народна депутатка Соломія Бобровська.
Громада налаштована щодо можливого будівництва вкрай негативно.
Неповний перелік зауважень, висловлених присутніми на засіданні тимчасової депутатської комісії:
-у Звіті про оцінку впливу на довкілля (ОВД) для розрахунків взяті фонові концентрацій забруднювачів по м. Рівне, у той час як у с. Городок вони помітно вище. Навіть у разі проектних викидів у повітря гранично допустимі концентрації забруднювачів у селі буде перевищено. Більше того, для розрахунків взяті максимальні разові гранично допустимі концентрації забруднювачів, у той час як для оцінки постійного впливу необхідно використовувати середньодобові гранично-допустимі концентрації, які нижчі у 3-3,5 рази. Тобто, у Звіті про ОВД прямо декларується очікуване перевищення гранично допустимих концентрацій забруднюючих речовин.
-У Звіті про ОВД відсутній аналіз наявного забруднення ґрунтів та водних об’єктів, що важливо, зважаючи на кілька десятиліть роботи інших шкідливих підприємств у цій же місцевості.
-Незважаючи на наявне значне антропогенне навантаження у с. Городок та прилеглих територіях, відсутні стаціонарні пости спостереження за станом довкілля. Більше того, у Рівненській області наразі відсутні лабораторії, котрі були б спроможні вести спостереження у необхідному діапазоні та об’ємі.
-У разі початку роботу підприємства мешканці села, особливо сусіди підприємства, отримають погіршення якості життя та зниження вартості майна без жодної компенсації.
-При оцінці розсіювання забруднювачів не враховано особливості рельєфу, зокрема, можливість та наслідки температурних інверсій та тривалих періодів безвітряної погоди.
-у Звіті про ОВД не проаналізовано потенційні аварії та їх наслідки для довкілля та здоров’я людей.
-У Звіті про ОВД повідомляється про відсутність об’єктів природно-заповідного фонду тоді як на відстані біля кілометра знаходиться ботанічний заказник загальнодержавного значення “Вишнева Гора” та інші об’єкти місцевого значення.
-Десятки мешканців Городка повідомляли про спроби маніпулювати результатами громадських слухань.
-Загальну стурбованість викликав план переробляти 4 млн кубометрів деревини на рік (це у кілька разів більше ніж отримується за рік у Рівненській області).
На думку Екоклубу, повернутися до розгляду планів зі спорудження такого підприємства можна лише після виконання наступних умов:
-Підготовлений чесний, достовірний, зрозуміло поданий звіт про оцінку впливу на довкілля діяльності деревообробного заводу “Кроноспан УА”, що міститиме оцінку всіх можливих негативних впливів на стан довкілля та здоров’я людей з урахуванням поточного фонового забруднення.
-Як мінімум, працюючий незалежний від підприємства та місцевої влади стаціонарний пост моніторингу стану довкілля у с. Городок, що здійснює цілодобові спостереження.
Загалом же кажучи, у державі має бути запровадження дієва система нагляду за дотриманням природоохоронного законодавства, котра має включати систему моніторингу.
-Передбачена компенсація збитків мешканцям, які будуть змушені жити в умовах збільшених концентрацій забруднювальних речовин.
Наступні кроки
За результатами обговорення та заслуханих виступів, тимчасова депутатська комісія Рівненської міської ради ухвалила надіслати відповідним органам запити, передусім до Міністерства енергетики та захисту довкілля України для продовження терміну прийому зауваг громадськості до оцінки впливу на довкілля. Він збігає 15 січня. Також:
вивчити законність отримання у власність земельної ділянки, на якій планується спорудження підприємства;
-отримати деталі техніко-економічне обгрунтування та деталі проекту, листування з інвесторами.
-зустрітися із головою Рівненської ОДА;
-отримати роз’яснення від ДАБІ, які роботи ведуться зараз – підготовчі чи будівельні – на ділянці;
-з’ясувати, скільки підприємство сплатило податків у Нововолинську та скільки реальних робочих місць для місцевого населення там створено;
-зібрати інформацію по захворюваності (кількості та видах хвороб) мешканців Городка у порівнянні з прилеглими селами та районами.
Передісторія
Влітку у рівненських ЗМІ з’явилися повідомлення про наміри будівництва деревообробного заводу “Кроноспан УА” у с. Городок, що поблизу Рівного. За обіцянками інвесторів, діяльність заводу принесе 200 мільйонів євро інвестицій та понад 2 тисячі робочих місць.
Задовго до ухвалення ствердного рішення та оцінки наслідків для довкілля потенційно небезпечного підприємства обласна влада підписала з інвесторами меморандум про співпрацю та всіляке сприяння.
Місцеві громади зустріли новину про будівництво деревообробного заводу негативно. Стурбовані можливими шкідливими викидами, близькістю підприємства до будинків та непрозорістю перемовин влади з інвесторами, вони створили ініціативну групу з протидії будівництву.
За повідомленням Екоклубу