Все більше забудовників самі з'являються до органів Державної архітектурно-будівельної інспекції і просять перевірити свої об'єкти — все одно це обійдеться дешевше, ніж тягатися по судах, а добра репутація важливіша за штраф. Минулого тижня до начальника управління ДАБІ у Рівненській області Ігоря Мічуди з повинною прийшли одразу четверо, які зводять житлові будинки, магазин та кафе.
Ігор Мічуда
— Інспектори уже розібралися з ситуацією на 23 об'єктах, справи по яких висіли на контролю більше року. Не варто думати, що до когось руки не дійдуть, — попереджає Ігор Мічуда. — Ні, ДАБІ уже переформатовано й активно працює — у нас є нові начальники відділів, я отримав заступника, юридичний відділ теж буде підсилено. Хто надумає судитися з ДАБІ, отримає достойну відсіч. Будемо йти до останньої інстанції, хоч до Вищого адміністративного або Верховного суду України, на місцевому рівні нічого не заглохне.
— Що сподвигло забудовників на добровільну явку?
— Думаю, багатьох надихнув приклад "Ріверсайду", який оштрафували на суму з шістьма нулями. Нині ДАБІ вже нічого проти цього будівництва не має, адже вони сплатили штраф і обіцяють виправити всі недоліки. Нехай наново подають декларацію — попередній варіант ми повернули, бо у ньому були технічні помилки.
— Чи з усіма великими будівництвами така ж довга історія?
— Необов'язково. "Шоколад" після перевірки оштрафовано на декілька десятків тисяч гривень. У нас були питання до інженера, зауваження з технагляду та щодо самої конструкції. Але вони йдуть на контакт, підготували для інспекторів кілька товстих папок з документами. Люди таки вчаться на своїх та чужих помилках. Рівне дало ляпас деяким забудовникам і навчило дотримуватися норм законності. Після цього інші теж беруться за розум. "Шоколаду" дали час на усунення недоліків, і тепер чекаємо наступного заходу на це будівництво. Також перевіряли будівництво на вул. Міцкевича, 130. Наклали невеликий штраф за дрібне порушення — помер керівник технічного нагляду, а про це вчасно не повідомили. Але все решта у них в порядку.
— Як просувається перевірка щодо забудови частини берега басівкутського озера?
— Цей об'єкт занесено до нашого графіку. Повірте, якщо у них немає законних підстав для будівництва, то там не буде жодних розважальних парків. Дуже не люблю, коли інспектору кажуть, що керівнику немає часу прийти, щоб бути присутнім при перевірці. Людина все одно нестиме відповідальність за свої вчинки. І хай до мене потім не ходять представники військових угрупувань та політичних партій, і не розказують, що вони — герої: будуйте згідно з чинним законодавством, і питань до вас не буде. Так само стоїть у черзі на перевірку "Люкс Хаус" — житло біля парку Шевченка. Його власники теж бігають від наших інспекторів. Із ДАБІ уже двічі туди приходили, а їх не було. Але перевірка — це лише питання часу.
— Скільки ще забудовників ховається від візитів ДАБІ на будмайданчики?
— Таких у нас декілька десятків: Ст. Демянчука, 1-А, Драгоманова, 32, Тиха,8, Данила Галицького, 16… Люди добрі, вам же все одно доведеться вводити об'єкти в експлуатацію! Усі забудовники мають сплатити пайовий внесок на відрахування на розвиток інженерних мереж міста у розмірі 1,5 % за житлові будівлі та вказати це в декларації про готовність об'єкта. ДАБІ не зареєструє жодної декларації без сплати цього внеску. І без перевірки також "добро" не дамо. Гратися із законом не варто. Тому закликаю всіх недобросовісних забудовників прийти і покаятися добровільно.