
З гантелями замість пістолетів тренуються нині юні вихованці відділення кульової стрільби Рівненської ДЮСШ №4. Власне, таких і залишилося зовсім небагато, адже записуючись на секцію, діти хотіли насамперед стріляти, а не імітувати постріли.
Сталася така загрозлива для усієї вітчизняної стрільби ситуація через законодавчі колізії. Спортивні тири при ДЮСШ втратили дозволи на користування зброєю, відтак приїхала поліція і опечатала кімнати з малокаліберними пістолетами та гвинтівками. Нові ж дозволи в МВС не видають, бо, як кажуть, не мають необхідних нормативних документів.
Пневматична зброя під заборону не потрапила, тож дорослі спортсмени зосередилися на занятті саме з нею. А от дітям не пощастило. Дорослі пневматичні пістолети важать значно більше, ніж малокаліберні, а тому хлопці та дівчата, яким 10-11 років, просто не можуть їх втримати. Спеціалізовані дитячі пневматичні пістолети існують, але, наприклад, в ДЮСШ №4 таких немає жодного. Коли вони з'являться — теж невідомо, адже вартість одного приблизно тисяча євро.
Олександр Камінський, головний тренер збірної України з кульової стрільби:
— Раніше дозвільна система керувалася указами старого закону. Прийшла нова поліція — дозвільна система стала превентивною службою. Ця служба заборонила ввезення спортивної зброї, будь-яке її переміщення Україною, вивещення за кордон. Причому сталося це якраз після того, як наша збірна вперше у своїй історії виграла чемпіонат Європи, виборовши 22 медалі.
Скільки в Україні розвивається кульова стрільба, не було жодного випадку вбивства, викрадення, необережного поводження зі зброєю в спортшколах. Чого не скажеш, наприклад, про мисливців. Ми привчаємо дітей до безпечного поводження зі зброєю. Чому мисливець, який має карабін, може спокійно возити його в багажнику, а збірна України чи команди ДЮСШ не можуть зі свою зброєю поїхати на змагання? Ми вже зверталися і до міністра Авакова, і до віце-прем'єра Кириленка, але питання зависло. Закон про зброю лежить у Верховній Раді і ніхто не знає, коли до нього доберуться.
Юрій Власюк, старший інспектор дозвільної системи ГУ НП в області:
— На сьогодні немає жодного закону, який би давав право користуватися цією зброєю.
Сергій Бондар, тренер ДЮСШ №4:
— У ДЮСШ п'ять спортсменів, які привозили медалі з чемпіонатів світу і Європи. Один з них, Олег Омельчук, вже незабаром поїде на фінал Кубка світу, де змагатимуться 12 найкращих стрільців планети, але йому ні з чим тренуватися. Будемо у Львові позичати пістолета. Якщо ж поглянути на ситуацію більш глобально, то діти пішли, і я не знаю, чи вони повернуться. Найближчим часом будемо виступати лише у стрільбі з пневматичної зброї, а це, відповідно, менше медалей. Будемо думати, де взяти пневматичні пістолети для дітей.