Хабар для Пустовіта: деякі свідки не можуть згадати деталей, бо вже два роки справа слухається у суді

2093 0

Ми у соцмережах:

Хабар для Пустовіта: деякі свідки не можуть згадати деталей, бо вже два роки справа слухається у суді

Першого заступника голови Рівненської ОДА Тараса Пустовіта затримали 11 січня 2015 року за підозрою в отриманні хабара — більш ніж 11 тисяч доларів. Затримання було гучним і мало показати: тепер жодних поблажок для корупціонерів не буде.

пустовит

Тарас Пустовіт і його адвокат Володимир Цуняк

Гроші з люмінесценцією — у бардачку

Відповідно до обвинувального акта, першого заступника голови ОДА хочуть притягнути до відповідальності за двома фактами отримання неправомірної вигоди від керівника ПП «Острогавтотранс» Валентини Андрейченко. Перший із них — у 2014 році, тоді хабар становив 3?000 доларів. Другий — 11 січня 2015 року, коли правоохоронці спіймали Тараса Пустовіта «на гарячому». Нагадаємо, тоді Тараса Пустовіта затримали серед білого дня в центрі його рідного Острога. В офіційних матеріалах справи про це написано так: «Слідчий в особливо важливих справах слідчого відділу Управління Служби безпеки України в Рівненській області провів огляд місця події, за результатами якого у відділенні для зберігання речей («бардачку») автомобіля «Mitsubishi Outlander XL», власницею якого є дружина Тараса Пустовіта, виявив кошти в сумі 8000 (вісім тисяч) доларів США з нашаруванням речовини, що має люмінесценцію». Слідчі УСБУ в Рівненській області відкрили кримінальне провадження за ч. 3 ст. 368 Кримінального кодексу України (прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди у великому розмірі або вчинене службовою особою, яка займає відповідальне становище). Офіційну позицію державного обвинувачення у суді оприлюднив прокурор Рівненської обласної прокуратури Андрій Войтюк: — Досудовим розслідуванням здобуто дані, що Тарас Пустовіт, будучи заступником голови Рівненської обласної державної адміністрації та головою комітету Рівненської обласної державної адміністрації з проведення конкурсів на перевезення пасажирів автомобільним транспортом загального користування, використовуючи службове становище, з метою впливу на прийняття конкурсним комітетом рішення про переможця конкурсу, вчиняв дії, спрямовані на обмеження можливості представників громадських організацій бути членами вказаного комітету. Досудове розслідування встановило, що Тарас Пустовіт вимагав неправомірну винагороду від директора ПП «Острогавтотранс» Валентини Андрейченко за виконання дій, пов'язаних із проведенням конкурсу з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, зокрема, маршруту №1420 «Українка-Рівне АС». На виконання домовленостей маршрут було включено до інших маршрутів конкурсу, на які претендувало ПП «Острогавтотранс». Тарас Пустовіт неодноразово здійснював дії, спрямовані на одержання неправомірної вигоди, телефонував із особистих номерів до директора ПП «Острогавтотранс».

Арешти, застави, звільнення

12 січня слідчі оголосили чиновнику підозру. А 14 січня ухвалою судді Рівненського міського суду Петра Денисюка Пустовіта взяли під варту на 60 днів. Щоправда, з можливістю внести заставу — 50 мінімальних зарплат, тобто 60 900 гривень. Обласна прокуратура оскаржила розмір застави, вважаючи, що адекватною буде сума у мільйон гривень. Але Апеляційний суду Рівненської області хоч і скасував попереднє рішення міського суду, та розмір застави збільшив тільки до 609 000 гривень, тобто 500 мінімальних зарплат. Тож підозрюваного взяли під варту в залі суду. Хоч адвокат підзахисного Володимир Цуняк і нарікав на відсутність коштів для сплати застави, пан Пустовіт пробув у СІЗО лише три дні — за нього внесли заставу 21 січня. Суд також наклав тимчасовий арешт на «Mitsubishi Outlander XL», в якому затримували Пустовіта. Пізніше слідчі, за ухвалою суду, вилучили та тимчасово арештували і бухгалтерські документи ПП «Острог-Ресурс» та МПП «Глорія» — фірм дружини Пустовіта. Новий очільник Рівненської ОДА Віталій Чугунніков теж зволікати не став і ще 12 січня відсторонив Пустовіта від виконання обов'язків. При цьому Віталій Чугунніков зазначив: «Як тільки стало відомо про інцидент з Тарасом Пустовітом, я підписав розпорядження про його відсторонення від виконання обов'язків та про проведення службового розслідування». Ось уже два роки обов'язки першого заступника виконує Юрій Приварський.

