06.03.2014 00:57 Адміністратор
2302
0
Ігор Мічуда, голова Асоціації працівників будівельної галузі Рівненщини, запевняє, що хабарів при здачі в експлуатацію своїх новобудов не давав, але стверджує, що знає, кому і скільки змушені були платити інші будівельники.
Днями, виступаючи перед людьми на майдані у Рівному, Ігор Мічуда розповів про корупційні схеми у будівельній галузі області. Він заявив: щоб здати в експлуатацію будівлю, у Державну архітектурно-будівельну інспекцію підприємці платили по 5-10 доларів за один метр квадратний. А ще носили хабарі санепідемслужбі, пожежникам та чиновникам, якщо фірма будувала за державні кошти. Ігор Мічуда сказав, що рівненські будівельники сподіваються, що корупційні схеми у будівельній галузі вдасться подолати.
— Ви заявили також про те, що є кілька підконтрольних "регіоналам" фірм, які на Рівненщині постійно вигравали тендери. Можете їх назвати?
— Їх тепер легко відстежити. Це "Рівнеагроспецмонтаж", "Опорядрембуд", "Атланта-Захід" і ще кілька підприємств у Дубенському районі. Через них за останні три роки пройшла основна маса бюджетних коштів. Керівництво домовлялося з чиновниками: тендери вигравали лише ці фірми і з першого ж траншу несли подяку тим, хто влаштував перемогу на торгах. За рік відмивали десятки мільйонів.
Моя будівельна фірма "Мека" пропонувала за добудову управління Пенсійного фонду на вулиці Короленка вісім мільйонів гривень. Але тендер виграв "Рівнеагроспецмонтаж", запропонувавши за цю роботу понад 12 млн. грн. Нам аргументували відмову тим, що у нас немає розширеної ліцензії на певні види робіт. Ми говорили: залучимо субпідрядників. Але у відповідь — лише посмішки. Казали, що навіть в судах ми нічого не доведемо.
|
| Ігор Мічуда |
Лише на одному Пенсійному відмили 4 млн. грн., за які можна було б збудувати дитячий садок у Великому Житині, який вже кілька років не можуть закінчити. А уявіть, скільки ще таких будов, як Пенсійний! Або ж взяти перинатальний центр, де на одного виконавця "загнали" 77 млн. грн.
— Але ж ДАБК знаходила порушення при здачі перинатального…
— Там сиділа спеціальна людина, яка тільки те й робила, що стягувала кошти з будівельних фірм — по 5-10 доларів за квадратний метр, аби здати будівлю. Наприклад, щоб здати будинок на 4 тис. м2, щонайменше потрібно було заплатити 20 тис. доларів, це якщо домовитися.
— То будівлі здавали в експлуатацію неготовими?
— Майже все, що здавали, не дороблене. Нехтували протипожежними засобами безпеки: не встановлювали вогнетривкі двері, пожежні драбини, якісні матеріали замінювали на дешеві, зокрема, й електропроводку. Порушень чимало. Скажімо, перед драмтеатром, за тендерними умовами, мали покласти гранітну бруківку, а лежить там проста, фем. Різниця в ціні — у п'ять-десять разів.
— Ви знали про корупційні схеми, бачили порушення, чому не скаржилися у прокуратуру, суди?
— У нас було тривале листування з УКБ, з прокуратурою. Але відповідь надходила на два рядки: порушень не виявлено. Система була наскрізь корумпована, тому скаржитися не було навіть сенсу. Тож за ці роки у нас із понад 200 будівельних підприємств області залишився, може, з десяток тих, що "приклеєні" були до влади. Були, окрім того, мабуть, фіктивні фірми, на які просто списували відмиті гроші. А відкати, до слова, досягали 40%.
— То ви також платили і ДАБК, і тендерним комітетам?
— Ні. Свої об'єкти я здавав важко. Всім, хто відмовлявся платити, доводилося довго виправляти всі вказані помилки. Але на відміну від багатьох будівельників, я всюди міг відкрити рота і внести неспокій у таке собі розмірене життя корумпованих чиновників.
Будівельники — це ті люди, на яких паслися всі. Контролюючі органи у нас перетворилися на караючі. Будь-яка фірма допускає помилки, тож ДАБК мала би по-дружньому вказувати, що не так, і давати 20 днів, до прикладу, на те, аби фірма виправила недоліки. Якщо ж порушення залишалися — штраф. Так роблять у цивілізованому світі. Натомість у нас приходили, рахували недоліки і одразу виписували космічні штрафи і казали: "От у вас порушень на 100 тис. грн. За 30 тисяч ми готові закрити на них очі". Далі на підприємця тиснули і на 20 тисячах таки розходилися. Бо ж 100 тисяч гривень штрафу за нинішніх реалій — це крах для підприємства.
Заробляли гроші і за іншою схемою, в яку я також раз потрапив, коли будував клуб у Злазненській сільській раді на Костопільщині. Одну з субпідрядних фірм звинуватили у махінаціях. Збитку державі було завдано на 89 тис. грн. А оштрафували всі п'ять фірм, які працювали із підозрюваною: загалом на 90 тис. грн. кожну. Вийшло 450 тис. грн. І ніхто не слухав, що я ж не слідчий, аби перевіряти кожну фірму, з якою співпрацюю.
— На заяву Асоціації працівників будівельної галузі, яку ви зачитали на віче, вже відреагували?
— Представник обласної ради звернувся до нас, щоб ми детальніше розповіли про корупційні схеми. Окрім того, ми направили текст заяви до нового віце-прем'єр-міністра з регіональної політики Володимира Гройсмана, і до Верховної Ради. Ми добиватимемося того, щоб усіх працівників ДАБК, які брали побори, звільнили і не дозволили їм років п'ять займати посадові місця. А тих, хто приходитиме, потрібно обов'язково піддавати люстрації. Взагалі на будь-які посади в нашій галузі я б пропонував оголошувати конкурс, а потім скликати усіх будівельників і запитувати: ми довіряємо цій людині чи ні. І обирати на посади простою більшістю голосів.
Алла САДОВНИК.
Довідка РВ: Ігор Мічуда раніше очолював фірму "Мека", проте з осені покинув бізнес. Нині працює як незалежний консультант у будівельній галузі, очолює Асоціацію будівельників та є головою ради голів ОСББ Рівного.