Кріоконсервація — це швидке заморожування живих клітин, що дає змогу зберігати їх живими так довго, як потрібно. Кріоконсервація справила мініреволюцію в репродуктології, уможлививши відкладене народження дитини та відкривши інші можливості штучного запліднення. Коли та як використовують цей метод?
Заморожування ембріонів для майбутнього
Кріоконсервовані ембріони за умови підтримки потрібної низької температури можуть зберігатися дуже довго. Кілька років тому увага наукової спільноти була привернута до народження здорової дитини внаслідок програми екстракорпорального запліднення (ЕКЗ), тому що ембріон зберігався в кріобанку 28 років.
Причини, через які заморожують ембріони:
- Проведення ПГД, передімплантаційної генетичної діагностики. Потреба виникає, коли є підстави припускати хромосомну чи генетичну патологію ембріона, наприклад, через кілька невдалих попередніх спроб ЕКЗ.
- Збереження можливості народити дитину в майбутньому для пар, коли в одного з партнерів є ризик пошкодження репродуктивних клітин, наприклад, внаслідок хіміо- або променевої терапії, або ризики для життя та здоров'я, пов'язані з професією, наприклад, для військових, які вирушають у зону бойові дії.
- Підвищення шансів на успіх ЕКЗ. Завдяки кріоконсервації ембріона можна провести ЕКЗ у відкладеному циклі. Це дає організму жінки змогу відновитися після стимуляції овуляції та забезпечує найкращі умови для імплантації ембріона у матку.
- Планування вагітності у майбутньому. Наприклад, плани використати ембріон для народження ще однієї дитини, або просто відкласти завершення ЕКЗ на сприятливіший для пари час.
- Програма створення донорських ембріонів для безплідних пар, репродуктивні клітини яких не здатні сформувати здоровий ембріон.
Як отримують ембріони для кріоконсервації
Ембріони для подальшого заморожування отримують внаслідок штучного запліднення. Ця програма схожа на звичайне ЕКЗ за винятком останнього етапу, коли сформовані ембріони не переносять у матку, а зберігаються у кріобанку.
Процедура отримання ембріонів проходить у кілька етапів:
- Гормональна стимуляція овуляції. Жінка приймає препарати, які стимулюють ріст одразу багатьох фолікулів, а не одного, як у природному циклі. Процес контролюють за допомогою УЗД, а коли дозрівають фолікули, індукують овуляцію.
- Вилучення фолікулів. Аспіраційну голку підводять до яєчника та втягують фолікулярну рідину з ооцитами. Це мініоперація, яку виконують під загальним знеболенням та контролем УЗД.
- Підготовка сперми. Отриману сперму партнера в лабораторних умовах очищають від зайвих домішок, отримуючи концентрат рухомих сперматозоїдів.
- Запліднення. У лабораторії запліднюють яйцеклітини, через добу оцінюють утворення зигот.
- Культивація ембріонів. Ембріони культивуються до стадії бластоцисти. Це п'ята-шоста доба після запліднення.
- Кріоконсервація.
Як відбувається заморожування ембріонів
Ембріон, проводять через спеціальний розчин, який видаляє воду, оскільки вода при заморожуванні утворює кристали льоду, здатні пошкоджувати клітини. Тоді ембріон поміщають на спеціальний носій, який поміщають у посудину Дьюара — термос, наповнений рідким азотом з температурою -196 °С. Кріотопи маркують, щоб неможливо було сплутати ідентифікаційні дані. Після заморожування їх поміщають у кріобанк.
ЕКЗ з розмороженим ембріоном
Для розморожування ембріонів потрібно менш як годину. Коли жінка готова до ембріотрансферу, ембріон розморожують та переносять у матку. Шанси на настання вагітності після імплантації розмороженого ембріона дещо вищі, ніж за звичайного класичного ЕКЗ завдяки кращому стану ендометрію. Діти, народжені із заморожених ембріонів, не відрізняються від інших.
Автор: Михайленко Надія Анатоліївна — ембріолог.
Медичні центри «Мати та дитина»:
- Київ, вул. Макіївська, 8
- Київ, вул. Юрія Литвинського, 54/15
- Київ, просп. Володимира Івасюка, 8, корп. 4
- Житомир, вул. Велика Бердичівська, 43
- Львів, вул. Замарстинівська, 85а
- Київ, вул. Казимира Малевича, 83
- Київ, вул. Ірпінська 62-Б