Cуд по-дубенськи

Із самого початку розгляд кримінальної справи по суті пропонували проводити у Рівненському міському суді. Принаймні Острозький районний суд направив подання щодо обвинувального акта. Захист обвинувачення таке рішення підтримував. Мотивували це тим, що 18 із 28 свідків у процесі проживають у Рівному. Однак Апеляційний суд Рівненської області цю думку не поділяв. Мало того, вказав на те, що Острозький районний суд не вправі вирішувати питання про підсудність конкретному суду, також пан Пустовіт 8 років працював міським головою Острога і може мати вплив на місцевих суддів. Тому ухвалою від 12 березня розгляд справи передали до Дубенського міськрайонного суду, який територіально ближчий до Острога. Після першого автоматизованого розподілу справа потрапила до судді Дубенського міськрайонного суду Лілії Федорової. Вона й проводила розгляд судової справи по суті у 2015 та 2016 роках. Під час засідань прокурор зачитав обвинувальний акт, провели допити більшості ключових свідків справи. Однак до вивчення доказів суд так і не дійшов. У країні розпочалась судова реформа. І за випадковим збігом обставин, у вересні 2016 року Лілія Федорова разом із чотирма суддями з Дубна подала у відставку за станом здоров'я. Справу Пустовіта повторно почали розглядати восени 2016 року. Відповідно до повторного автоматизованого розподілу справи, вона перейшла до судді Олександри Кічатої, яка, до речі, є дочкою колишнього голови Рівненської обласної ради, екс-нардепа від Партії регіонів Юрія Кічатого. Варто зауважити, що обирати автоматизованій системі особливо не було з кого, тому що в Дубенському суді зараз працює лише 3 судді, тобто 37% від необхідної кількості. Підготовче засідання суддя Кічата змогла провести тільки 11 лютого. Суддя відхилила клопотання прокурора Войтюка, який запропонував продовжити розгляд справи, і оголосила про намір розглядати справу заново. У відповідній ухвалі суддя мотивувала своє рішення так: «До заміни судді допитано 20 свідків, а тому відсутність безпосереднього сприйняття судом їх показів негативно вплине на судовий розгляд і не дасть можливість винести обґрунтоване судове рішення». Екс-заступник голови ОДА Тарас Пустовіт з початку судового засідання відмовився свідчити. Його адвокати кажуть, що обвинувачуваний свідчитиме після допиту свідків та вивчення доказів.

