У лабораторії космічних досліджень Рівненської Малої академії наук уже два роки старшокласники з допомогою радіотелескопа спостерігають за супутником, який передає сигнал на тарілки цифрового телебачення. І обробляють отримані дані.
Щоб покращити сигнал цифрового супутникового телебачення, в Україні розпочали роботу над створенням геостаціонарного супутника вітчизняного виробництва. Для незалежного безперервного орбітального супроводу розробили експериментальну мережу, до якої входить п'ять станцій: НДІ «Миколаївська астрономічна обсерваторія»; Радіоастрономічний інститут НАНУ, що у Харкові; Західний центр радіотехнічного спостереження у Мукачеві; Рівненська Мала академія наук учнівської молоді та Латвійська Вентспілська вища школа.
Мережа використовується для спостереження за маневрами супутника, для уточнення моделі руху об'єктів на геостаціонарній орбіті, для запобігання зіткненню з космічним сміттям. Спостереження відбувається за технологією Миколаївської астрономічної лабораторії, аналогів якій нема у світі, вона й акумулює інформацію з цих точок і визначає точне місце перебування супутника, його траєкторію руху. Адже від місця розташування супутника залежить якість сигналу цифрового телебачення. За словами керівника лабораторії Євгенія Малиновського, тривають переговори, щоб цю технологію впровадило Європейське космічне агентство, яке поки такої технології не має.
Сергій ТКАЧЕНКО, за повідомленням прес-служби Рівненської Малої академії наук.