Свідок боїться за власну безпеку

Одним із найважливіших моментів у судовому розгляді став допит ключового свідка — директорки ПП «Острогавтотранс» Валентини Андрейченко. Перед початком допиту п. Андрейченко заявила клопотання про проведення її допиту у закритому судовому засіданні — мовляв, справа набула широкого розголосу, зокрема, через оприлюднення у ЗМІ, тож вона побоюється за власну безпеку та можливі негативні для себе наслідки від розголошення інформації про її особисту причетність до цієї справи. Однак суддя Кічата клопотання відхилила. На суді пані Андрейченко розповіла, що особисто знайома з Тарасом Пустовітом не була, хоч займається перевезеннями вже більше 10 років. І не познайомилася б, якби не ініціатива Пустовіта. Каже, саме він був ініціатором знайомства і неодноразових зустрічей в ОДА. — Пустовіт постійно натякав, що можуть виникнути проблеми на конкурсі. Хоча які проблеми могли бути, коли я була єдиним перевізником, який подавався на конкурс. Ніхто не хотів, — наголосила підприємиця Андрейченко. — А під час однієї зустрічі розгорнув переді мною оголошення про проведення конкурсу з перевезень і взяв чистий папір. На папері паралельно до номерів маршрутів у газеті написав суми і передав мені. Я була шокована. Ну, я все розумію, але щоб такі суми… Від 1 до 2 тисяч доларів за прибуткові маршрути і по 200 доларів за збитковий маршрут. Разом вийшло майже 11 тисяч доларів. Це для мене нереальна сума. Тим більше, що курс долара тоді значно зріс. За словами пані Андрейченко, 3 тисячі доларів Пустовіту вона передала у нього вдома ще в 2016 році як завдаток. Він же наголосив, що треба решту. Зрештою, перипетії навколо конкурсу з перевезень тривали до Нового року, а договір з ПП «Острогавтотранс», попри виграний конкурс, голова комісії Тарас Пустовіт не підписував. — Після свят Пустовіт знову почав мені телефонувати з вимогою віддати решту суми. Я змушена була відшукати гроші і 11 січня поїхала їх передавати Пустовіту в Острог. Але на виїзді з села мене зупинили працівники СБУ з понятими, представились, пояснили, що знають про те, куди я їду. Тож ми повернулись до мене додому. Там оперативники власним ксероксом почали робити копії купюр, попросили користуватися і моїм ксероксом. Всі копії я підписала, а доларові купюри вони помітили спеціальним розчином. Потім мені п'ять разів телефонував Пустовіт і запитав, чому я так довго їду. Я сказала, що просто затрималась. В підсумку ми приїхали в Острог. На центральній вулиці в машині я передала гроші Пустовіту. Ми з ним ще раз уточнили, за що я передаю кошти, і я поклала їх у бардачок. А потім було затримання, — розповіла на суді свідок Андрейченко. За словами директора ПП «Острогавтотранс», жодної звукозаписувальної апаратури в момент передачі хабара на ній не було.

Докази — це головне

У виступах та запитаннях до свідків адвокати Пустовіта ставлять під сумнів можливість підзахисного впливати на ухвалення рішень в конкурсному комітеті як колективному органі влади. Крім того, сумніваються і в тому, що підзахисний отримав кошти за незаконні дії, і чи отримував кошти взагалі. Тож на одне з вагомих місць у судовому процесі вийдуть саме докази. Точніше, їхня допустимість. Ще на початку повторного судового засідання адвокат обвинувачуваного Володимир Цуняк попросив ознайомитися з всіма п'ятьма томами кримінального провадження, а особливо з доказами. — Речові докази треба долучати до судової справи кожен окремо, адже частина з них здобута шляхом негласних слідчих дій, їх законність ще треба довести суду, — зауважив на судовому засіданні пан Цуняк. До слова, пан Цуняк має вже чималий досвід у представництві інтересів та судовому захисті чиновників і політиків, яких звинувачують в корупції. Він захищав обласного військового комісара Михайла Твердохліба, голову Зорянської сільської ради Михайла Олійника, депутата Рівненської міської ради Олександра Бабата. Тож чи дійде до покарання колишнього топ-чиновника? Чи ж у прокуратури знову забракне допустимих доказів? Це стане відомо після завершення судового розгляду в Дубні.
Юрій ДЮГ.


ПОВІДОМЛЯЙТЕ СВОЇ НОВИНИ В РЕДАКЦІЮ "РІВНЕ ВЕЧІРНЄ": Тел./Viber/Telegram: +380673625686

Читайте також